©NDERNEMER Duurzaam heid en groei JHet bewustzijn groeit. We zitten op de goede weg' BUSINESS FESTIVAL ZEELAND Het kabinetsbesluit om het gebruik van Nederlands aardgas versneld af te bouwen, maakt snelle introductie van alternatieven nog urgenter. Om in 2050 klimaatneutraal te zijn, moeten er 8 miljoen gebouwen verduurzaamd worden. „Zeker haalbaar", zegt Daniël Lodders, algemeen directeur van Saman Groep uit Zierikzee. Dooi Timo van de Kasteele Technieken zijn volgens Lodders volop aanwezig. „We hebben alternatieve vormen voor het verwarmen van woningen en bedrijfspanden en -processen. Technisch is veel mogelijk. Daarom moeten we nu doorpakken. Hoe eerder, hoe beter. Het rendement op de investering voor bedrijven is vaak zeer gunstig. Warmte pompen en zonnepanelen worden steeds betaalbaarder door subsidies." Uitdaging „De vorige energietransitie - van kolen en stadsgas naar aardgas - heeft in de jaren 60 slechts acht jaar geduurd. „In die korte periode is er een megaoperatie uitgevoerd. Door heel Nederland is een netwerk van leidingen en buizen gelegd, binnen no-time was het land op het gasnetwerk aangesloten. Nu staan we voor de omgekeerde uitdaging. Dat moeten we samen oppakken. Met be drijven, particulieren en de overheid." Lodders ziet dat zowel ondernemers als particulieren steeds meer verantwoor delijkheid nemen als het om het milieu gaat. „Binnen onze markt ervaren we een zeer sterk toenemende vraag naar technieken en producten die het ge bruik van aardgas omlaag brengen of zelfs tot nul reduceren. Vaak is subsidie niet de enige drijfveer, de toekomst voor volgende generaties heeft hogere priori teit Zowel bij particulieren als bedrijven." Warmtepompen In de Randstad is stadswarmte een mogelijkheid voor het verwarmen van woningen en gebouwen. In Zeeland is dat niet mogelijk door de eilanden structuur en uitgestrektheid van de provincie, stelt Lodders. „Warmtepompen zijn een prima oplossing. De benodigde elektriciteit kan opgewekt worden door zonnepanelen op daken of in de vorm van bijvoorbeeld zonneweides. Groter denken is nodig willen we genoeg energie opwekken om het gas te compenseren." Lodders is ervan overtuigd dat 2050 haalbaar is. „Elke dag dat we wachten wordt het moeilijker. Stap voor stap moeten we deze opdracht uitvoeren. Maak het klein, iedereen moet zijn ver antwoording nemen. Het is belangrijk dat de overheid voor heldere en duide lijke informatievoorziening zorgt, zodat bedrijven en particulieren in de toe komst de juiste keuzes kunnen maken." Lodders concludeert: „We zien de bewustwording en vraag naar duur zame energie sterk groeien en daarmee specifiek de verkoop van warmtepompen, zonneboilers en zonnepanelen. Het bewustzijn groeit. We zitten op de goede weg. Nu is het zaak dat we doorpakken." O Naast veel duurzame ener gie uit zon en wind heeft Zeeland namelijk ook nogal wat industriële acti viteiten. Dat maakt dat de provincie in de nabije toe komst voor een lastige op gave staat. „Toch gaan het verduurza men van de industrie en economische groei prima samen", verduidelijkt Jacob van Berkel, lector duur zame energie en verbon den aan de HZ University of Applied Sciences in Vlis singen. „Maar daarbij is het wel noodzaak dat we samenwerken." Toegegeven, de Neder landse klimaatopgave is fors. Het Parijsakkoord schrijft een C02-reductie voor van 80 tot 95 procent in het jaar 2050. Dus over ruim 30 jaar. Meer grip Relatief veel industrie stelt Zeeland voor een uitdaging. Veel gemeenten zijn al bezig met het verduurzamen van huishoudens en mobiliteit. Dat is een zoektocht waar we steeds beter grip op krij gen. Als eerste gaat