JA Bobje was de eerste Kortingsdagen korting Oproep deskundigen na dood scholier Zwaar metaal legt het loodje Dumoulin wordt derde in tijdrit Giro en pakt een minuut op Yates Lood moet verdwijnen uitdesportvisserij Ouders moeten met hun kinderen praten over het fenomeen op internet om elkaar uit te dagen gevaarlijke capriolen (challenges) uitte halen. Alleen zo kunnen tieners zich goed bewust worden van de gevaren. Die oproep doen deskundigen en minister Hugo de Jonge (Jeugd) naar aanleiding van de tragische dood van Clay Haimé (15) uit Den Haag. De havo-scholier overleed afgelopen zaterdag, volgens zijn ouders aan de gevolgen van een 'onnozole challenge'. „Waarschuw je kinderen voor zulke vreselijke rages", zegt minis ter Hugo de Jonge. „Je kunt niet al les voorkomen, want je bent er als ouder niet altijd bij. Maar praat er met je kinderen wel over, ga het ge sprek aan met je puber." Dat zegt ook Peter Nikken, bij zonder hoogleraar mediaopvoe- ding aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. „Het internet staat vol met dit soort rare gedragingen. Daar moeten pubers op voorbereid Ouders denken al snel dat hun kinderen wel beter weten zijn, want het is heel logisch dat ze zulke dingen vervolgens zelf ook willen uitproberen. Maar ze kun nen de gevaren nog niet goed in schatten." Ouders kunnen niet voorkomen dat hun kinderen dit soort filmpjes onder ogen krijgen, zegt Nikken. „En dat is lastig, want ze komen uit een tijd waarin je nog geen You- Tube en gevaarlijke challenges had. Maar durf er toch over te praten. En help ze met datgene wat zij nog niet hebben, maar jij als ouder wel: levenservaring, en de vaardigheid om risico's in te schatten." Ouders denken al snel dat hun kinderen wel beter weten, zegt Jus tine Pardoen van Bureau Jeugd en Media. „Maar ze vergissen zich enorm in de belevingswereld van hun kind. Als wij de choking game (zo lang mogelijk de keel dicht drukken) op internet opzoeken, komen we uit op sites waar voor de gevaren wordt gewaarschuwd. Maar jongeren zien YouTube-vi- deo's waarin vooral te zien is hoe uitdagend het is." Een jaar geleden overleed de 16- jarige Tim Reynders uit Arkel als gevolg van een choking challenge. Zijn ouders willen nu een website opzetten met de laatste informatie over challenges en de gevaren ervan. „Voor ons is een totaal onbekende wereld opengegaan", stelt de fami lie van Tim. „Ouders, artsen en scholen weten steeds minder waarmee kinderen worden gecon fronteerd via het internet." P3 pis Zó komt een autostoeltje door een botsproef Nieuwsmedia Sahraoui Abdoun, beter bekend als Bobje, was naar eigen zeggen de eerste allochtoon op Noord- Beveland. En waarschijnlijk ook één van de weinige Peelanders die de hoofdrol speelt in zijn eigen film. Dochter Dalilah en kleindochter Aicha maken een documentaire van zijn verhaal. P24-25 Korting op reizen met vertrek t/m oktober 2018 •- l Pv »P6 en ZEELAND 2 'Praat met je kind over challenges' Peter Groenendijk Rotterdam Justine Pardoen, deskundige Warm en kans op een onweersbui pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 ZEELAND 2 't

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1