RéJWIEüiPABRlEK GELDBELUST een aantal fietsfabrieken in Nederland. Ook vrouwen bevechten een positie op de fiets; ze bevrijden zich langzamerhand van de kleding- en leefregels. Als uit ge- zondheidshoek positieve signalen komen - fietsen zou goed zijn voor het humeur en de nachtrust - gaat het snel met de tweewieler. Geholpen door de toenemende wel vaart zien grote groepen arbeiders dat zij net als de elite kunnen gaan en staan waar zij willen, waar ze tot dan toe voor het grootste deel van hun leven waren 'opgesloten' in eigen dorp of stad. Telefoonnummer 1 In Dieren groeit fietspionier Kölling uit tot een grote meneer. In 1910 krijgt Ga zelle voor het eerst telefoon: nummer 1. De sociaal bewogen Kölling zorgt met zijn gestaag groeiende fabriek niet alleen voor veel werkgelegenheid, maar hij maakt zich ook hard voor goede arbeids omstandigheden en huisvesting van het personeel. En omdat Kölling daarnaast een gewiekst zakenman is die nieuwe markten durft aan te boren, ook in het buitenland, groeit Gazelle uit tot fiets- imperium en marktleider in Nederland. Het bedrijf overleeft beide wereld oorlogen en met de ijzersterke reclame campagnes met de avonturen van 'Piet Pelle op z'n Gazelle' ('De Gazelle blijft ongedeerd, zodat Piet vrolijk huiswaarts keert'), stijgen de verkopen na de Tweede Wereldoorlog naar grote hoogten. In 1954 wordt de productie van één miljoen fiet sen gehaald. Import Toch komt rond die tijd ook een serieuze kink in de kabel met de opkomst van de auto. In de jaren 60 vallen Nederlandse fietsfabrikanten massaal om, vooral als gevolg van goedkope import uit het bui tenland. Ook het familiebedrijf Gazelle, waar altijd nazaten van Kölling of Breu- kink aan het roer stonden, redt het niet alleen: het wordt in 1971 overgenomen magazine 17 De minnaarJet van Vuurens elfde oer- Hollandse thriller, speelt zich deels af op Kreta (Karakter, €15) 'NDRIDASOI HISTORISCH In Valkuil van Arnal- dur Indridason hoopt een jonge IJslandse vrouw Finland en WOII te ontvluchten. (Q, €20) CLARE D0N0GHUE OPVOLGER Clare Donoghue werkte tien jaar als advocaat. In Keer KE 'II niet terug is het i 'vervolg' op Kijk niet om (Fontein, €19) EERSTE ZIN Geert Wilders zit in de keuken van mijn ouderlijk huis. Enz. Het Wildersproces, Simon(e) van Saarloos GAZELLE WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84