Sportvisserij loopt achter Hobbels verdwijnen van de Hogezoom X Dommekracht van de PZC De vakantieservice 2 P FILM LEVENSVERHAAL BOBJE Commentaar Voor een beter milieu doen we veel. De maatregelen vol gen elkaar in hoog tempo op. Vrijwel elk nieuw plan nog ambitieuzer dan het vorige. Al die afspraken hebben één ding gemeen: ze nemen ruim de tijd om de doelstelling te halen. Dat is nodig omdat bedrijven en burgers zich niet ineens kunnen aanpassen. Als je net een diesel hebt gekocht, kun je die auto niet zomaar afdanken omdat diesel toch vies blijkt te zijn. Door voorzichtig en geduldig te zijn, houden overheden draagvlak voor dit soort maatregelen. Dat is verstandig. Maar soms schiet die aanpak helemaal door. Den Haag heeft met de sportvissers afgesproken dat zij nog maximaal tien jaar werplood mogen gebruiken. Dat zijn de ge wichten die de meeste vissers in ruime voorraad bij zich heb ben omdat zij nogal eens een loodje verspelen. Ze gooien te ruig, de lijn loopt vast, het lood of de haak blijft ergens achter haken. Zo belanden honderden tonnen lood op de zeebodem. Een deel van dat gevaarlijke spul komt vroeg of laat in de voed selketen. ledereen beseft dat dit niet kan. Het lood is al lang geleden verdwenen uit onze drinkwaterlei dingen. Jagers schieten al geruime tijd niet meer met loodha- gel. Voor sportvissers zijn ruim voldoende milieuvriendelijke en betaalbare alternatieven. Waarom dan nog tien jaar wachten met een verbod op werplood? Hier kan de overheid zonder problemen veel doortastender zijn. Een overgangsperiode van maximaal twee jaar is lang genoeg. Tien jaar wachten met een verbod op het gebruik van werplood is veel te lang, twee jaar is genoeg Sinds de Hogezoom in Renesse vo rig jaar is voorzien van drie wegver smallingen wordt er minder hard gereden. Mooi, want dat was nou net de bedoeling. Bijkomend nadeel is wel dat de hobbels op de versmal lingen trillingen en geluidsoverlast tot gevolg hebben. Eén bewoner be weert zelfs schade aan zijn woning te hebben, als gevolg van de trillin gen. Om de meningen in de straat te peilen, stuurde de gemeente Schou- wen-Duiveland naar alle woningen, ook die in gebruik zijn als vakantie woning, een brief met de vraag of de hobbels dan maar weg moeten. Van de 38 verstuurde brieven kwamen er 22 terug. Bewoners van achttien adressen bleken tegen de hobbels, op drie adressen vonden bewoners W Eén bewoner beweert zelfs schade aan zijn woning te hebben, als gevolg van de trillingen dat ze mogen blijven en op één adres waren de bewoners verdeeld. Nu blijkt dat de meeste mensen willen dat de hobbels verdwijnen, laat de gemeente ze weghalen. Al leen de wegversmallingen blijven over. De gemeente waarschuwt be woners wel dat de snelheid in de straat, waar automobilisten 30 km/umogen rijden, waarschijnlijk weer zal toenemen. ALMANAK Hij zal het niet zo rottig bedoeld hebben, die Buttingse zestiger. Toen hij voor zijn woning druk in de weer was met zijn palm boom, kwam hij even uitleg ge ven over zijn werkzaamheden aan de overbuurman. Die soci ale activiteit leverde hem bijna een echtscheiding op. Want zijn palm was aan het scheefzakken, zo liet hij weten. „En die pro beer ik nu recht te drukken." Daarvoor gebruikte hij een ap paraat dat bekendstaat als een 'dommekracht'. Het was alleen een beetje jammer dat hij tij dens het noemen van dat woord richting zijn echtgenote wees. Deens bezoek aan S-Duiveland Freek de Jonge naar festival EEF Open dag Dockyard III OOSTERSCHELDE Bruinvissen tellen Sahraoui Abdoun, beter bekend als Bobje, is naar eigen zeggen de eerste allochtoon op Noord- Beveland. En waarschijnlijk ook één van de weinige Peelanders die de hoofdrol speelt in zijn eigen film. Dochter Dalilah en kleindochter Aicha leggen het bijzondere levensverhaal van hun Algerijns-Zeeuwse (o)pa vast in een documentaire. Een tik op de ruit, gevolgd door een opgestoken