Een roman vol dominosteentjes Nederlandse Salander Lees mee met de boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies V00R_HEJ VERGETEN PETER VERHELST 'Onthutst. Mijn lijfis ont hutst', beschrijft de Vla ming zijn reactie in Voor het vergeten (Bezige Bij, €20). Hoewel autobiogra fisch, hoefje bij de veelbe- kroonde auteur niet te komen om een traditio nele vertelling met jeugd herinneringen en een moeder die levensecht wordt opgevoerd. Haar portret beslaat hooguit één pagina. Toch is ze overal aanwezig in deze experimentele roman, door Verhelst zelf om schreven als 'een paral lelle biografie waarin herinneringen, droom- flarden, associaties als dominosteentjes andere dominosteentjes in bewe ging zetten'. Al gebeurt er feitelijk weinig - een zoon rouwt om zijn moeder - toch is Voor het vergeten een belevenis: vol verras singen qua taal, inhoud, vorm en structuur. Dat maakt het nu al een van de spannendste boeken van 2018. Prachtig, beel dend proza wordt afgewisseld met poëzie, maar ook met krom Ne derlands (uit de Google- translator). Tegelijkertijd is het boek niet heel toe gankelijk, ook door de tal rijke verwijzingen naar (beeldende) kunstenaars; want niet iedereen kent Luc Tuymans en Maurizio Bolognini. Al die name- dropping werkt afstand in de hand, maar juist de kunst biedt de hoofd persoon troost waar zijn moeder dat niet meer kan. —Sandra Strik Nederland heeft zijn eigen Lis- beth Salander. Ze heet Chris Meyer, werkt als privédetective, kent de krochten van cyberspace als geen ander en gaat een robbertje vechten met boomlange kerels niet uit de weg. Maar deze polder variant op Stieg Larssons wereldberoemde schep ping kent ook emoties. Een internetmiljonair vraagt haar zijn al jaren vermiste zoon op te spo ren. Een gevaarlijke klus die haar naar Roemenië brengt. Erfenis (LS, €20) is een sterke eerste samenwerking van Henk Apotheker en Kirsten van Dissel. Uitstekend geschreven, spannend en vol plotwendingen. Hope lijk is Chris Meyer een blijvertje. Peter Kuijt De eerste fietsers werden met pek en veren verjaagd en de angst bestond dat vrouwen van fietsen onvruchtbaar werden. De introductie van het rijwiel verliep moeizaam. n Eeuw in versnelling volgt Marian Rijk de opkomst (in 1892) en ondergang van het familiebedrijf Gazelle. Maar nog veel meer dan een verhaal van een fabriek die beeldbepalend is voor het Gelderse Dieren, is het boek een beeld van de snel veranderende maatschappij - met dank aan de fiets. Vooral omdat het vervoermiddel nieuwe werelden opende voor de gewone man - en later ook de vrouw - en daarmee bijdroeg aan de emancipatie, aldus Marian Rijk. Van emancipatie is nog geen sprake als Willem Rolling, een gepromoveerde postbesteller, besluit een fiets uit Enge land te importeren. Kölling, geboren in 1869, groeit op als de traditionele hoge bi (groot voorwiel, klein achterwiel) lang zaam transformeert tot een vervoermid del met twee wielen van gelijke grootte, de safety. De ambitieuze Kölling raakt verslingerd aan het 'nieuwerwetsche' vervoermiddel, dat aanvankelijk alleen wordt bereden door waaghalzen uit de gegoede burgerij. Samen met een vriend, de plaatselijke smid Rudolf Arentsen, richt hij in Dieren een bedrijf op om zelf rijwielen te vervaardigen. Bij de aanschaf van een fiets geeft Willem hoogstper soonlijk rijles. Dorpelingen denken dat de jonge Köl ling de kolder in z'n kop heeft gekregen. Al was het maar omdat de fiets alles behalve onomstreden is. Al vanaf 1869 worden in plaatselijke verordeningen restricties gesteld aan de rustverstorende avonturiers - in alle gevallen man. Zo moeten fietsers bij het passeren van paar den afstappen of een doek over het glim mende stuur legen om het paard niet aan het schrikken te maken. In Oldebroek wordt wielrijden zelfs helemaal verbo den. Ook vanuit medische hoek komen grote bezwaren tegen de nieuwlichterij. Artsen waarschuwen dat fietsen de mensheid in gevaar kan brengen omdat vrouwen er onvruchtbaar van zouden worden. Goed voor het humeur Toch heeft de jonge Kölling de tijdgeest mee - de aantrekkingskracht van het bereikbare vervoermiddel wint het van de bezwaren. Naast de eerste geïmpor teerde fietsen uit Engeland verrijst er lezen Ruud Roodhorst: Sampler; literair talent anno morgen - bijzonder verhaal van ex-Magazine-stagiaire Fenna Riethof Ellen den Hollander: Pulp van Charles Bukowski - pas tiche op het pulpgenre. Hoofdpersoon Nick Belane (type morsige, agressieve privédetective) deed me grinniken. Voor het vergeten Autobio grafische roman Onverwacht sterft de moeder van schrijver en dichter Peter Verhelst (1962) aan hartfalen. Erfenis Thriller Tekst LEOVANMARREWIJK Illustratie ANNEMARIEGORISSEN zen tiets kan je leve verandere 161 zaterdag 19 mei 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83