©NDERNEMER Financiering nodig? BUSINESS FESTIVAL ZEELAND: 6 JUNI JVraag jezelf af hoe je er over vijf jaar voor wilt staan' Foodcorners Het is misschien nietje ambitie om tot je 65ste door te werken. Misschien wil je wel vroeg tijdig stoppen en het bedrijf overdragen aan een toekomstige generatie. Dat betekent datje niet alleen in, maar de komende jaren ook aan je bedrijf moet werken. Hoe doe je dat? Jan Rutjes van Schipper Groep neemt je mee in het proces. Door Timo van de Kasteele Als ondernemer heb je het vaak druk. Een agenda vol afspraken. Zelfs in het weekend ben je vaak bezig met het bedrijf. Tegelijkertijd wil je bepaalde doelen nastreven. Vaak schuif je die op de lange baan en blijven de dagelijkse werkzaamheden de boven toon voeren. „Stel jezelf af en toe ook eens de vraag: Waar wil ik over vijfjaar staan? En: Wat heb ik nodig voor een goed pensioen?" ZET-methode Af en toe een stapje terug doen kan heel waardevol zijn, zegt belasting adviseur Jan Rutjes. „Pas als je echt even los bent van de onderneming, kom je tot nieuwe inzichten. Bedenk je op dat soort momenten wat je doelen zijn. Bijvoor beeld wat betreft het aantrekken van extra personeel. Kan het ook zonder en/of is investeren in kwaliteit een betere zet?" Rutjes merkt dat veel ondernemers, door de hectiek van de dag, geen tijd hebben om na te denken over de dag van morgen. Daarom heeft Schipper Groep een adviesmethode ontwikkeld: de ZET-methode. Schipper werkt hierin samen met Sigma Personeelsdiensten en samenwerkingspartner Veerman Lukaart. De ZET-methode helpt je om met een bredere blik naar je organisa tie en doelen te kijken. Kortgezegd: aan je bedrijf te werken. Waarde verzilveren ZET staat voor zaak, eigendom en team. „Vanuit verschillende disciplines belich ten we de onderneming. We kijken naar de kansen en mogelijkheden voor het bedrijf. En tegelijkertijd naar hoe je de waarde van je onderneming kunt verzilveren. Cruciaal bij een eventuele bedrijfsoverdracht. Voorwaarde is wel dat je geschikt personeel hebt. Ook dat nemen we onder de loep en we kijken naar de mogelijkheden voor het aan trekken van eventueel nieuw talent." Save the date De zaak, het eigendom en het team vormen de kern van iedere onder neming. Tijdens het Business Festival Zeeland geven adviseurs van Schipper Groep, Sigma Personeelsdiensten en samenwerkingspartner Veerman Lukaart inzicht in alle drie de aspecten. Interesse? Kom dan op 6 juni tijdens het Business Festival Zeeland naar de workshops. Groeifinanciering is belang rijk voor bedrijven die hun start-upfase op een goede manier door zijn gekomen. Helaas komt maar een heel beperkt aantal bedrijven op dat punt; de succes- ratio voor start-ups is heel laag. Maar als ze het red den, dan komt het moment datje moet gaan investe ren in mensen en techno logie om uit te kunnen breiden. Weinig ondernemers kunnen dat uit eigen zak betalen, dus je moet op zoek naar externe financie ring. Je kunt met een bank gaan praten, maar dat is lastig. Mocht je een langere relatie hebben, dan zijn er allicht mogelijkheden, maar voor veel bedrijven niet. Dan moet je andere paden kiezen. Juiste investeerder Het allerbelangrijkste is de klik die je hebt. Er komt altijd een keer tegenspoed, dat hoort er gewoon bij, en dan is het heel belangrijk dat die klik er is, dat je samen goed kunt schake len. Een zak met geld is leuk, maar basaal. Dat contact is veel belangrijker, het proces van elkaar leren kennen is investeren in elkaar en een belangrijke basis. Daarom moet je ook je team goed op orde heb ben, dat vinden investeer ders belangrijk. Hoe ziet het eruit, wat is de visie? Is het team investor-ready? Bedrijfscultuur Een ander belangrijk punt is of je bedrijf er wel klaar voor is om in te laten in vesteren. Investeerders wil len bijvoorbeeld invloed in je bedrijf, daar moet je wel toe bereid zijn, anders gaat dat lastig worden. Daarnaast moet je een goed groeiplan hebben. Opschalen is een grote uit daging en dan met name om je bedrijfscultuur intact te houden. De sfeer en het enthousiasme waar mensen mee aan de slag gaan, dat moet je zien te behouden. Het zijn belang rijke onderdelen van je aantrekkingskracht voor nieuwe medewerkers. De arbeidsmarkt zet onder nemers voor uitdagingen, dus maak jouw bedrijf zo aantrekkelijk mogelijk. Formele rapportage Het laatste wat verandert is de noodzaak tot een for mele rapportagestructuur, dat zijn start-ups soms niet gewend. Sommigen geven aan dat ze het wel op prijs stellen dat het ineens moet, dan gebeurt het in ieder geval. Zonder een goed overzicht van cijfers en analyses is de stand van zaken onduidelijk. Dan is er geen helderheid over de pijnpunten en kan een investeerder daar dus niet op sturen. En een goede investeerder helpt ook daar juist graag mee. En wat is een festival zonder lekkere hapjes en mooie gerechten? Om optimaal te kunnen net werken en de vergaarde informatie eens goed te laten bezinken, hebben we vijf exclusieve food corners voor je klaarstaan. Je wordt doorlopend verwend met diverse proeverijen. Verzeker jezelf via deondernemer.nl/events/ festivalZeeland voor 125 euro (inclusief alle programmaonderdelen, parkeren en food beverages) van een dag vol nieuwe inzichten! Weten hoe de camping van rasonderne mer Henk van Koeveringe uitgroeide tot miljoenenbedrijf Roompot Vakanties? Of van Herman Zondag horen hoe hij zichzelf binnen softwaregigant AFAS opwerkte tot een van de directeuren? Tijdens het Business Festival Zeeland kun je je voordeel doen door te luisteren naar de inspire rende verhalen van ondernemers en experts. Speciaal voor jou delen zij hun kennis en skills op het gebied van groei. Meer weten over leiderschap? Ook dan ben je op woensdag 6 juni in Vlissingen op de juiste plaats! Het is namelijk de wereldberoemde voetbaltrainer Guus Hiddink die uitgebreid wordt geïnterviewd over dit thema. Wat is hij precies voor leider en hoe maakte hij van Zuid-Korea een succesteam op het WK van 2002? 40 workshops Tijdens de allereerste editie van Business Festival Zeeland kun je 40 workshops volgen die worden gegeven door succesvolle Zeeuwse ondernemers. Groei, marketing, team, technologie, duurzaam heid, strategie en innovatie; alle aspecten worden belicht. Naast alle kennis die je op dit evenement ver gaart, heb je ook nog eens volop mogelijkheden tot netwerken. Het terrein van de Machinefabriek biedt plek aan zo'n duizend mensen en dus zul je omringd worden door enthousiaste en ambitieuze mede-ondernemers. thema: coaching advies g I k A deondernemer.nl 'Werk niet alleen in, maar ook aan je bedrijf' HELEEN DURA-VAN OORD OVER GROEI Heieen Dura-van Oord is zeer bevlogen over de mogelijkheden en consequenties van groeifinanciering. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54