Schoolt e PZEM schiet tekort, maar minister ziet het door de vingers Wegracer Fredriks ernstig gewond bij crash Drie haaien geboren op Neeltje Jans 2 JAN VAN DAMME Column Ha, ik heb de aankondiging weer binnen. En u mag/moet het ook weten: Groede gaat poëtisch, voor het ze vende achtereenvolgende jaar. Op zaterdag 16 juni treden er drie dichters op in mijn oude lagere school. Ries de Vuyst zal er zingen. Het duurt nog even, maar dan kunt u alvast de datum in uw agenda zetten. Waarom? Natuurlijk omdat de drie geprogrammeerde poëten - Tsead Bruinja, Radna Fabias en Frank Keizer - het aanhoren meer dan waard zijn. Althans, daar ga ik van uit. Vergeet Ries niet. Agende ren is ook handig omdat ik organi sator Tij s van Bragt een vol klaslo kaal met poëzieluisteraars toe wens. Dat er na Jacob Cats en zijn 'kinderen zijn hinderen' nog een literair klimaat in de Groedsche Polder is ontstaan, kunnen we voor een belangrijk deel op het conto van Tijs schrijven. zieavond aan te doen: het schooltje zelf. Twee jaar geleden bezocht ik de Avond van de Poëzie voor het eerst op die locatie. Het was een halve eeuw geleden dat ik het plein van de Sint Jozefschool op stapte. Zes jaar lang liep ik vanuit ons thuis op het hoekje van de Markt en de Noordstraat - pal te genover café-hotel De Drie Konin gen - naar de school van de mees ters Spinnewijn en Kerckhaert. Van die tijd heb ik foto's in mijn hoofd. Op de dichtersavond van 2016 liep ik die foto's zomaar binnen. Het schoolplein met de overdekte fietsenstalling en aan de gevel de sokkel, waarop de heilige Jozef stond. De stoep met de eiken voor deur - meester Spinnewijn stond daar in zijn stofjas als hij de bel luidde. In de gang nog dezelfde granieten vloer. De kapstokken en de glas-in-loodramen in de deu ren, ze waren er nog. Zelfs de wc's draaiden de tijd terug. Half juni moeten we ons maar eens poëtisch laten verwennen. Door de dichters die nu de literaire arena beheersen. En door de tijd van toen. Het is niet erg als het re gent. Uw fiets staat er droog. Meester Spinnewijn stond daar in zijn stofjas als hij de bel luidde DESTELLING Vandaag: Als je verantwoord rijdt, is elke weg veilig Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters I OP 3 HUWELIJKEN STRANDT Racoon in Mythe al bijna uitverkocht Perquin kandidaat De Coninckprijs Petitie behoud kazerne in Doorn BRUINISSE Hond pakt inbreker Het was een politieke deal. In ruil voor het langer openblijven van de kerncentrale moesten de aandeel houders Delta (nu PZEM) en Essent (nu RWE) beloven dat zij 200 mil joen euro zouden investeren in in novatieve projecten die Nederland duurzamer zouden maken. Als ge volg daarvan zou in totaal470 kilo- ton aan CO2 moeten worden be spaard. Daarnaast moesten beide bedrijven nog 50 miljoen storten in een fonds voor duurzaamheid. Een speciale commissie moest op de afspraken toezien. Uit de eind rapportage blijkt dat PZEM onvol doende heeft geïnvesteerd en te weinig heeft bijgedragen aan het te rugdringen van de C02-uitstoot. PZEM moest 140 miljoen euro in vesteren en per jaar 329 kiloton aan emissiereductie realiseren, RWE 60 miljoen en per jaar 141 kiloton. Gezamenlijk hebben de bedrijven voor 312,1 miljoen euro geïnvesteerd in nieuwe duurzame projecten. Dat komt vooral omdat RWE meer heeft gedaan, want PZEM heeft zijn 140 miljoen niet gehaald. De C02-uit- stoot is met 260 kiloton verminderd. Als de ombouw van de Amer-kolen- centrale tot hybride installatie wordt In ruil voor het langer openblijven van de kerncentrale moest worden geïnvesteerd in duurzame projecten meegerekend, levert dat 500 kiloton aan besparing op en wordt het mi lieudoel ruimschoots gehaald. Dat is pas over enkele jaren het geval, ter wijl 1 juli 2017 was afgesproken, maar voor Wiebes is het reden genoeg geen stappen te ondernemen. De 50 miljoen euro voor het inves teringsfonds zijn dit jaar binnen. die toevallig aanwezig was, werd de Zeeuw met een helikopter van de organisatie overgevlogen naar het ziekenhuis. Daar volgde onmiddel lijk een operatie aan zijn enkel. Een meevaller leek het, gezien de ernst van de crash. Nader onder zoek bracht vervolgens echter aan het licht dat het om