Boeing 737 stort neer op Cuba T 'Gettovergoeding' met terugwerkende kracht belastingvrij 5 De Boeing 737 crashte kort na het opstijgen van de internationale luchthaven José Marti bij de hoofd stad Havana. Het toestel van de na tionale luchtvaartmaatschappij Cu- bana de Aviacion was op weg naar Holguin, een stad met 350.000 in woners in het oosten van Cuba. Boven het veld waarop het toestel terechtkwam, waren direct grote rookwolken te zien. De oorzaak van de crash is nog niet bekend. Cubana de Aviacion heeft de afgelopen maanden veel van zijn verouderde vliegtuigen buiten dienst gesteld vanwege me chanische problemen. Vorige maand verklaarde directeur Her mes Hernandez Dumas dat zijn be drijf moeite had de modernste vliegtuigen en onderdelen aan te schaffen door een handelsboycot van de Verenigde Staten. Cubana huurde het neergestorte toestel van de Mexicaanse luchtvaartmaat schappij Global Air. Er zijn de afgelopen jaren meer vliegtuigen verongelukt op Cuba. Op 29 april 2017 vloog een militair toestel tegen een heuvel in de wes- telijke provincie Artemisa. Acht mensen kwamen om. Op 4 novem ber 2010 crashte een vlucht van Ae- roCaribbean vanuit Santiago naar Havana tijdens slecht weer; 68 in zittenden werden gedood. Persbureau Reuters meldde gis teravond dat er een vrouw met zware brandwonden in het zieken huis ligt. Daar zou ook nog twee an dere slachtoffers liggen. Een vierde persoon overleed in het ziekenhuis. zegt Jannigje Commissaris van Al- mere City Marketing. „De mensen zijn aan het pionieren. Je kunt hier zelf een huis bouwen als je wil. Vol gende generaties besluiten ook vaak in Almere te blijven." Almere zal nooit de sfeer van een oude stad krijgen. De stad heeft een eigen geschiedenis, identiteit en ka rakter. „Ik ben trots op de stad, de mensen en het groen", zegt Tineke Ras (63), die in 1986 vanuit Alphen aan den Rijn verhuisde. „Je bent bin nen tien minuten in de natuur." Utopia Ras zat twee maanden in Utopia, een pioniersgemeenschap die vanuit het niets een dorpje heeft gebouwd en door SBS6 wordt gefilmd. Een soort Almere in het klein. „Maar ik miste Almere en mijn burgemeester. Ik heb hier veel meegemaakt. Mijn kinderen zijn er opgegroeid en ik ben er mijn man verloren." Met de relatief hoge werkloosheid en vele laagopgeleiden was Almere ook verworden tot een PW-stad. Hoewel de partij sinds afgelopen maart niet meer de grootste is. De sociale binding verschilt per stads- CIJFERS deel. In 'Buiten' heerst meer de ieder- voor-zich-Vinex-mentaliteit, terwijl in Haven het gemeenschapsgevoel sterk is. Oer-Amsterdammer Barry Heinsius (66) woont al 37 jaar in 'Ha ven', daar waar Almere in 1976 ont stond. Bij mooi weer stroomt het ha ventje vol met bootjes en zitten de terrassen vol. „Dit is echt een dorp. Het is ons kent ons. Mijn kinderen zijn hier opgegroeid en wonen er nog steeds. Ik mis Amsterdam totaal niet. De eerste dag dat ik hier kwam wo nen, stond ik op de dijk. Ik keek naar de bootjes en had een vakantiege voel. Dat gevoel heb ik nog steeds." De pioniersgeest is het fundament. Dat is Almeerders met de paplepel ingegoten. Tineke Ras nam het initia tief tot de aanleg van het Luierpark. Het past bij de stadsslogan: 'Het kan in Almere'. „Almere moet de tijd krijgen om te groeien. Als mensen zeggen dat ze hier nog niet dood ge vonden willen worden, zeg ik: kom eens langs, ik breng je wel weer te