Luxe rosé uit de Provence schaarser en dus duurder f Gevangenisdokter negeerde ernstig zieke gedetineerde 10 Peter R. de Vries weerlegt opnieuw dat hij zou liegen Financieren van terreur aangepakt Peter R. de Vries - misdaadjourna list van beroep, maar in de veel voudige liquidatiezaak tegen Wil lem Holleeder een kleurrijke ge tuige - houdt zich strak aan zijn strategie. Hij houdt zijn kaarten in de vorm van een map brisant pa pierwerk tegen de borst, om ineens een troef te trekken. Op zijn eerste verhoordag in april had hij Holleeder al in de val laten lopen. Nadat die op hoge toon had geroepen dat het aan toonbaar niet zijn handtekening was onder een verklaring waarin hij geen bezwaar maakte tegen een Amerikaanse film over de Heine- kenontvoering, presenteerde De Vries een exemplaar waarvan Hol leeder moest toegeven dat hij dat wel degelijk had ondertekend. Ook gisteren dacht Holleeder de misdaadjournalist al snel op een leugen onder ede te betrappen. De Vries vertelde dat hij in 2011 met Holleeder belde toen die in de Ex tra Beveiligde Inrichting in Vught zat gedetineerd. Meineed! riep Holleeder. Hij had De Vries nooit gebeld vanuit de EBI! De Vries las een handgeschreven verklaring van Holleeder voor. Die schreef dat de advocaten van zijn ex-misdaadcompagnon Dino Soe- rel zijn advocaat Stijn Franken en hem onder druk zetten om tegen de waarheid in te verklaren, voor Soerel. Vervolgens was De Vries ontboden om daarover op Fran- kens kantoor met Holleeder te bel len. Dat gesprek heeft De Vries op genomen. Holleeder moest door het stof. „Ja, daar was zelfs een ca mera bij." De Vries: „Zie je wel, dit is Holleeder ten voeten uit! Eerst mij van meineed beschuldigen en ineens alles bevestigen, omdat ik het kan bewijzen!" De advocaten van Soerel noe men het overigens 'de grootst mo gelijke onzin' dat Franken of Hol leeder is bedreigd. Besognes De Vries had nog veel meer inte ressante papieren bij zich: een reeks verslagen van gesprekken die hij met Holleeder had gevoerd vanaf 2004. Holleeder vertelde hem tijdens ontmoetingen in ho reca of al wandelend in geuren en kleuren over velerlei wederwaar digheden in het milieu - ook over zijn eigen besognes. Hij verhaalde hoe de malafide vastgoedmagnaat Willem Endstra 'heel wat mensen heeft kapotgemaakt, geruïneerd of vermoord, of bijna vermoord'. Hoe hij vastgoedhandelaar en beweerd helper van criminelen Marco P. uit Amsterdam-Noord in elkaar had geslagen, waarbij die wel vier keer knock out was gegaan en waarbij hij diens vrouw ook een klap had gegeven ('Ja, ik sla vrou wen. Kinderen ook, als het moet.') Hoe crimineel Mink Kok achter de liquidatie zat van de malafide ex-advocaat Evert Hingst. Wapenarsenaal Hoe 'Joegobaas' Sreten 'Jotsa' Jocic wel degelijk achter het plan zat of ficier van justitie Koos Plooij te vermoorden - omdat die diezelfde Mink Kok had laten arresteren na de vondst van een enorm wapen arsenaal in een flat aan de Nacht wachtlaan in Amsterdam-West. Hoe hij George van Kleef had kunnen waarschuwen dat die zou worden geliquideerd, maar dat niet had gedaan omdat Van Kleef zijn mond nooit kon houden - waarna Van Kleef inderdaad werd ver moord. Hoe de Amsterdamse Hells Angels waren afgegleden tot 'pis bakken' die 'niets meer voorstel den'. De rechtbank heeft vanzelfspre kend grote interesse in al De Vries' aantekeningen, maar die wil 'een nachtje of misschien een paar nachtjes slapen' over de vraag of hij die wil inbrengen. DEN HAAG Justitie is afgelo pen jaar tegen dertig verdach ten een strafzaak begonnen, omdat zij terrorisme in het buitenland financierden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Financial Intelligence Unit (FIU), de overheidsin stelling waar banken onge bruikelijke transacties ver plicht moeten melden. De FIU onderzoekt of er geld wordt gestoken in terrorisme, onder meer IS en afzonder lijke Nederlandse Syriëgan- gers. Zo kwam de eenheid donaties tegen met omschrij vingen als 'voor de broeders', of'voor de strijd'. Uit onder zoek zijn dertig verdachten naar voren gekomen, die door het Openbaar Ministerie voor de rechter worden gesleept. In 2017 stuitte de FIU op 3139 verdachte transacties die aan terreur waren gerela teerd, dat waren er 1355 min der dan een jaar eerder. Het team denkt dat dit komt doordat IS terrein heeft verlo ren, maar ook doordat er minder jihadgangers naar strijdgebieden zijn vertrok ken vanuit ons land. Tegenvallende oogsten in Frankrijk van vorig jaar maken luxe rosé uit de Provence schaars. Er zijn dom weg minder flessen beschikbaar en dat drijft de prijs op. „Stel je hebt een chateau waar je 100.000 flessen wijn produceert, dan houdt dat een keer op. Je kunt niet meer maken", legt Marnix Engels, makelaar en taxateur in wijn, uit. „Het merk Cötes de Provence is bovendien be schermd, dus er zit een limiet aan wat je kunt leveren als