2 Europees kampioen Nederland valt op met fysieke kracht, koelheid bij penalty's Voor het eerst sinds 2012 is een Nederlandse juniorenploeg weer Europees kampioen. Oranje onder 17 versloeg met Duitsland, Spanje, Engeland en Italië vier toplanden. AD Sportwereld signaleert vier zaken die opvielen in deze EK-campagne. 'Wij zijn jongens waar elftallen bang van worden' Daishawn Redan (Chelsea) maakte drie doelpunten dit EK. Hij kreeg van de UEFA een plek als spits in het beste elftal van het toernooi. Brian Brobbey (Ajax) scoorde ook drie keer. Hij speelde soms samen met Redan voorin bij Oranje en soms als in valler om iets te forceren, zoals in de finale tegen Italië, toen hij vlak voor tijd de 2-2 binnenschoot. Daarnaast had bondscoach Kees van Wonderen Myron Boadu mee willen nemen, maar dit grote AZ- talent is geblesseerd. Joshua Zirk- zee (ex-Feyenoord en nu Bayern München) kwam op de standby- lijst. Want: keuze te over aan goede centrumspitsen. Die luxe kende Nederland al een tijdje niet meer. Vijftien penalty's namen de jeugdige Oranjespelers, verdeeld over drie strafschoppenseries bin nen één week. En: alle vijftien raak. Niemand roste een bal de tweede ring in, a la Jaap Stam des tijds bij Euro 2000. Niemand werd op de stip overmand door zenu wen a la Phillip Cocu bij het WK in 1998. En een verademing ook: een coach die niet zijn schouders ophaalt en zegt: 'zo'n penaltyserie is een loterij en de druk die erbij komt kijken kun je niet trainen.' Nee, Van Wonderen probeerde dat zo veel mogelijk wél te doen, die druk nabootsen. Aan het einde van elke training nam Oranje pe nalty's. Wie miste, moest sprin ten. Ook plukte de staf uit het boek De Strafschop van Gyuri Ver gouw tips die op sheets aan de spelers werden getoond. Middenvelder Ryan Graven- berch zei na de finale: „Kies vooraf een hoek en houd daaraan vast. Neem tijd voor een goede aanloop. Laat je niet afleiden door rand- zaken. We hebben het steeds con sequent uitgevoerd in die penalty series. Dat is ons enige geheim." Een interessant punt: 13 van de 20 spelers van dit Oranje zijn geboren in de eerste zes maanden van het jaar. Slechts drie in het laatste kwartaal. Het beeld is dat van veel vroegrijpe - vaak donkere - jon gens. De vraag is dan: zijn zij over vijfjaar ook nog top, als de fysieke voorsprong die ze nu hebben is verdwenen? En: ziet de KNVB geen jongens over het hoofd die fysiek nog niet zo ver zijn, maar in de kern misschien getalenteerder? „We onderkennen het zoge noemde geboortemaand-effect en proberen er wat aan te doen", zegt Art Langeler, de nieuwe directeur voetbalontwikkeling van de KNVB. „Naast dit team van Onder 17 komt er volgend jaar een scha- duwteam Onder 17. Juist om jon gens die fysiek nog niet zo ver zijn ook de gelegenheid te geven inter nationale ervaring op te doen." Het is een dilemma voor alle landen, schetst Langeler: dit is een EK, je wilt zo competitief mogelijk voor de dag komen. Zou je veel HELDENONTVANGST 'kleintjes' of'laatrijpers' op het veld hebben, dan word je wegge blazen. „Tegelijkertijd wil je als KNVB ook weer niet selecteren op fysieke kenmerken. Potentie moet leidend blijven." Daarom maakte ook Graven- berch dit EK mee, een pas 15-jarige middenvelder van Ajax die in de finale drie keer had kunnen sco ren. En Mohammed Ihattaren van We onderkennen het zogeheten geboorte maandeffect en proberen er iets aan te doen dinsdag 22 mei 2018 GO Eindelijk, spitsen op Maarten Wijffels Rotterdam IEr komen weer spitsen aan 2 Dit Oranje bewijst: een penaltyserie is geen loterij 3 Fysiek sterke jongens, geboren in de eerste helft van het jaar -Art Langeler, directeur voetbalontwikkeling KNVB melden zijn oor drones derlandse voetbal nog synoniem was voor glansrijke successen. De aankomsthal van de luchthaven ligt bezaaid met bloemen, aan de railing hangen spandoe ken en bij het koffietentje dringen plukjes suppor ters om foto's en handte keningen met en van hun helden van Oranje onder 17. „Die jongens hebben een geweldige prestatie geleverd", zegt Nico-Jan Hoogma, directeur top voetbal bij de KNVB. „We zijn heel trots op wat ze gedaan hebben." Bijvoorbeeld op doelman Joey Koorevaar, die in de penaltyserie tegen Italië twee strafschoppen keerde namens de ploeg van Kees van Wonderen. De bondscoach ziet de taferelen genoegzaam aan. „De jongens hebben zich echt van hun beste kant laten zien. Dat is voor een coach geweldig om mee te maken." Aanvoerder Daishawn Redan toont als eerste de beker als de vliegtuig deur open zwaait. „Ik ben super trots. We zijn een stel jongens waar elftallen bang van wor den. Hopelijk gaan we dat in de toekomst nog veel vaker laten zien." Brian Brobbey gaat op de foto met twee Oranjefans, foto proshots Zondag wonnen ze ten koste van Italië het EK, gisteren kreeg Oranje onder 17 bij thuiskomst een heldenontvangst. Dennis van Bergen Rotterdam Airport Het is alsof je terug in de tijd stapt, deze zonnige tweede pinksterdag op Rotterdam Airport. Terug naar de tijd toen het Ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30