MOORDVRIEND BASIC Onverharde paden, geen elektra, geen riool en geen ijsjes op de Zweedse camping IN DIT NUMMER 04 Goeie zaak ooi-woord Soms kom ik bij mijn moeder aan en dan is ze er niet. Ze maakt een ommetje, ze is naar de slager of naar mijn vader op het kerkhof. Niks erg, ik heb een sleutel, ik kan gewoon binnen. Ik loop door de woonkamer naar de hal om mijn jas op te hangen, en ga terug naar de keuken om daar de krant te lezen die altijd op tafel ligt. Ik hou van berichten uit de regio die ik zo lang geleden verliet maar die thuiziger lijkt te voelen naarmate ik er langer weg ben. Ik kijk naar mijn moeders theepottenverzameling op de venster bank, haar schildersezel, in de kast zie ik de wijn glazen staan die mijn zus en ik haar ooit gaven maar die ze nooit gebruikt omdat ze ze te groot vindt, ook al zal ze dat nooit zeggen, ik laat mijn blik dwalen langs verschoten plastic bordjes waarvan mijn kinderen aten toen ze klein waren - en ik ben blij dat alles is zoals het was. Soms stel ik me voor dat mijn moeder niet meer terugkomt. Dat ik in haar huis ben en weet dat zij niet naar de slager is of naar de groente boer. Wat doen we dan met die zo zorgvuldig aangelegde theepottenverzameling? Met mijn oma's oude kopjes die mijn moeder op een be paalde manier heeft gerangschikt op een antiek kastje? Met de ton met restjes stof op zolder, waaraan ik nog precies kan zien welke jurkjes ze ooit voor ons naaide? Met al die spulletjes waar mijn moeders persoonlijkheid doorheen sche mert, waar haar en mijn geschiedenis mee is verweven? Ik ben altijd blij als ik de achterdeur hoor. Gelukkig, daar is ze; ik kan al mijn vragen bewaren voor later. Sandra Donker stond niet zo lang geleden voor de taak haar ouderlijk huis te ontruimen. Ze had zich voorgenomen er niet sentimenteel over te doen, schrijft ze in het artikel op pagina 20. 'Want een huis is maar een huis en de men sen die het tot een thuis hadden gemaakt, waren er niet meer.' Maar het werd natuurlijk nog best even moeilijk. De voorkant van dit magazine is gemaakt door JitskeSchols Lidwine Spoormans vindt architectuur uit de jaren 80 wél mooi Ronnie zit in een cel van 1,85 bij 2,75 meter. Aart Kraak is zijn connectie met de buitenwereld Wie in de zomer in een stuga in Zweden wil overnachten, doet er goed er een te reserveren 06 EgbertJan 07 Fijn spul 08 Interview 15 BV De Liefde 16 Lezen 19 Geld geluk 20 Het ouderlijk huis moet leeg 26 Architectuur 33 David Arjan 34 Schrijven met een terdoodveroordeelde 39 Mijn ma 40 Koken eten 42 Smaland 49 Joost mag 't weten 50 Tv-kijken en puzzelen Anniek van den Brand H Reageren? magazine@persgroep.nl &Magazine is een uitgave van de Persgroep Chef Anniek van den Brand Artdirection Natasjade Vries Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Florien van Rees, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Marieke van der Heide, leke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Gemma van der Heyden Salessalessupport@persgroep.nl, 088572 28 88 Marketing consumentenverkoop@persgroep.nl Instagram @admagazre Facebook @admagazine magazine 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70