GELD&GOED Rekels Waarvan Akte 24 Autostoelen Elk halfjaar komt de Consumentenbond met een nieuwe test autostoeltjes. Deze week verscheen de meest recente, waarbij twee stoeltjes jammerlijk faalden bij de botsproef. Hoe worden ze eigenlijk getest? Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Jongens zijn het. Maar leuke jongens. Op leeftijd en arrivé, maar ze hebben iets rebels behouden. De naam van hun clubje zegt het al: de Rokende Rekels. Eens per maand ko men ze samen om sigaren te roken. Ze drinken er graag een goed glas whisky bij. Sterke verha len, foute moppen. Mannen onder elkaar. De Rokende Rekels is een informele vereni ging. Dat is een vereniging als elke andere, maar met een paar afwijkingen. Voor de oprichting is geen notariële akte nodig en inschrijving in het Handelsregister is niet vereist. Lekker makkelijk. De keerzijde is dat de bestuurders ieder hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de schulden. Daar maken de Rokende Rekels zich niet druk om. Iedereen kent en vertrouwt elkaar. De leden betalen maandelijks een fikse contributie aan de penningmeester, want de inkoop van dure siga ren en exclusieve whisky's loopt in de papieren. De afspraak: kun je een keer niet op een club avond komen, dan is dat pech maar je krijgt je contributie van die maand niet terug. Steek nog eens op, schenk nog eens in. Het onverwachte overlijden van de penning meester is een grote schok. Zo'n geschikte peer, ongelofelijk! De voorzitter spreekt mooie woorden op zijn crema tie. De stemming slaat om als blijkt dat de van de zeker 40.000 euro aan contributie die op zijn rekening zou moe- Va n Ho ten staan, niets is terug te vinden. Het geld is 40.000 euro spoorloos. Beschuldigende vin- pnntrihiiTip Wl lu lk-/u gers wijzen naar zijn is niets meer vriendin: die is er met het geld vandoor! Maar te Vinden de vrouw weet van niets. Ze is de enige erf gename van de penningmeester en heeft zijn na latenschap aanvaard, ervan uitgaande dat haar vriend financieel alles op orde had. Daardoor is ze ook verantwoordelijk voor zijn schulden. De Rokende Rekels kunnen samen een verlies van 40.000 euro best dragen, maar zijn zo boos dat ze zich tegenover de vriendin van de penning meester van hun kleinzieligste kant tonen: ze ei sen volledige terugbetaling. Zij moet daarvoor het huis, dat onder water staat, en de inboedel verko pen, maar er blijft onvoldoende over om de schuld te voldoen. Ze gaat failliet en komt in de schuld sanering. Haar rest niets dan financiële ellende. De voorzitter van de Rokende Rekels ontspringt de dans. Die is als bestuurder net zo goed hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden, maar niemand klopt bij hem aan om terugbetaling. Jongens zijn het, de leden van de Rokende Rekels. Maar bij nader inzien toch niet zulke leuke jongens. Als de sirenes in de Duitse fabriekshal loeien, zoeken medewerkers van de AD AC, de Duitse ANWB, een plek op veilige af stand van de botsproef. Een halve auto met kinderzitje en een pop die een kleuter moet voorstellen, komt in volle vaart op de rails aanrijden. Als de snelheid op 27 kilometer per uur ligt, knalt de achterbank zij waarts op een plaat van piepschuim. Bam. In het piepschuim zitten deu ken, afdrukken van de 'kleuter' die tegen de deur aan werd geslingerd. Voor veel jonge ouders is het routine: je kind vastsnoeren in het autostoeltje en wegrijden maar. Blin delings vertrouw je erop dat jouw kind veilig zit. „Meestal is dat ook zo", weet Ronald Vroman, onderzoe ker bij de Consumentenbond. „Maar helaas zijn er nog steeds stoeltjes die de botsproeven niet goed doorstaan. Dat wil je niet pas ontdekken na een auto-ongeluk." Als het gaat om testen van auto stoeltjes, kun je Ronald Vroman gerust Europa's grootste expert noemen. Sinds 20 jaar test hij ze voor de Consumentenbond. Namens alle Europese consumentenorganisaties zit hij in een comité van de Ver enigde Naties waarin de nieuwste ei sen worden vastgesteld. Vroman laat vandaag in München zien hoe de botsproeven worden af- KOPEN genomen. Dat testen gebeurt bij AD AC met wie de Consumenten bond samenwerkt. „We 'schieten' een maand lang, elke dag zo'n vijftien keer", legt Vroman uit. Zijn Duitse collega Bernd Ullman begeleidt de proeven. „We voeren de frontale bot sing op tot 64 kilometer per uur. Na het schot bekijken we op de camera in slow motion terug wat met het kind en het stoeltje tijdens de bot sing gebeurt." Vroman: „Daarnaast doen we ge- bruiksproeven in Oostenrijk, waar ouders met kinderen de stoeltjes ein deloos uitproberen. Begrijpen ze de gebruiksaanwijzing, is het stoeltje goed te bevestigen en doen ouders dat op de juiste wijze?" Fouten Want niet alle ouders gebruiken het stoeltje zoals het hoort. „Je moest eens weten", zegt Vroman. „De twee meest gemaakte fouten: ouders zet ten een te klein kind in een te grote stoel of te los in het harnas. In België is recentelijk onderzoek gedaan: slechts 25 procent doet het op de juiste manier." Vroman kan nog wel wat onge makken noemen: ouders halen bij voorbeeld de gordel onder de oksel van het kind door. „Dan vliegt je kind eruit hoor, bij een ongeval." Of ouders die een Maxi-Cosi voor de ge zelligheid zo zetten dat het kind naar voren kijkt. Vroman: „Zet je kind als jeblieft zo lang mogelijk achterstevo ren, liefst tot de leeftijd van twee jaar." Vroman kijkt bij elke auto met TEST woensdag 23 mei 2018 GO Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl En bam. Daar knalt het stoeltje Sanne van der Kolk De Consumenten bond test jaarlijks duizenden produc ten en diensten op het gebied van onder meer elektronica, voeding, huishoude lijke apparatuur. De meeste publicaties zijn alleen beschik baar voor leden. Niet- leden kunnen tegen woordig voor een paar euro uitgebreide testrapporten kopen. Op consumenten bond.nl/testrappor- ten staan 22 testrap porten te koop tus sen de €2 tot €4,50. Je krijgt daarvoor een pdf van 15 tot 30 pagina's met onder meer de complete tabel met testscores, de belangrijkste on derzoeksconclusies, aanraders en een koopwijzer. De Consumentenbond testte dit keer 19 auto stoeltjes. De hoogste score is een 7,9. Er zitten ook twee afraders tussen. Op consumentenbond.nl is meer informatie over de test verkrijgbaar. Maxi-Cosi Rock Family Fix One i-Size €350 Veilig en licht i-Size babystoeltje dat geschikt is voor kinde ren tot 1 jaar of met een lengte tussen 45 en 75 centimeter. Wie hiervoor kiest, moet zich wel realiseren dat hierna een opvolgstoel- tje aangeschaft moet worden; een stoeltje waarin het kind achter uit kijkt. Dit stoeltje wordt vastgezet met de 3- puntsgordel. Ook de Maxi-Cosi Rock met gordelbe vestiging scoort in deze test een 7,9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25