producent." „Rosé is hartstikke hot", aldus Engels. „Het is een hype. Iedere Amerikaanse vrouw is dol op dat zachtroze drankje, dus de vraag is enorm toegenomen." „Het klopt dat de aanvoer lager is", zegt Anoesjka Aspeslagh na mens slijterijketen Gall Gall. „We merken dat er minder rosé be schikbaar is. In de Provence, maar ook uit de andere werelddelen waar rosé wordt geproduceerd, is minder beschikbaar dan we zouden willen. Wij zullen minder met aanbiedin gen komen." In de wijnsector wordt nu al slim ingespeeld op de reusachtige vraag naar rosé. Aangezien een chateau maar een beperkte hoeveelheid 'nat sap' kan maken, ontstaan er steeds meer merken rosé die niet meer van één landgoed ko men, maar van een serie wijngaarden. Herkenbaar Populaire voorbeelden daarvan zijn de merken Whispering Angel en Mira- val. De herkenbaarheid vinden rosédrinkers prettig, weet En gels. „Het is voor consumenten gemakkelijker om te onthouden dan de namen van al die cha- teaus." Voor roséproducenten bete kent dit dat men geen Proven- cerosé, maar toch prima wijn aan de man kan brengen. „Het gaat bij sommige merken om miljoenen flessen. Dat kan alleen maar door blends te maken." Aanpalende gebieden aan de Middellandse Zee schakelen in middels ook vaker over op rosé. Neem de regio Languedoc. Engels: „Die streek gaat ook van de toege nomen belangstelling voor rosé profiteren. Maar de kwaliteit zal nooit hetzelfde zijn." Dat heeft te maken met 'terroir', de unieke eigenschappen die een wijngaard heeft als het gaat om lig ging, klimaat en vooral: de mineralen in de grond. Chili Relativerende woor den zijn er ook: Aus tralië, Chili en Zuid- Afrika maken ook ge woon nog steeds licht roze wijntjes. „Rosé wordt in de hele wereld gemaakt", zegt wijnex pert Gert Crum. „Er is geen echte schaarste. Tussen 1 juni en half juli komen er bo vendien alweer rosé's uit Chili en Zuid-Afrika." Andere landen aan de Middel landse Zee produceren eveneens roséwijnen en kunnen dreigende tekorten van de populaire wijn aanvullen. „De Spaanse rosé is hooguit wat moeilijker omdat die donkerder is. Je hebt ook de Italiaanse rosé. Nee, we komen de zo mer wel door." Toen de zaak werd onderzocht, waren ineens medische dossiers verdwenen. Dat bleek tijdens een zitting bij de medische tuchtraad gisteren in Den Haag. Verpleegster Irma was nieuw in het JCvSZ, het gevangeniszieken huis in Scheveningen. Maar door haar ervaring in de verslavings zorg zag ze dat gedetineerde Myrthe leed aan afkickverschijn selen. Haar hoofd was bezweet en ze klappertandde van de pijn. Myrthe vroeg dat weekend, waarin ze naar eigen zeggen helse pijnen leed, meerdere keren om een arts. De verpleegster besprak de si tuatie één deur verder, in de ver- pleegsterspost. Toch vond de arts het niet nodig om dat weekend bij de gedetineerde langs te gaan. Die knarste uiteindelijk van de pijn haar gebit stuk en diende een klacht in bij het medisch tucht college tegen haar behandelend artsen en het afdelingshoofd. Toen direct na het voorval het verpleegkundig hoofd de zaak wilde onderzoeken, was er iets vreemds aan de hand. Alle lijsten voor de toediening van medicatie aan gedetineerden waren zoek. Ze werden vele dagen later terugge vonden in de papierbak, waar do cumenten ter vernietiging naar toe gaan. Uiteindelijk bleken er fouten te zijn gemaakt met de toe gediende dosering morfine. Advocaat Bart van Tuinen vindt dat de zorg in het JCvSZ stukken beter moet: „Patiënten hebben Er wordt met hart en ziel gewerkt om de zorg hoog te houden niet de vrijheid om naar een ander verpleeghuis te vertrekken, als de zorg onder de maat is. Daarom moet de zorg op het allerhoogste niveau liggen." De arts verklaart dat haar niet dui delijk was verteld dat gedeti neerde Myrthe acute zorg nodig had. „Er wordt met hart en ziel ge werkt om de zorg hoog te hou den", zegt haar raadsvrouw mr. Rippen. De uitspraak is op 3 juli. De naam van Myrthe is op ver zoek van betrokkene gefingeerd. woensdag 23 mei 2018 GO 'Dit is typisch Holleeder' Misdaadjournalist Peter R. de Vries zou één dag getuigen tegen Willem Holleeder, maar ook een tweede dag bleek gis teren niet genoeg. Zijn docu menten blijven vragen oproe pen. Paul Vugts Amsterdam Peter R. de Vries arriveert bij de rechtbank, fotoanp Wie deze zomer van een glaasje rosé wil genieten, zal daarvoor meer geld moeten neertellen. De aanvoer van de elegante rosé uit de Provence dreigt op te drogen en dat leidt onvermij delijk tot hogere prijzen. Ellen den Hollander Rotterdam Parijs FRANKRIJK Wijngebied Provence De dienstdoende dokter van het gevangenisziekenhuis in Scheveningen weigerde letter lijk één deur verder te kijken toen in juni vorig jaar een ge detineerde klappertandend van de pijn haar gebit stuk beet. Koen Voskuil Scheveningen - Mr. Rippen, raadsvrouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10