Marjan Berk Blijvende hersenschade door schildersziekte SP: elke week drie uur gym 13 Aantal patiënten daalt sterk Ramses Shaffy speelde vrolijk verder in het restaurant f a jij kijken?" H „Weet ik nog niet." Vriendenen vriendinnen speelden onverschilligheid. Ik gaf het maar ruiterlijk en onbe schaamd toe: ik ging wél kijken! Ik ben dol op trouwerijen van an deren. En bij de Engelse adel ben ik helemaal niet te houden. Voor al wanneer er een witte jurk in het spel is. Achteraf bleek dat iedereen toch had gekeken. Zelf droomde ik sentimenteel weg bij al dat Engelse geluk. En wat goed dat onze prinsen ook allemaal met slimme meisjes zijn getrouwd! Wat die jurk van de kersverse hertogin van Sussex betreft: een droom! Klassieker dan klassiek... zo had ik ook wel eens willen trouwen! In de hekgolf van nabeschou wingen over het huwelijk en De Jurk droomde ik terug naar mijn eigen eerste trouwjurk. Nee, het was geen jurk; het was een grijs flanellen mantelpakje met een plissérok, die openstond. Dat moest wel, het was de enige optie omdat ik vier maanden zwanger was van mijn eerste zoon. Ik studeerde aan de Amster damse Toneelschool, toen nog gelegen aan de Marnixstraat. Mijn zwangerschap zorgde op de Toneelschool voor een precedent, maar ik mocht toch gewoon op school blijven. Ik kreeg wel uit sluitend rollen toebedeeld van zwangere, verkrachte of blinde vrouwen. Zoals de oude melaatse vroedvrouw in l'Annonce faites a Marie van Paul Claudel. En nu moest er dus worden getrouwd. Een afgewezen min naar was zo genereus om een rondvaartboot te huren, die ons vanaf de Zeedijk (waar ik bij vrienden logeerde) naar het stad huis vervoerde. We trouwden met drie echtparen tegelijk en de wederzijdse schoonouders maakten achter onze rug voor het eerst kennis met elkaar. We gaven elkaar het jawoord en vertrokken daarna met die rondvaartboot naar het helaas verdwenen restaurant Le Chat qui Pelote. We genoten daar van een lunch, die was besteld en afgezegd door iemand die zou promoveren, maar helaas was ge zakt. De lunch was daardoor flink afgeprijsd! De afgewezen min naar had ook nog een accordeo nist gehuurd. En Ramses Shaffy, die in 1954 in de derde klas van de Toneelschool zat, speelde in het restaurant vrolijk verder. Ik had een heerlijke tijd. Voor mijn snel zwellende lichaam werd steeds een stoel gezocht, ik mocht bij de lessen altijd zitten. „Dat wordt een jongetje!" riepen de kenners. Eloewel mijn buik flink vooruitstak, bleef ik van achteren gewoon mijn slanke zelf. Zodat er nog wel eens een achteroprijdende fietser, misleid door mijn nog ranke achterkant, naar mij floot om, zodra hij langszij kwam en mijn dikke voorkant zag, haastig dóór te fiet sen... Het overgangsexamen naderde. En toen, tableau, precies op de dag van het examen werd mijn eerste zoon geboren! Er is geen verhoogde kans op de mentie en het aantal patiënten met de 'schildersziekte' is flink gedaald. Dat blijkt uit onderzoek van neuro- psycholoog Evelien van Valen, die vandaag aan de Universiteit van Amsterdam promoveert. Chronische toxische encefalopa- thie (CTE), zoals de schildersziekte officieel heet, wordt veroorzaakt door langdurige blootstelling aan organische oplosmiddelen. Schil ders, autospuiters, schoonmakers, drukkers en stoffeerders behoren tot de risicogroep. Sinds 1997 zijn ruim 3000 men sen met gezondheidsklachten doorverwezen naar twee speciale 'Solvent-teams' in Amsterdam en Enschede. Circa 600 patiënten kre gen de diagnose. Ze zijn vergeet achtig, hebben concentratieproble men en zijn sneller moe of geïrri teerd. „Alles gaat trager en kost meer tijd. Patiënten hebben moeite met het opnemen van nieuwe in formatie." Voor haar onderzoek volgde Van Valen, voormalig hoofd van het Sol vent-team in het AMC in Amster dam, 137 patiënten. „Er waren zor gen dat de klachten zouden verer geren. Het goede nieuws