Dood van Rus leidt tot initiatiefwet CDA EUWS 11 MANCHESTER HERDENKING AANSLAG Manchester herdacht gisteren, een jaar na de bloedige aanslag bij een concert van Ariana Grande, de 22 slachtoffers en 139 gewonden. „Ik wilde er per se bij zijn." ANCH Zelfverzekerd en zuiver van stem zingt Carys Crow met het Manches ter Survivors' Choir 's ochtends in St Ann's Church samen met de band Prose het lied A City United. Achter haar stralende lach gaat een wereld van pijn en angst schuil. Ze over leefde de aanslag in de Arena, maar worstelt dagelijks met de gevolgen van de tragedie. Flashbacks, paniek aanvallen en allesoverheersende somberte. „Ik doe mijn examens in een aparte kamer", vertelt de 18-ja- rige scholiere uit Leeds. „Elk hard ge luid brengt me terug naar die vrese lijke avond. Een pen die op de grond valt. Een klappend stuk kauwgum. Of een ratelende airconditioning. Grote massa's vermijd ik. Bussen en treinen vind ik doodeng, 's Nachts krijg ik regelmatig nachtmerries. Het heeft echt een enorme impact op mijn leven. Al gaat het beter." Dankzij slachtofferhulp kwam ze online in contact met lotgenoten. „Met een vrouw die ik nog nooit had ontmoet, besloot ik een koor op te richten. Muziek was mijn leven. Dat moest het wéér worden." Het Man- chester Survivors' Choir had ook een therapeutisch doel. „Twee keer in de maand praten we over gevoelens die anderen niet snappen. Zingen doen we, omdat we het zo leuk vinden." Dat de bijeenkomsten werken, be wijst het optreden in St Ann's Church. Vorige week gingen de ruim vijftig (jonge) leden voor het eerst sinds de aanslag terug naar Manches ter om ter voorbereiding hun ang sten te lijf te gaan. „We gingen naar Victoria Station, waarbinnen de in gang naar de Arena is gelegen", ver telt Crow. „Zonder ons koor had geen van ons een voet durven zetten in Manchester. Mijn leven zal nooit meer hetzelfde zijn, maar er gloort hoop." Crow vormt dinsdag lang niet de enige die met lood in de schoenen naar Manchester komt. Tussen de zonnebaders vallen hun schichtige blikken meteen op. Rebecca (18) en Tiffany (17) uit Accrington staan als verstijfd voor Cathedral Gardens, een park in het hart van de stad. „Onze eerste keer terug. Het voelt vreemd. Maar we willen per se hier zijn." Bij een Tree of Hope, een boom waaraan kaartjes met een boodschap kunnen worden gehangen, doet Ryan Little geen poging blijmoedig over te komen. De dood van zijn be ste vriend Liam Curry zit nog hem nog te dicht op de huid. Toch praat hij, vechtend tegen de tranen. Little staat op het punt een speciale dienst in de kathedraal bij te wonen met Chloe Rutherford, de partner van Curry. „Ik moet uit respect voor Liam en alle andere doden naar deze plek." St Ann's Square, vorig jaar de plek van rouw, stroomt vol. Net als na de aanslag vult het plein zich razend snel met bloemen. De sfeer is niet bedrukkend. Manchester herinnert, maar blijft niet stilstaan. Rond de in- Onze eerste keer terug. Het voelt vreemd. Maar we willen per se hier zijn gang van de kathedraal wordt op pijnlijke wijze duidelijk, dat velen dat niet kunnen. De rolstoelen, kruk ken en littekens op armen en gezich ten tonen de rauwe realiteit voor di rect getroffenen. Voor Crow en haar Manchester Survivors' Choir, waarvan een derde gewond raakte, ligt het medicijn in muziek. „Ik kon eerder zingen dan praten, maar wilde de eerste weken niet meer luisteren naar Ariana Grande. Genieten voelde verkeerd." Het koor, dat later in de avond op treedt voor het stadhuis, brengt le venslust terug. Donaties via Go- FundMe moeten ervoor zorgen dat haar project blijft bestaan. „Ik wil dit de rest van mijn leven blijven doen." Een betere vraag is 'wie was I dat?' Sergej Magnitski was een Russische advocaat die werd inge huurd door het Britse Hermitage Capital, één van de grootste bui tenlandse investeerders in Rus land, om onderzoek te doen naar corruptie via dat Britse bedrijf. Hij ontdekte dat het investeringsfonds was beroofd van zo'n 230 miljoen dollar door Russen met banden met het Kremlin. Toen hij aangifte ging doen, ging het mis. Hoogleraar geschiedenis en politiek van Rusland Hans van Koningsbrugge vat het zo samen: „Hij ging naar de politie en werd zelf gearresteerd." Dat was in no vember 2008. Acht dagen voor zijn voorarrest zou aflopen, stierf hij onder verdachte omstandigheden in een Russische cel. Hij werd 37 jaar. Bill Browder, eigenaar van Hermitage Capital die zijn bedrijf misbruikt zag worden door de Russische zwendel, zwengelt de verdachte dood van zijn advocaat aan in de Verenigde Staten. Het congres besluit daar in 2012 tot de Magnitsky Act, waarmee degenen t Magnitski-wet is bedoeld om schenden van mensenrechten te bestraffen die verantwoordelijk worden ge acht voor zijn overlijden, worden gestraft. Dat straffen gebeurt via sancties, zoals het bevriezen van financiële tegoeden en het weige ren van visa aan mensen die ver dacht worden van mensenrech tenschendingen. Inmiddels geldt de wet niet alleen voor Rusland, maar wereldwijd. De Magnitsky-wet maakte de eerste sancties tegen Rus land mogelijk. „Het Kremlin was zeer geïrriteerd", stelt Van Ko ningsbrugge. Zij openden de te genaanval: de adoptie van Russi sche kinderen door Amerikanen wordt verboden en achttien Ame rikanen wordt de toegang tot Rus land ontzegd, omdat Rusland hen op hun beurt verdenkt van het schenden van mensenrechten. Na de annexatie van de Krim in 2014 volgden overigens nog meer inter nationale sancties. Canada, Groot-Brittannië en de Baltische staten volgden de af gelopen jaren het Amerikaanse voorbeeld en kwamen met hun eigen variant op de Magnitski-wet. Regeringspartijen CDA, D66 en Christenunie zien dat ook zitten. CDA-Kamerlid Martijn van Helvert kondigt aan met een initiatiefwet te komen. „Wat zo goed is aan deze wet is dat je er in dividuen mee aanpakt en niet een heel land treft. De wet geldt niet alleen voor Russen, maar voor ie dereen die mensenrechten schendt." woensdag 23 mei 2018 GO 'Elk hard geluid roept nare herinneringen op' Geert Langendorff Manchester Terug in Manchester om te herdenken. De bij op de shirts van dit tweetal zijn een sym bool van steun aan de nabestaanden. Veel anderen lieten een tattoo zetten van het insect. —Rebecca en Tiffany Kijk op de site bij /video Reactie nabestaanden van een van de slachtoffers. Het CDA komt met een initiatief- wet om mensenrechtenschen- ders wereldwijd sancties op te kunnen leggen. Een Kamer meerderheid heeft daar wel oren naar. Vijf vragen over deze zogeheten Magnitski-wet. Hanneke Keultjes Den Haag a Magnitski, wie is dat? 2 Maar waarom is er een wet naar hem vernoemd? 3 Hoe reageerde Rusland? 4 Waarom wil Nederland nu ook zo'n wet? 5 Wat gebeurt er nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11