8 Al jaren is de Libelle Zomerweek, die maandag weer begint, 's lands best bezochte vrouwenfestival. „Die vrouwen zijn de steunpilaren van Nederland." LIBELLE ZOMERWEEK 22STE EDITIE Ik zit de rest van het jaar in mijn eentje op stukjes te ploeteren O** ibelle-columnist Wieke Biesheuvel weet het nog als de dag van gisteren. Hoe een van de bezoekers van de Zomerweek na afloop van een lezing op haar afstapte en vertelde dat ze iets voor de schrijfster had. Wat dat 'iets' was, bleek toen de lezeres in een ruimte achteraf een zelf genaaid geldbuideltje onder haar kleren vandaan toverde. Een geldbuideltje met maar liefst 3000 euro. Voor Biesheuvel. Voor het goede doel waar de columnist, die een tijd in Zambia woonde, vaak over schreef: waterpompen voor de lokale bevolking. „Ze had mijn columns gevolgd en wilde graag een bijdrage leveren. Ik was er stil van, dat begrijp je. En ze was niet de enige. Ik heb heel wat envelopjes van lezeressen gehad." In dat ene vorstelijke gebaar zit 'de essentie' van de Zomerweek. Een festival dat volgens Biesheuvel veel meer is dan een yogawork- shopje hier, een optreden van Lange Frans daar, en een kopje koffie met een flinke appelpunt. „Ik zie het op de eerste plaats als een oergezellige dag met een heel grote groep be trokken vriendinnen. Vriendinnen die mij en de andere columnisten intensief volgen." Het lievelingswoord van de redac tie voor het evenement dat voor de 22ste keer gehouden wordt: feestje. Hoofdredacteur Hilmar Mulder: „Ik werk pas drie jaar bij Libelle en wat me direct opviel de eerste keer dat ik op de Zomerweek rondliep: het stralende humeur van de bezoekers. Geen gedoe, geen gezeur, geen chagrijnig gezichten. Iedereen wil gewoon een feestje." Positieve vrouw Van de allereerste keer in 1997 in Apeldoorn - één tent, een beschei den terrein, 40.000 bezoekers - is dat feestje uitgegroeid tot een mini- dorp aan Almere-Strand. Met eigen bussen, meerdere pleinen en een winkelroute 'zo lang als de Kalver- straat'. Met een bezoekersaantal van 85.000 is het groter dan de Margriet Winter Fair in Den Bosch (71.000 bezoekers) en LINDA Festival in Zaandam (12.000). De piekmomen ten: woensdag en zaterdag. Hoofdredacteur Mulder noemt het een festival voor de gewone, po sitief gestemde vrouw - 'de ruggen graat van Nederland'. „Onze bezoe kers mag je best de steunpilaren van onze samenleving noemen." Een paar feitjes over het vrijwel exclu sieve ladies' evenement (man gehalte: 0,3 procent). De helft van de bezoekers heeft thuiswonende kinderen en zo'n 73 procent heeft betaald werk - vooral in de zorg, handel, dienstverlening en het onderwijs. Ze komen uit alle pro vincies: zo'n 16 procent komt uit Noord-Holland, 13 procent uit Gel derland en 5 procent uit Limburg. En: ze zijn hondstrouw. Zo'n 78 pro cent is eerder geweest. Volgens trendwatcher Mabel Nummerdor is de Zomerweek niet voor niets een vast item op de festi valkalender. Het haakt prachtig aan op verschillende trends. De multi- generatietrend bijvoorbeeld. „We gaan steeds vaker met familieleden op stap. Dat zie je niet alleen bij festivals maar ook bij reizen." zaterdag 19 mei 2018 'Op het perron hoor je al: ,gaan Eefje Oomen -Wieke Biesheuvel (columnist)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8