is dat de klachten stabiliseren of iets afne men. Bij mensen die na twee jaar terugkomen, functioneert het ge heugen iets beter. Het slechte nieuws is dat de klachten niet ver dwijnen. Ze hebben er blijvend last van." Lange tijd bestond de vrees voor ernstige herenschade op lange ter mijn. „In ons onderzoek zijn geen aanwijzingen dat patiënten veel eerder dementie krijgen." Wet- en regelgeving voor het werken met organische oplosmid delen is inmiddels strenger gewor den. Ook heeft de bekendheid van de ziekte gezorgd voor meer be- Het goede nieuws is dat de klachten stabiliseren of iets afnemen wustzijn, zodat patiënten sneller worden doorverwezen om vererge ring te voorkomen. Dat is terug te zien in de cijfers. Het aantal nieuwe patiënten daalt jaarlijks. In 1999 wa ren het er 104, in 2016 maar negen. „Het is een zeldzame ziekte aan het worden", zegt Van Valen. „Grote bedrijven houden zich aan de veiligheidsvoorschriften. Voor kleinere bedrijven en zelfstandigen is het lastiger. Daar werken ze vaak nog in kleine ruimtes zonder goede ventilatie." Stoppen Er is geen behandeling of medicatie voor de schildersziekte. Patiënten vinden lotgenotencontact of psy chologische begeleiding wel pret tig, maar dat vermindert de klach ten niet. „Het enige wat echt helpt, is stoppen met het werk", zegt Van Valen. De schildersziekte is in Neder land en andere Europese landen - met uitzondering van Finland - op zijn retour. Maar in China, India en Afrika is de ziekte nog steeds een groot probleem. „Met name in Azië is nog veel industrie met onge zonde werkomstandigheden. Veel productieprocessen zijn naar lan den daar verhuisd. We hebben het probleem geëxporteerd." SP-Kamerlid Michiel van Nispen dient vandaag een initiatiefwet in, die dat moet regelen. Van Nispen ijvert al langer voor meer aandacht voor gymmen op school. Het vorige kabinet leek zijn doelstelling te omarmen. In het regeerakkoord werd vastgelegd dat er drie gymles uren per week moesten komen. Maar ondanks een actieplan van toenmalig staatssecretaris Sander Dekker kwam er weinig van te recht. Veel scholen halen de norm van twee uur gym per week niet. „In het nieuwe regeerakkoord staat er niks meer over", zag Van Nispen. „En dat terwijl sinds 1998 vier kabinetten er wél aandacht voor hadden." Hij dient zijn initia tiefwet nu in omdat hij 'de discus sie wil aanzwengelen'. „Iedereen kijkt naar de korte termijn, maar dit levert op lange termijn juist veel op. Denk aan betere schoolresultaten, zoals blijkt uit onderzoek. En mo gelijk lagere zorgkosten." Het plan kost natuurlijk ook wat: zo'n 275 miljoen euro per jaar. Van Nispen hoopt op steun van D66, GroenLinks en PvdA en denkt ook in VVD-Kamerlid Rudmer Heerema - die al jaren het belang van een echte gymleraar benadrukt - een medestander te hebben. Die is minder enthousiast. „Voor Mi chiel staan de drie uur gym voorop, voor mij is de vakleerkracht het be langrijkst. Ik heb liever dat ze één uur per week les krijgen van een gymleraar dan dat ze drie uur per week spelen." Scholen vinden een verplicht aantal uren gym in strijd met de vrijheid van onderwijs. Ook de Raad van State, die adviseert over wetsvoorstellen, is kritisch over vastlegging in de wet. woensdag 23 mei 2018 GO Bruidsurk Mensen die hersenschade heb ben door het werken met oplos middelen, houden daar jaren lang gezondheidsklachten aan over. Daar staat tegenover dat klachten niet erger worden. Tonny van der Mee Amsterdam - Evelien van Valen (UvA) Iedere basisschoolleerling moet wekelijks drie uur gymles krijgen van een vakdocent. Dat ontlast reguliere leraren, verbetert leer prestaties en maakt scholieren sportiever en gezonder. Hanneke Keultjes Den Haag De schildersziekte wordt zeldzaam. Waren er in 1999 nog 104 nieuwe patiënten, in 2016 waren er nog maar negen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13