hand. Als een koning zwaait de 87-jarige Bobje van achter het raam naar passerende inwoners en toeristen. „Rondje gelopen ze ker", zegt hij tegen niemand in het bijzonder. Zijn adem veroorzaakt een vluchtige condens op het glas waarachter hij bijna dagelijks te vin den is. Het is één van zijn vaste plek jes, de hoektafel op de bovenverdie ping van cafetaria Messina aan de Kaaidijk. Bobje werkt al jaren niet meer in het eetcafé wat hij in de ja ren zeventig begon, maar hij woont in het appartement boven de zaak en is er nog dagelijks te vinden. Is het niet binnen, dan wel buiten, aan de picknicktafel op de hoek. Zelf vindt Bobje dat hij het al een stuk minder druk heeft gekregen. „Er is een tijd geweest dat ik zes- van de achtduizend mensen op het ei land bij naam kende", zegt hij in het Zeeuws met een Arabisch accent. „Er is geen huis in het oude gedeelte van Kamperland waar ik geen koffie heb gedronken." Bob zwijgt een tijdje, trommelt met zijn vingers op de tafel en zet vervolgens met een zwierig gebaar een blauwe pet met Zeeuwse vlag op zijn hoofd. Dan volgen langzaam maar zeker anek dotes. Over zijn leven in Algerije, zijn vrijwilligerswerk in Cambodja als moslim bij een katholieke stich ting en zijn eerste jaren op Noord- Beveland. Onveilig Bobje groeide op in Algerije als Sah raoui Abdoun, maar vanwege de on veilige situatie daar vertrok hij in de tweede helft van de jaren vijftig naar Frankrijk. Daar ontmoette hij de Zeeuwse Jans van de Linde. De ge boren en getogen Noord-Beve- landse was met de vakantietrein naar de Cöte d'Azur afgereisd en ja, toen kwam ze dus 'thuus mie een neher', zoals dochter Dalilah het in pzc.nl/vakantieservice woensdag 23 mei 2018 e? Bewoners van de Hogezoom in Renesse hoeven hun servies niet meer vast te houden als er een vrachtwagen door de straat rijdt; de gemeente laat de hob bels op de wegversmallingen weghalen. Wendy Wagenmakers Renesse Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Om te leren van kustver dediging en veiligheid voor fietsers, brengen zes raadsleden en zes ambtenaren van de Deense plaats Koge, in de regio Seeland een be zoek aan Schouwen-Dui- veland. Het bezoek vindt plaats op donderdag 24 mei. De Denen krijgen presentaties en worden door burgemeester Ge- rard Rabelink meegeno men naar Neeltje Jans en het Watersnoodmuseum. WISSENKERKE Cabaretier Freek de Jonge komt volgende maand naar het Einde loos Eiland Festival (EEF) in Wissenkerke. De Jonge zal 17 juni daar van 15.00 tot 16.00 uur optre den. EEF is een drie daags festival vol muziek, theater, dans, dichters, schrijvers, kunstenaars en lekker eten en drin ken. Het wordt gehouden van 15 tot en met 17 juni aan de Vlietenburgweg in Wissenkerke. BRUINISSE Belangstellenden kunnen vandaag een kijkje nemen op de Dockyard III. De voormalige stoomsleep- boot ligt in de vluchthaven in Bruinisse. De organisa tie wil mensen kennis laten maken met het schip en het stoomwezen. De Dockyard III is een voor malige stoomsleepboot uit Rotterdam. Zij heeft de afgelopen jaren in de Wol- wevershaven in Dordrecht gelegen. Begin augustus is het schip door BMS To- wing BV naar de nieuwe thuishaven in Bruinisse gesleept. Stichting Rugvin trekt er zaterdag 10 juni voor de tiende keer op uit om bruinvissen te tellen in de Oosterschelde. Tien tallen vrijwilligers gaan met boten Ooster schelde op. Het aantal bruinvissen in de Ooster schelde lag vorig jaar op 34. De telling, die wordt gesteund door het We reld Natuur Fonds, gaat alleen door als er weinig wind is voorspeld. allochtoon op Noord- Beveland Ellen Jobse Kortgene Geef snel uw vakantie door en profiteer van de voordelen: Lees uw krant tijdens uw vakantie digitaal Geen stapel kranten in uw brievenbus bij thuiskomst U kunt uw krant laten bezorgen bij familie, vriend of buur SPECIAAL VOOR ABONNEES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53