rug. We hebben straks misschien eredivisievoetbal, de Floriade in 2022. En met de Oostvaardersplassen een Nationaal Park. Ik zeg: laat die Chine zen en Japanners maar komen!" Het kabinet heeft na aanvankelijke weigering alsnog een manier ge vonden om de hoogbejaarden fis caal vrij te stellen. Duitsland betaalt de groep mensen sinds 2014 een vergoeding van maximaal 300 euro per maand voor kinderarbeid, die zij tijdens de tweede Wereldoorlog moesten verrichten in gebieden die als 'getto' waren aangemerkt. De Duitse uitkering wordt op zichzelf niet belast, maar moest vol gens de Belastingdienst wel wor den opgeteld bij het inkomen. Ont vangers kwamen daardoor in een hoger tarief terecht, waarover be lasting moet worden betaald. Voor sommigen leidde het hogere inko- i Duitse schade vergoeding wordt niet meer bij inkomen opgeteld men bovendien tot verlies van huurtoeslag. Het Verbond Belangenbeharti ging Vervolgingsslachtoffers noemde de houding van de fiscus eerder 'immoreel' en sprak van 'fis cale vervolging'. Ondanks aandrin gen van de Tweede Kamer, die in de maag zat met de kwestie, hield het kabinet aanvankelijk voet bij stuk. Een speciale vrijstelling zou de poort open kunnen zetten tot an dere vrijstellingen. De 86-jarige Inge Prenzlau liet het er niet bij zitten en spande een rechtszaak aan tegen de Neder landse staat. Vorige maand liet staatssecretaris van Financiën Menno Snel aan de Tweede Kamer weten toch een op lossing te willen zoeken. Die heeft hij nu gevonden. De uitkering wordt voortaan aangewezen als een zogenaamde uitkering van pu bliekrechtelijke aard. Deze hoort niet bij het inkomen van de belas tingplichtige en heeft daardoor geen gevolgen voor de heffing of hoogte van belasting, premies en toeslagen. De oplossing die is gevonden, geldt met terugwerkende kracht tot en met 1 januari 2016. „Het heeft helaas enige tijd ge- duurd voordat een oplossing kon worden gevonden", aldus Snel. „Ik hoop dat hiermee nu een einde komt aan een periode waarin mo gelijk gevoelens van onrechtvaar digheid zijn ervaren." zaterdag 19 mei 2018 Boeing 737 gecrasht bij Santiago de las Vegas Op Cuba is gisteravond een pas sagiersvliegtuig neergestort met daarin ten minste 104 pas sagiers en negen bemanningsle den. Mogelijk hebben slechts enkelen het overleefd. Simone van Zwienen Rotterdam/Havana Miami Havana CUBA Holguin Internationale luchthaven José Marti Kijk op de site bij /video Hulpverleners zoeken naar overlevenden A Almere is van een lelijk eendje uitgegroeid tot een trotse zwaan. „Laat de Chinese en Japanse toeristen maar komen!" FOTO GETTY IMAGES Almere telde op 1 mei 2018 205.058 inwoners. 52 procent van de Almeerders is trots op de stad. 80 procent vindt het er prettig wonen. In 2016 verhuisden 2300 Amsterdam mers naar Almere. Een op de vijf Al- meerders is in Almere geboren. Drie op de tien in Amsterdam. Almere telt 160 na tionaliteiten. A Reddingswerkers zijn bezig op de plek waar de Boeing 737 crashte, niet ver van de luchthaven José Marti, fotoafp Een groep van 300 overleven den van de Tweede Wereldoor log hoeft toch geen belasting te betalen over de zogenaamde 'gettovergoeding', die zij van de Duitse overheid krijgen. Laurens Kok Den Haag 4 Staats secretaris Menno Snel: „Het heeft he laas enige tijd geduurd voor dat een oplos sing kon wor den gevon den." FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5