M 7 Proces tegen PVV-leider loopt zes maanden vertraging op Voorzitter aasneer In zijn minder-Marokkanenproces heeft Geert Wilders de rechterlijke macht een dreun uitgedeeld, nu z'n rechters zijn gewraakt. Het gerechtshof loopt vanaf nu - nog meer dan het al deed - op eieren. Meneer Wilders, wilde u nog iets zeggen? Een klein lachje kan Geert Wilders niet onderdrukken. Hij legt zijn stropdas recht en geeft advo caat Geert-Jan Knoops een knipoogje. Een nietig overwinningsgebaar voor wat een dreun is aan de (door hem toch al zo geminachte en be schimpte) rechterlijke macht. Want op zijn verzoek worden de drie rechters van de zaak afge haald. Volgens de zogeheten wra kingskamer wekten zij de schijn van partijdigheid door 'te sum mier' verzoeken van Wilders te hebben afgewezen. De PW'er wilde dat er meer duidelijk werd over hoe er voorge drukte aangiftes tegen hem klaar lagen bijvoorbeeld, nadat hij in de campagne voor de verkiezingen van 2014 met zijn voorstel voor 'minder Marokkanen' was geko men. En meer studie naar recente uitspraken van D66-leider Alexan- der Pechtold, die niet vervolgd werd terwijl die 'vergelijkbaar' waren. Pechtold zei immers in de nasleep van de Rusland-affaire rond minister Halbe Zijlstra dat 'hij de eerste Rus nog moet tegen komen die zijn fouten zelf recht zet'. Andere context, oordeelde justitie, en daarmee ging het hof akkoord. Extra onderzoek was niet nodig, tot woede van Wilders. „Gelijke monniken, gelijke kap pen", zei hij. Toch vindt de wrakingskamer nu inderdaad dat dit besluit vooral niet goed was onderbouwd, onge acht of extra onderzoek nodig wordt geacht. Juridische haarklo verij of niet: het hof koos de ver keerde argumenten en lichtte deze zo 'onbegrijpelijk' toe, dat het de schijn van partijdigheid wekte. En bovendien: de wrakingska mer sluit juist niet uit dat er toch 'parallellen' zijn tussen de uitspra ken van Pechtold en Wilders, zo als enkele strafrechtgeleerden in de media meenden. Het hof had onderzoek kunnen bevelen, maar in ieder geval niet zo achteloos mogen wegwuiven, oordelen de wrakingsrechters. Daarmee loopt het proces zo'n zes maanden vertraging op, want drie nieuwe rechters moeten van zich van nul af gaan inlezen in de zaak, waarin Wilders twee jaar te rug werd veroordeeld voor groeps- belediging en het aanzetten tot discriminatie. Een blamage wilden rechtbank medewerkers het gisteren niet noemen in de gang van het ge rechtsgebouw, maar één ding is zeker: de rechterlijke macht staat vanaf nu onder hoogspanning. Nog meer dan al het geval was. Want aan de nu gewraakte voor- zitter van het gerechtshof was juist te merken hoe zij tijdens de zitting ieder uitgesproken woord eerst zorgvuldig op de lippen proefde. Als Wilders ook maar leek te gaan verzitten, werd raads heer Jeanne Gaakeer alert. „Me neer Wilders, wilde u nog iets zeggen?" Eenieder van de rechters beseft hoe de PW-leider op hen loert. Juist hij. De PW-leider die niet schroomt om rechters 'wereld vreemd' te noemen. Die spreekt van 'D66-rechters' die de opposi tieleider 'monddood' wil maken. Hem 'willen knevelen'. Tijdens ditzelfde proces in eer ste aanleg, toen nog bij de recht bank, beval hij advocaat Geert-Jan Knoops immers ook al zijn rech ters te wraken. Terwijl Wilders zelf de zitting volgde vanuit zijn werkkamer in de Tweede Kamer, twitterde hij woedend hoe een van de rechters volgens hem een getuige in zijn voordeel te hard en 'sturend' aanpakte. Wilders greep de telefoon en gaf Knoops zijn marsorders: wraken die hap. Zeker omdat diezelfde rechter in het tv- programma Kijken in de Ziel kri tisch was geweest op PW-beleid. Die poging strandde nog, maar iedereen wist: met Wilders is het constant alert zijn. Dat waren de rechters natuurlijk al te weten ge komen in de zaak rond de film Fitna in 2011, waar hij drie keer wraakte, één keer met succes. Maar aan verbetenheid bleek hij dus niet te hebben ingeboet. Dat zal straks, als het proces na de zomer verder gaat, niet anders zijn. De drie nieuwe rechters zul len opnieuw over de verzoeken tot extra onderzoeken moeten beslis sen. En of zij honoreren of niet: ie der besluit moet uiterst behoed zaam worden genomen. Bovendien zijn er meer ingre diënten voor confrontaties. Zo worden op enig moment rechtsge leerden gehoord als getuigen op Wilders' verzoekzoals Afshin El- lian, die vindt dat rechters buiten het politieke debat moeten blijven. Ook een nieuw stel rechters zal dan vragen stellen. En als daar kri tiek in doorklinkt op die stelling, kan Wilders opnieuw wraken. Sterker: hij zal het juridische wa pen constant op de heup dragen. Daarmee zal de hoogspanning voortduren tot er - wellicht eind dit jaar - een uitspraak ligt. zaterdag 19 mei 2018 Geert Wilders hoort de uitspraak van de wrakingskamer aan. foto's remko de waal/aanp Hoogspanning terug bij reprise Wildersproces Wilders met zijn advocaten Geert-Jan en Carry Knoops. Tobias den Hartog Amsterdam - Raadsheer Jeanne Gaakeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7