het daarbij om isolatiemaatre gelen en vervolgens om duurzame opwekking. Binnen de industriële be drijven gaat het enerzijds om energie voor bijvoor beeld de aandrijving van machines en proces warmte, maar tegelijkertijd om grondstoffen. Voor zover die nu uit fos siele bronnen worden ge wonnen, ligt ook daar een duurzame vervangingsop- gave. Technisch is al ont zettend veel mogelijk. De uitdaging zit daarom vooral in de evenwichtige verdeling van de kosten van de energietransitie, dat is van toepassing op alle sectoren. Uiteindelijk is het perspec tief een werkelijk duur zame samenleving, waarin ook materiaalstromen zijn gesloten. Een duurzame, circulaire economie die overigens alleen mogelijk is bij 100 procent duur zame energie. Waterstof We moeten alle zeilen bij zetten, maar er gebeurt al het een en ander. Van Ber kel ziet dat het bedrijfsle ven volop stappen maakt. „Het investeren in zonne panelen, warmtepompen en hergebruik van energie stromen gebeurt volop. Kijk bijvoorbeeld maar naar Wiskerke Onions in Kruiningen, dat rest warmte van frietfabriek Lamb Weston Meijer ge bruikt. Dow Benelux, Yara en Gasunie gaan onderling waterstof uitwisselen via een in onbruik geraakte gastransportleiding. Der gelijke samenwerkingsini tiatieven zijn nodig. De technieken zijn er, maar we moeten het echt samen doen. Dat biedt kansen voor het milieu en ook voor economische groei." O thema: duurzaam ondernemen 'Samenwerken om in 2050 klimaatneutraal te zijn' Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Saman Groep uit Zierikzee. Meer informatie? samangroep.nl deondernemer.nl Weten hoe de camping van rasonderne mer Henk van Koeveringe uitgroeide tot miljoenenbedrijf Roompot Vakanties? Of van Herman Zondag horen hoe hij zichzelf binnen softwaregigant AFAS opwerkte tot een van de directeuren? Tijdens het Business Festival Zeeland kun je je voordeel doen door te luisteren naar de inspire rende verhalen van ondernemers en experts. Speciaal voor jou delen zij hun kennis en skills op het gebied van groei. Meer weten over leiderschap? Ook dan ben je op woensdag 6 juni in Vlissingen op de juiste plaats! Het is namelijk de wereldberoemde voetbaltrai ner Guus Hiddink die uitgebreid wordt geïnter viewd over dit thema. Wat is hij precies voor leider en hoe maakte hij van Zuid-Korea een succesteam op het WK van 2002? 40 workshops Tijdens de allereerste editie van Business Festival Zeeland kun je 40 workshops volgen die worden gegeven door succesvolle Zeeuwse ondernemers. Groei, marketing, team, technologie, duurzaam heid, strategie en innovatie; alle aspecten worden belicht. Naast alle kennis die je op dit evenement ver gaart, heb je ook nog eens volop de mogelijkheid tot netwerken. Het terrein van de Machinefabriek biedt plek aan zo'n duizend mensen en dus zul je omringd worden door enthousiaste- en ambiti euze mede-ondernemers. '•'••EFAHin Incasseren is beter n wat is een festival zonder lekkere hapjes en mooie gerechten? Om optimaal te kunnen net werken en de vergaarde informatie eens goed te laten bezinken, hebben we vijf exclusieve food- corners voor je klaarstaan. Je wordt doorlopend verwend met diverse proeverijen. Verzeker jezelf via deondernemer.nl/events/ festivalZeeland voor 125 euro (inclusief alle programmaonderdelen, parkeren en food beverages) van een dag vol nieuwe inzichten! JACOB VAN BERKEL OVER DUURZAME ENERGIE Met een forse klimaat- opgave voor het jaar 2050 staat de provin cie Zeeland de ko mende jaren een enorme uitdaging te wachten. Proceswarmte Jacob van Berkel is lector Delta Power van de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12