'WAT DOEN WE ONSZELF AAN MET HET CONCEPT MONOGAMIE? HET LEED DAT JE MAAR EENMAAL VERLIEFD MAG ZIJN' „Ja. Hij en al die andere linkse politici met hun ideaal van open grenzen hebben ervoor gezorgd dat het Westen wordt ondermijnd door radicale moslims. Dat onze cultuur, onze waarden, onze veilig heid onder druk staan. Jesse Klaver is pas een keiharde, cynische, onverschillige politicus." „Heel weinig kiezers stemmen op een partij om louter ideologische redenen. Het gaat ook om de nestgeur. Wij zijn een andere brand dan de PVV. Die heeft iets rauws, wij zijn fijnbesnaarder. En wij zijn een beweging, waar de PW een one- manshow is. De verschillen zijn sowieso niet zo belangrijk. De linkse partijen moeten gewoon weg en als die klus een maal is geklaard, miezemuizen we in een nieuwe coalitie wel over verschilletjes zus of zo." „Ik ben niet voor verboden, maar wel tegen die megamoskeeen die het hele aan gezicht van een stad of dorp ontsieren." „Wat vind jij?" „Ik zou er geen bezwaar tegen hebben als we die grote ostentatieve moskeeën geleidelijk aan zouden vervangen door meer bescheiden plekken om samen te komen. En ja, er zijn ook grote kerken. Dat heeft historische redenen. Die heb ben een bepaalde plaats in onze steden. Snap je het verschil nou echt niet? Je lijkt zo ontevreden met mijn antwoorden." Baudet verlaat de kamer. „Even zeiken." Vanuit de gang: „Ik ga nu al voor de tweede keer naar de wc. Moet jij niet een keer? Zou het aan mijn prostaat liggen? Die heb ik natuurlijk de afgelopen jaren volkomen afgeleefd." Bij terugkomst: „Wat doen we? Witte wijn of cham pagne? Laten we champagne doen, we hebben nu toch al ruzie." „Toch nog? Wauw." Hij schenkt de champagne in kristallen glaasjes. Van elk waarheen bevrijd gaat over een cellist op leeftijd die in zijn appartement in Parijs zijn leven overpeinst. Hij stond nooit op de grote podia, liet zijn huwelijk ontsporen voor een relatie met een jonge leerling, ziet de wereld om zich heen in storten. Er zit nogal wat van zijn eigen leven in. De liefde voor Frankrijk, het land waar hij als jongen op vakantie ging. De muziek. Baudets vader is pianopedagoog, hij twijfelde zelf tussen conservatorium en universiteit. De scheiding. Ook Bau dets ouders gingen al vroeg uit elkaar, hij woonde eerst bij zijn moeder, later bij zijn vader. „Wij dertigers leven in een tijd dat het twee kanten uit kan. Sommigen grijpen terug op een nieuw traditionalisme, trouwen nog eerder dan hun ouders. Anderen denken na over postmoderne vormen van samenleven. Samen een vei lig thuis voor kinderen, daarnaast andere relaties. Want wat hebben we onszelf aangedaan met zo'n concept als mono gamie? Het oneindige leed dat je maar eenmaal verliefd mag zijn." „Ik heb een aantal fantastische vriendin nen gehad. Het ligt aan mijn behoefte aan persoonlijke groei, roes, avontuur en ver liefdheid dat die relaties zijn geëindigd, niet aan hen. Misschien blijft die be hoefte haaks staan op de huiselijke liefde en word ik de eeuwige vrijgezel. Mis schien moet ik gewoon wat ouder wor den. Misschien vind ik alles in één ideale vrouw. Dat laatste is wel de werkhypo these." „Ik hou van een vrouw die mijn knuffel diertje is, waarbij ik me kan ontspannen, huiselijk, moederlijk. Maar ik wil ook iemand die me uitdaagt, met een eigen leven, carrière. Nogal contraire dingen." „Dat is te zwaar. Het heeft me gevórmd. Ik waakte er als jongen voor om nog meer problemen te veroorzaken, ik werd voorzichtig, extra gevoeligen dat is ook een heel positieve eigenschap. Ik heb er nu veel aan als ik voor een zaal vol verwachtingen sta. Ik vond het vroeger wel heel moeilijk om in twee huizen te wonen. Slechts 800 meter van elkaar, toch voelde het als onoverbrug baar." „Ik heb nu met beide ouders een warme band, maar ik heb natuurlijk ook jaren met ze geruzied. Jaren dat ik weinig van me liet horen. Om ze uit te testen. Hiel den ze wel van me om wie ik was? Ik kon een enorm issue maken van kleine dingen. Dat mijn vader altijd te vroeg op afspraken kwam. Ik kan er nu om lachen, maar ik vond het toen vreselijk." „Misschien was ik sociaal onhandiger, of misschien was ik filosofischer dan mijn klasgenoten. Ik had een weerzin tegen het modernisme - moderne litera tuur, architectuur, muziek. Daarin vond ik geen aansluiting, nee." „Nooit getest, maar ik had geen hoge cijfers. Dat klassikale gedoe, alles in het zelfde tempo stampen, was niks voor mij. Ik voelde me pas een beetje op mijn plek toen ik in mijn studententijd een Moet ik Klaver al die dingen kwalijk nemen? Mensen gaan volgend jaar weer stemmen. Die willen bijvoorbeeld weten wat het verschil is tussen jou en Wilders. Wilders wil moskeeën, islamitische organisaties en de Koran verbieden. Jij niet. Moeten ze weg? Ik ben hier niet de politicus. 16.30 uur Over je boek. Een van de thema's: het veilige huwelijk versus de hartstochtelijke affaire. Je vriend Zef vertelde dat jullie het daar vaker over hebben dan over politiek. Wat zie je in je eigen leven voor je? Hoe ziet de ideale vrouw eruit? De scheiding van de hoofdpersoon heeft een ontwrichtend effect. Ik begrijp uit eerdere interviews dat je erg leed onder de breuk thuis. Je hebt als puber niet gerebelleerd. Kwam dat later? Je puberteit was zwaar. Je had weinig op met klasgenoten op het gymnasium. Ben je hoogbegaafd? magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80