Provincie Zuid-Holland eist aandacht voor milieu Er is hoop. Europese titel voor Oranje onder 17 De hand van Meghan Jeugd rekent af met penaltysyndroom sport2 Sprookjesbruiloft laat stijve Britten swingen »P8 Rob de Peffer helpt de tienjarige Ivanka Israël met vliegeren. Op het strand van Renesse werd voor de derde keer het Internationale Vliegerfestival gehouden. En de complete onderwaterwereld vloog door de lucht: orka's, zeepaardjes, octopussen en baarzen. - De provincie is bezorgd over de vele nieuwe chemische stoffen die door de industrie worden gebruikt en geloosd, zonder dat duidelijk is wat de effecten van die stoffen op mens en milieu zijn. „Er zijn inmiddels heel goede technieken, waardoor je die stoffen helemaal niet meer hoeft te lozen in lucht of water", zegt gedeputeerde Rik Janssen (SP). „Het is tijd dat de chemische sec tor die omslag gaat maken. En wij als overheid ook. We gaan niet meer vragen: hoeveel wilt u lozen, maar: waarom wilt u überhaupt nog lozen? We willen zo dicht mo gelijk bij nul komen. Dat zal niet van vandaag op morgen lukken, maar die kant moeten we op." Die omslag zal de industrie geld kosten, erkent Janssen. „Maar wij zijn klaar met bedrijven die alleen maar bezig zijn met winstmaxima lisatie en niet denken aan de gevol gen voor de omgeving. Voor bedrij ven die zo parasiteren op de samen leving, is geen plek meer." Janssen noemt chemiebedrijf Wij zijn klaar met bedrijven die alleen maar bezig zijn met winstmaximalisatie Chemours uit Dordrecht als voor beeld. Afgelopen donderdag ston den provincie en bedrijf tegenover elkaar in de rechtbank vanwege lo zingen van de stof GenX. De pro vincie wil de vergunning voor die lozing beperken, omdat de stof schadelijker blijkt dan in eerste in stantie werd gedacht. Inmiddels zit de stof in het drinkwater van mil joenen Nederlanders. Maar het bedrijf vecht de veran dering van die vergunning aan. Janssen: „Het is een bedrijf dat elke letter van de wet gebruikt om on der zijn verplichtingen uit te ko men. Chemours grijpt alleen maar in als het daartoe wordt gedwon gen. Ze nemen hun maatschappe lijke verantwoordelijkheid op geen enkele manier." Branchevereniging van de che mische industrie VNCI noemt de boodschap van Janssen 'utopisch denken'. „Als niet lozen de norm wordt, kun je in heel Nederland de industrie stoppen", zegt woord voerder Roderik Potjer. „In andere landen gaat het lozen gewoon door, via de rivieren komt het dan toch naar Nederland." Nieuwsmedia Chemische industrie hangt loosverbod boven het hoofd De chemische sector moet het aantal lozingen drastisch gaan beperken. „Niet lozen moet de norm worden", zegt het provin ciebestuur van Zuid-Holland. Peter Groenendijk Ingrid de Groot Den Haag/Dordrecht —Rik Janssen, gedeputeerde »P10 Onstabiel Zomerweer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1