4 FACEBOOK HOORZITTING gen foute content en dat ook nep- accounts steeds sneller identifi ceert. Oproepen tot geweld, ter- reurboodschappen en haatzaaien moesten vroeger door de gebrui kers worden gecorrigeerd. Nu wordt 99 procent van de bood schappen van terreurgroepen als PRIVACY-EXPERT De hoorzitting van het Europees Parlement met Facebook-baas Mark Zuckerberg was eigenlijk een lange aanklacht tegen de macht van het bedrijf. „De parle- al-Qaeda en IS al onderschept voor dat gebruikers Facebook erop attent moeten maken. Facebook groeit steeds verder in die proactieve rol en heeft er nu ook de gereedschappen en mankracht voor, onderstreepte Zuckerberg. Hij zei ook te verwachten 'dat we mentariërs riepen in feite: 'Jullie zijn te groot'", zegt Kulk, jurist aan de Universiteit Utrecht. „Het lijkt er niet meer alleen om te gaan dat Facebook zijn macht mogelijk misbruikt, maar dat het bedrijf überhaupt zo machtig is. Het aanspreken van Facebook op zijn eigen verant woordelijkheden geeft ook een zekere onmacht aan." Want is bijvoorbeeld het aan banden leg gen van 'hate-speech' een zaak van Facebook of van de politiek? Zuckerberg kwam gisteren met een privé-jet naar Brussel en liep, Het Europees Parlement wil kei harde garanties dat het niet op nieuw gebeurt en dat Facebook in alle opzichten voldoet aan de stren gere regels voor gegevensbescher ming, die over twee dagen van kracht worden. Zuckerberg is goed in beloften en excuses, zo stelden de EP-fractielei- ders, maar aan verifieerbare daden ontbreekt het. Dat verwijt kwam twintig minuten nadat hun promi nente gast door een haag van came ra's als een vorst het Brusselse par lementsgebouw was binnenge wandeld. „Tot op de dag van vandaag ex porteert u vanuit Europa gegevens van niet-Europese facebookgebrui- kers en van Europeanen die niet op Facebook zitten, en allebei is dat in strijd met de wet", wierpen de libe rale fractieleider Guy Verhofstadt en zijn conservatieve collega Syed Kamall de Amerikaan voor de voe ten. Zuckerberg en Facebook liggen onder vuur sinds zij de persoonsge gevens van 87 miljoen facebookge- bruikers deelden met de Britse data-analyticus Cambridge Analy- tica. Die zou de data vervolgens hebben misbruikt in de campagnes voor het brexit-referendum en de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. „Meteen daarna hebt u Cam bridge Analytica de toegang ont zegd, maar voor ons is belangrijk om te weten: was dit een geïsoleerd geval of het topje van de ijsberg", al dus fractieleider Manfred Weber van de christendemocratische EVP. Zuckerberg, die minder op zijn gemak leek dan onlangs tijdens de hoorzitting in het Amerikaanse Congres, was even daarvoor al uit gebreid door het stof gegaan. Face book concentreerde de afgelopen jaren al zijn aandacht op cyberaan- vallen en niet op desinformatie, zo luidde zijn excuus. Het bedrijf werd erdoor overvallen, stelde Zucker berg. „In 2016 waren we te langzaam om Russische inmenging in de ver kiezingen te ontdekken, maar sindsdien gaat het al veel beter. De Franse en Duitse verkiezingen heb ben dat bewezen", aldus Zucker berg. Ook voor de Europese verkie zingen eind mei volgend jaar hoeft niemand bang te zijn, stelt hij. Haatzaaien Facebook is inmiddels een volwas sen bedrijf geworden, zo schetste Zuckerberg, dat hard optreedt te- Ik heb zes ja/nee-vragen gesteld, maar daarvan is er niet één beantwoord woensdag 23 mei 2018 05:00 uur: Maastricht, foto hans jansen 09.25 uur: Den Haag. foto frank jansen 13.00 uur: Amsterdam PRESIDENT PARLEMENT EUROPEEN UTRECHT „Een uur lang vuur den de fractievoorzitters van het Europees Parlement felle vragen af op Facebookbaas Mark Zuckerberg. „Maar ze leggen ook zaken bij Facebook neer, die ze eigenlijk als wetge ver zouden moeten oppakken", stelt privacy-expert Stefan Kulk. Brussel krijgt amper vat op Zuckerberg Facebookbaas Mark Zuckerberg is gisteravond door het stof ge gaan voor misbruik van per soonsgegevens, maar voor de politieke leiders in het Europees Parlement is dat niet genoeg. Frans Boogaard Brussel - Philippe Lamberts (fractievoorzitter van de Groenen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4