'JE STELT NIET DE GOEDE VRAGEN' leesclub oprichtte en gelijkgestemden ontmoette." „Het geeft vrijheid. Ik kan in mijn hoofd ongeremd nieuwe dingen verkennen. Het is daar een rijk gestoffeerd palazzo, alle maal interessante kamers, dingen aan de muren. Het maakt ook eenzaam. Ook ik verlang naar een groter geheel. Laatst nog. Dat moment dat ik in Antwerpen met een hele zaal naar een prachtige uitvoering van Wagners Parsifal zat te luisteren. Haast pijnlijk dat we weer uit elkaar moesten." „Het is een rol die ik met verve speel, maar om daar een psychologisch leitmotiv van te maken is een beetje te simplistisch, niet? Ik ben niet de enige die zich ontheemd voelt. Als ik voor een menigte sta, voel ik me gesteund door duizenden anderen." „Dat ontroert mij ook zeer. Dat mensen ondanks alles optimistisch blijven. Het tekent de vitaliteit van onze samenleving." „Als alle Nederlanders hun hart lieten spreken, hadden wij tachtig a negentig zetels. Het enige dat tussen hun gevoel en stem staat: de terreur van journalisten als jij, die ons afschilderen als eng." „Ik heb wel een levendiger innerlijk leven dan veel anderen." „Twee zielen leven in mijn borst. Ik ben filosoof, kunstenaar en schrijver. Ik heb niet voor niets de afgelopen 3,5 jaar aan dit boek gewerkt. Maar ik moet ook strij den tegen het rotte politieke systeem: ik zie niemand die dat doet. Pas als de democratie hersteld is, kan ik uit de loop graven." „De huidige Kamerleden zijn robot achtige figuren die geselecteerd zijn op hun immuniteit voor de argumenten van andere partijen. Stef Blokjes. Ik houd van het debat, van de grote zwier, van af en toe een overdrijving en ik denk dat daar zeer grote behoefte aan is. Nederland kan nog veel meer Thierry Baudet gebruiken en veel minder Stef Blok." Hij staat bovenaan de steile trap naar de voordeur beneden, in de schemerige hal vol boeken. „Ben jij nog samen met je man? Lukt het jullie? Ik ga zo naar mijn vader. Zal ik op de fiets gaan of met een gemotoriseerd voertuig? Fiets is beter. Even uitwaaien. En, heb je me een beetje leren kennen?" „Je stelt niet de goede vragen. Waarom heb je me niet gevraagd naar de barokke stijl van dit boek? En waarom die stijl, die wel iets van de late Oek de Jong heeft, iets Reviaans, zo afwijkt van de sobere stijl van alle andere hedendaagse roman ciers? Daar had ik wel interessante dingen op kunnen zeggen." 41 Paspoort Thierry Henri Philippe Baudet Privé Is het fijn een buitenstaander te zijn? Ook in de Kamer ben je een outsider. Het gevoel van ontheemding komt terug in je partijprogram: 'mensen hebben een knagend gevoel van on zekerheid'. Maar Nederlanders geven na de crisis weer geld uit, gaan weer op vakantie naar Turkije, geven hun leven gemiddeld een 7,8. Of mensen hebben dat 'knagende gevoel' niet. Het is best een overgang... „Klopt." ...van die eenzame jongen op school naar bejubelde figuur op het podium. Heb je vroeger weieens gedacht... „Er komt een tijd dat ik wraak neem?" ...dat de wereld doorkrijgt dat je bijzonder bent? Want je vindt jezelf bijzonder, toch? Je vader vertelde dat je op je 4de al tot tranen geroerd kon zijn door klassieke muziek. Wat doet zo iemand in de politiek? Soms lijkt het alsof je een toneelstuk opvoert. Poseren op een piano, Latijn in de Kamer, een debat in een militair vest. 17.30 uur Ik vind je behoorlijk verongelijkt. Geboren 28 januari 1983, in Heemstede. Opleiding Geschiedenis en rechten UvA. Loopbaan Promoveert in 2012 met De aanval op de natiestaat, een proefschrift over nationale identi teit, Europese eenwording en multiculturalisme. Schrijft columns voor universi teitsblad Mare en voor NRC Han delsblad. In 2014 verschijnt zijn eerste roman, Voorwaardelijke liefde. Richt in 2015 Forum voor Democratie (FVD) op als denktank. FVD wordt in 2016 een politieke par tij en behaalt in 2017 twee zetels in de Kamer. Baudet: ,,/f's complicated." 141 zaterdag 19 mei 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81