De schoonmaak van je leven nog geen afscheid zou kunnen nemen van het sokkenmandje van mijn vader. Want dat kon ze 'best nog gebruiken, toch?' Nou nee dus, er worden geen sok- kenmandjes hergebruikt, want onze hui zen staan al vol met onze eigen spulletjes en voor je het weet moet ze een schuur aanbouwen om alle in onbruik geraakte eigendommen van onze ouders te stallen. Mijn behulpzame zwager heeft een in ventarislijst opgesteld. Daarop staat een imponerend aantal van 315 items - en dan heeft hij de zolder voor het gemak over geslagen, waar zelfs nog onze lagere- schoolschriftjes en dertig jaar oude ski's liggen. De must haves zijn snel verdeeld, cadeaus die ooit zijn gegeven keren terug naar de schenker, maar dan doemen drie probleemgevallen op. Zo heeft geen van ons interesse in de Friese stoeltjesklok uit 1780, een familie stuk van moederszijde, opgesierd met wulpse zeemeerminnen en een pastoraal landschap. Hij mag dan antiek zijn, ik vind 'm le lijk, mijn zussen vinden 'm lelijk en mijn broers vrouw vind hem oerlelijk. Mijn broer heeft bovendien via de weg van de familietraditie al een andere buitenissige antieke klok in de maag gesplitst gekre gen. Ik had gewild dat mijn moeder de stoeltjesklok bij leven aan een van mijn ooms had geschonken, maar daar is het nu een beetje laat voor. Voor 250 euro aan een handelaar verpatsen, lijkt ons onver standig met het oog op de verhoudingen met de Friese familietak. „Hij kan toch bij jou onder de trap Henk, daar ziet nie mand hem", probeert mijn jongste zusje. Maar daar trapt Henk niet in. Ook de grote marmeren tafel is een horde. We hadden het loeizware gevaarte met alle liefde meegegeven aan de opko per als die hem het huis uit zou tillen, maar zelfs hij had geen interesse. „Misschien kunnen we er grafstenen van laten maken", oppert mijn broer, die de fijngevoeligheid van mijn zus mist maar wel goed is in het bedenken van praktische oplossingen. Hij klopt even op het tafelblad. Dan kunnen we meteen hoofdpijndossier nummer drie tackelen, zegt hij, en wijst naar het dressoir. Daarop staan de urnen van mijn ouders, met het stof waartoe zij weergekeerd zijn, te wachten op een besluit dat zich maar niet laat nemen. magazine 23 Leenpaard „Mijn oudste zus, op de rug gezien, verzorgde een winter lang een paard van Ponypark Slagharen. Kees werd tijdelijk geparkeerd in de tuin van onze buren." Zweden doen aan zo geheten döstadning dö dood, stadning opruimen). Döstadning betekent dat je aan het einde van je leven nutteloze spullen wegdoet en waardevolle voorwerpen ordent, en er bijvoorbeeld een briefje opplakt met het idee dat jij er bij hebt: 'Ik wil graag dat de opbrengst van deze kast wordt over gemaakt naar het KWF', 'Dit beeld heb ik gekre gen van tante Annie, vraag maar of haar kin deren het willen hebben'. Het idee is dat je de ach terblijvers daarmee helpt; de ultieme schoonmaak die zij aan het einde van jouw leven moeten hou den, wordt er gemakkelij ker door en niemand hoeft zich af te vragen: wat zou mama hebben gewild? Een mooi (bij)ef- fect is dat je je leven nog een keer aan je voorbij ziet komen in de vorm van brieven, foto's en spullen. De bejaarde Zweedse kunstenares Margareta Magnusson schreef vorig jaar een boek over dö stadning. Het werd een hit die inmiddels in twin tig talen is uitgebracht. In het Nederlands heet het Opruimen voor je dood gaat. De schrijfster wil mensen aanmoedigen op een gegeven moment te beginnen met 'de schoonmaak van hun leven'. Volgens haar is de kel der, de schuur of een grote kast een mooie eerste stap. Daar staan en liggen spullen die je waarschijnlijk al lang ver geten was en waaraan je weinig waarde hecht - dat ruimt dus lekker op, en dat geeft een goed gevoel. Foto's en brieven bewaar je tot het laatst, zegt de schrijfster, want die roepen veel emoties op en voor je het weet is het project al gestrand voordat het is begonnen. Houd er sowieso reke ning mee dat opruimen gevoelens en sentiment kan oprakelen - vervlo gen tijden herleven, ver loren dromen blijven voor altijd ongeleefd. Dat hoeft niet erg te zijn - be denk dat döstadning juist gaat over over afscheid nemen en loslaten. Vraag of familie en vrienden interesse heb ben in de spullen waar je vanaf wilt. Of geef ze terug aan degene die ze ooit schonk. Heeft nie mand interesse? Laat waardevolle objecten (een klok, een antieke kast) veilen. De rest kan naar een opkoper, kring loop of vuilstort. De schrijfster maakte voor haar kinderen enve loppen met foto's waar ze zelf op stonden en gaf hen die toen ze een keer allemaal thuis waren. Het leverde een gezellige dag op. De meeste brieven gooide ze in de versnip- peraar. Opruimen voor je dood gaat van Margareta Magnusson verschijnt bij De Bezige Bij (€15).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90