WEER EVEN THUIS II 19 Corrie van Kruiningen-Bliek (79) uit Breskens woont al bijna zestig jaar inZeeuws- Vlaanderen, maar groeide op in bakkerij Bliek op de Markt in Veere, nu Bliek Meesterbakkers. Ik heb een eenvoudige brood machine die ik iedere zater dagavond aanzet. Zo worden we zondagochtend wakker met de heerlijke geur van vers brood", vertelt Corrie van Kruiningen-Bliek. „Ik moet dan altijd aan vroeger denken." Haar vader Jacob begon om vier uur 's ochtends met zijn werk in de bak kerij. „Als wij om zeven uur wakker werden, rook het hele huis al naar vers brood. Heerlijk." De bakkerij op de Markt werd rond 1920 gestart door haar grootvader. Zijn dochter Mina Houterman trouwde met bakker Jacob Bliek. Zij namen het bedrijf over in 1936. „In zes jaar tijd kregen ze vijf kinderen, waarvan ik de oudste ben. We woon den boven de bakkerij en waren een hecht gezin. Het was een tijd van hard werken en soberheid. Mijn va der deed alles met de hand, samen met een knecht. Wij kinderen moes ten helpen met brood wegbrengen." Iedere zaterdagmiddag was het tijd voor de wekelijkse wasbeurt. „Als het werk klaar was en de oven nog warm, werd er een zinken teil voor gezet. Daarin moesten wij om de beurt in bad." Volgens Corrie was het leven to taal anders in de jaren 50. „We waren tevreden met gewone dingen en maakten ons huiswerk met zijn allen rond de keukentafel." Ondanks dat haar ouders hard werkten, maakte haar vader ook tijd vrij om zich in te zetten voor het gemeenschapsleven. „Hij is zelfs nog waarnemend burge meester geweest." Wat de bakkersdochter bijzonder vindt, is dat er in de tijd na 1945 een bloeiend kunstenaarsleven was in Veere. „Ik kan zo tien kunstenaars noemen van toen die bekend zijn in Zeeland. Als kind kwamen wij vaak bij hen thuis, omdat we er bood schappen bezorgden." Het pand naast de bakkerij werd bewoond door schilderes Sarika Góth. „Ze vroeg of ik als 10-jarig meisje wilde fungeren als model." Corrie's ouders wilden het schilderij kopen, maar de schilderes zei dat Corrie het zou krij gen na haar overlijden. „Vijftien jaar geleden ging ik naar de nalatenschap, maar het schilderij was onvindbaar. Erg jammer." De dag dat de dijk tussen Veere en Noord-Beveland werd gesloten, in april 1961, was Corrie's huwelijksdag. „We stonden op het bordes van het stadhuis toen de boten floten. In Trouw stond een groot artikel met als titel 'Terwijl de bakkersdochter trouwde, floten de boten'." Samen met haar man, die een functie kreeg bij Rijkswaterstaat, verhuisde Corrie naar Terneuzen. „In het begin twij felden we om weer naar Walcheren SOFTIJS Als kind kwamen wij vaak bij kunstenaars thuis, omdat we er boodschappen bezorgden te vertrekken. Ik werkte als onder wijzeres, mijn man studeerde 's avonds en we hadden weinig vrien den in Terneuzen." Vier jaar later verhuisde het koppel naar Hoofd plaat en later naar Breskens, waar ze nu 49 jaar wonen. „Zodra je kinde ren krijgt, wordt alles anders. Sinds we in Breskens wonen, hebben we er nooit meer aan gedacht om terug te keren." De bakkerij werd overgenomen door broer Pieter en daarna door diens zoon. „De zaak werd een fa briek in Middelburg. De bakkerij op de Markt in Veere is nu een lunch room en bakkerswinkel. Sinds vorig jaar zit de vijfde generatie erin. Er worden nu in het hele land bolussen verkocht van Bliek Meesterbakkers." Ondanks dat de vijf broers en zus sen niet meer bij elkaar in de buurt wonen, hebben ze nog nauw contact. „Mijn zus Hanneke woont in Duits land, zus Ellie in Amerika en mijn jongste broer Anton in Noord-Hol land." Broer Pieter woont in het pand naast de bakkerij, waar kunste nares Sarika Góth woonde. „Hij heeft het prachtig laten restaureren. Wat vroeger het atelier was, is nu zijn relaxkamer. Als ik daar zit, ko men alle herinneringen weer bo ven." Corries kleindochter uit Nieuw- Zeeland was vorige week op bezoek. „We zijn met de fiets naar Veere ge gaan en hebben warme bolussen ge geten in de tuin van mijn broer. We zaten weer helemaal in de sfeer van vroeger." zaterdag 19 mei 2018 In de teil voor de warme oven Gertie De Boey - Corrie van Kruiningen-Bliek A Corrie van Kruiningen-Bliek voor haar ouderlijk huis. fotomarcelle DAVIDSE Corrie en haar broers en zussen: Anton, Ellie, Pieter, Corrie en Hanneke (vlnr). fotoprivécollectie Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw ver haal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chef- nieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55