een open breuk gaat, waarbij de enkel verbrijzeld is en grote delen van het bot zijn los geraakt. Daarnaast heeft Fredriks ook nog de nodige breuken aan de linkerzijde opgelopen, zoals zijn sleutelbeen, pols, een vinger en een middenhandsbeentje. Gisteren werd hij opnieuw geopereerd in Belfast. Wanneer de onfortuinlijke racer naar Nederland kan worden overgebracht is nog niet duidelijk. BELFAST Wegracer lohan Fre driks uit 's-Heerenhoek verblijft momenteel na een zware en bi zarre crash in het Royal Victoria Hospital in Belfast. De Kawasaki- coureur had er lang naar uitgekeken deel te nemen aan de North-West 200 stratenrace in Noord-Ierland. Op het ruim veertien kilometer lange circuit ging het tijdens de eerste training echter al helemaal mis. Aan het eind van één van de snel ste stukken werd de Bevelander, die op dat moment een twaalfde tijd had gerealiseerd, in de bocht van de University Corner getorpe deerd door een collega die een grove remfout had begaan. Na een eerste behandeling door een dokter NEELTJE JANS In het Blue Reef Aquarium Zeeland op Neeltje Jans zijn afgelopen zaterdag drie wit- puntrifhaaitjes geboren. Via de camera konden medewer kers in het begin van de avond zien dat moeder Lax onrustig begon te worden; niet veel later kwam het eerste jong ter wereld. In de minu ten erna volgden er nog twee. Wereldwijd zijn er volgens Neeltje Jans maar vier parken be kend waar in gevangenschap haaien van deze soort zijn geboren. De moeder en de pups maken het goed. Zondag is moeder Lax terug geplaatst in het grote aquarium bij haar mannelijke soortgenoten. Dat is nodig, omdat de moeder haar ei gen kinderen na 12 uur niet meer herkent en zou kunnen opeten. De pasgeboren haaien zijn bij de ge boorte al zelfstandig en hebben geen zorg van hun moeder nodig. De jonge haaitjes, die al een lengte van ruim 70 centimeter heb ben, blijven voorlopig nog achter de schermen. Naar verwachting zijn de jongen tegen het begin van de zomerva kantie groot genoeg om bij de vol wassen haaien te worden geplaatst. Vanaf dat moment kan het publiek ze ook bewonderen. woensdag 23 mei 2018 Er is nog een reden om de poë- Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik zou ook wel willen investeren in een windpark 429 reacties GOES De voorstellingen waar mee Racoon in oktober zijn theatertoernee opent, in De Mythe in Goes, waren na een dag al vrijwel uitverkocht. Voor beide dagen -19 en 20 oktober, waren gister avond minder dan twintig kaarten meer beschik baar. Ook de verkoop voor 14 november in het Terneuzense Schelde- theater ging op de eerste dag van de verkoop als goed: van de 760 plaat sen waren er nog slechts 186 beschikbaar. ZIERIKZEE Ester Naomi Perquin is genomineerd voor de Herman de Coninckprijs voor poëzie. De huidige Dichter des Vaderlands, die opgroeide in Zierik- zee, is kandidaat met haar bundel 'Meervoudig afwezig'. Voor de Vlaamse prijs zijn uitslui tend Nederlanders geno mineerd. Naast Perquin zijn dat Joost Baars, Hester Knibbe, Marije Langelaar, Tonnus Oos- terhoff en Nachoem M. Wijnberg. DOORN Aan de Kamercommissie Defensie is gistermiddag de petitie voor behoud van de marinierskazerne in Doorn aangeboden. De petitie, een initiatief van Miriam Appels uit Drie bergen, werd door 12.634 mensen ondertekend. Gehoopt was op 30.000 handtekeningen. Vol gende maand praat de Tweede Kamer over de verhuizing in 2022 van de mariniers van Doorn naar Vlissingen. Een besluit dat in 2012 is genomen. Een 44-jarige man uit Me lissant is in de nacht van maandag op dinsdag aan gehouden. Hij wordt ver dacht van inbraak in een bouwkeet aan de Strand weg in Bruinisse. Politie agenten troffen om 3.30 uur bij de bouwkeet een auto aan waarvan de mo torkap nog warm aan voelde. Toen de politie hond op onderzoek uitging, troffen ze de man uit Melis sant aan. De verdachte raakte lichtgewond door een beet van de hond. Energiebedrijf PZEM heeft niet de milieuwinst gehaald die was afgesproken toen in 2006 werd besloten dat de kerncentrale Borssele tot 2034 mag openblij ven. Minister Eric Wiebes (Eco nomische Zaken en Klimaat) ziet het door de vingers. Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2