14 WEE Als Cees Liefting ergens in gelooft, gaat hij ervoor. Of het nou gaat om de toekomst van de sociale werkvoorziening Dethon of een tolvrije tunnel. Het kostte hem in Terneuzen na vijftien jaar zijn wethouderschap. „Ik ben niet de gemakkelijkste, als het er echt om gaat." PORTRET CEES LIEFTING lk was niet zo van het leren. Ik zat liever in de schoolkantine te kaarten Ik was al wel lid van de PvdA, maar niet actief, tot Pim Fortuyn opkwam De jonge Cees leerde al vroeg vechten. Letterlijk. Als 8-jarige kwam hij in 1965 uit het verre Koog aan de Zaan naar Axel. Zijn vader kon er als vrachtwagen chauffeur aan de slag. Op zijn nieuwe school, de Sint Antoniusschool, ging het er onderling soms stevig aan toe. „Ze probeerden je te testen. Toen ik net in Axel woonde, wilde één van de grotere jongens mij op het school plein in elkaar slaan. Ik zou niet meer weten waarom, maar ik heb hem toch een pak op z'n lazer gegeven. Ik heb nooit last meer van hem gehad." „Voor mij viel dat wel mee. Mijn moe der heeft er nog het meeste last van gehad. Ik ging naar school en leerde er snel andere kinderen kennen. We za gen er wel anders uit. Ons gezin be stond uit vijf kinderen, drie jongens en twee meiden. Als jongens hadden we lang haar. Dat zag je nog weinig in Axel, in 1965. Heel veel mensen van buitenaf kwamen naar Axel. Chemie bedrijf Dow zat in de opstartfase in Terneuzen. Ook het transportbedrijf waarbij mijn vader in dienst was, Van Ruiten uit Rotterdam, werkte voor Dow. Woonwijk na woonwijk kwam erbij in Axel, met in de ogen van Axe laars 'bijzondere mensen, Hollan- ders'. Welkom leken al die nieuwko mers niet te zijn. Ik had ook lang al leen maar vriendjes die uit Rotter dam, Vlaardingen of van verder weg kwamen. Ik kan me dan ook heel goed voorstellen dat bijvoorbeeld Tur ken elkaar opzoeken. Zij voelen zich ook vaak niet welkom. Het is onze taak, vind ik, hen erbij te betrekken." „Ja, op den duur kreeg ik wel vrien den die oorspronkelijk uit Axel en Sluiskil kwamen. Mijn zussen, die ou der zijn dan ik, vertrokken al vrij snel, maar ik was jonger en ben gebleven. De havo heb ik gedaan op het Petrus Hondius in Terneuzen. Dat heeft wel even geduurd. Ik was niet zo van het leren. Ik zat liever in de schoolkantine te kaarten. Wat ook niet geholpen heeft, is dat ik in 1975 als 17-jarige een behoorlijk ernstig brommerongeluk heb gehad, op de Nassaustraat in Axel. Een vrachtwagen reed me aan op m'n Tomos. Het was kantje boord. Ik had een gescheurde lever, wat in die tijd dodelijk was. Een bloedbank was er nog niet. Donoren werden opgeroe pen naar het ziekenhuis in Sluiskil te komen, waar ik lag. Ik heb wel zeven, acht liter bloed gehad. Het liep er zo weer uit. Gelukkig was er een goede vaatchirurg, die mijn lever in een soort plastic heeft verpakt. Stond ik later bij de pisbak in café Drieschou- wen, kwam Jan Verhelst naast me staan. Hij was een tijd in Amerika ge weest. 'Hé, jij lijkt wel heel erg op Cees Liefting!' 'Dat ben ik ook', ant woordde ik. Hij werd lijkbleek. Veel mensen dachten dat ik dood was. Ie dereen wist van dat ongeluk. Nog steeds kom ik mensen tegen die zeg gen 'ik heb nog bloed aan jou gege- „Van alles heb ik daarna gedaan. Uit zendbureaus waren net in opkomst, zoals De Pooter in Axel. Bij wegwer ken moest ik op de Haarmanweg in Terneuzen verkeer tegenhouden, met een rode vlag. 'Die heeft hij nooit meer afgegeven', werd later gezegd, vanwege mijn politieke kleur. Ook omdat mijn ouders, vooral mijn moe der, politiek actief waren. We kwa men uit Koog aan de Zaan, dichtbij Zaandam, een rooier bolwerk was er niet. Dries Homma, een fel commu nist, was de oom van mijn moeder. Mijn zus heeft zelfs nog als kind bij CPN-Kamerlid Marcus Bakker op schoot gezeten. Maar mijn moeder was van de PvdA. Zij heeft De Rooie Vrouwen in Axel, de vrouwenbewe ging van de PvdA, nog opgericht. En ze hield politieke cafés. De eerste ging over de aanleg van de WOV, de Wes- terscheldeoeververbinding, wat de Westerscheldetunnel is geworden. Dat kan bijna geen toeval zijn." „Zo simpel ligt het niet. Ik heb in mijn jonge jaren ook nog een tijd uitzend- werk gedaan in Amsterdam, waar één van mijn zussen woonde. Ik wist niet zo goed wat ik wilde, zoals veel jonge ren. Tot ik merkte dat het in me zat om mensen te helpen, met het rege len van hun loon bijvoorbeeld, een soort vakbondswerk. En dat lag me PASPOORT wel. 'Daar wil ik een opleiding in vol gen', bedacht ik me. En dat heb ik ge daan. Terug in Zeeuws-Vlaanderen heb ik deeltijdopleidingen gevolgd in Middelburg en vervolgens in Breda. Zo ben ik buurthuis- en later op bouwwerker geworden in Terneu zen, bij de Stichting Welzijn Terneu zen. De politiek was daar nooit ver weg. Links Perspectief, de linksere tegenhanger van de PvdA in Terneu zen, was er goed vertegenwoordigd. Werden we voor een raadscommissie bij elkaar geroepen om die voor te be reiden." „Ik was al wel lid van de PvdA, maar niet actief, tot Pim Fortuyn be gin 2002 opkwam. Ik was als op bouwwerker in de Bloemen- en Bo- menbuurt bezig alle mensen bij de samenleving te betrekken, hij wilde mensen juist uitsluiten. Dat ging er bij niet in. Zo is het gekomen dat ik in 2002, op verzoek van Eric Kerckhaert, op de PvdA-kandidatenlijst kwam. Terneuzen, Axel en Sas van Gent gin gen toen samen. Ik stond maar op een zesde plek, maar na de verkiezin gen werd ik plotseling kandidaat wethouder. Ik wilde na jaren op bouwwerk wel eens wat anders, maar ik was ook doodsbang voor zo'n grote, nieuwe uitdaging. Ik heb nog nooit zo slecht geslapen als die da gen. Co van Schaik was onze eerste kandidaat. En ik was binnen de partij voor iedereen acceptabel als tweede PvdA-wethouder. Andere kandida ten hadden een geschiedenis, vanuit het oude Terneuzen of Sas van Gent, ik niet." Liefting pakt er een kaartje bij, een kaartje dat hij van zijn vrouw kreeg bij zijn aantreden als wethouder in 2003. Een ventje met een zwem- bandje om staat erop aan de rand van een onmetelijke zee. „Zo voelde ik me toen. Ik heb het eerste halfjaar veel zwarte sneeuw gezien. Ik moest bij wijze van spreken tien boeken in één keer uitlezen." „Na de samenvoeging van Terneu zen, Axel en Sas van Gent zat het ge meentebestuur verder weg. Het be langrijkste was na de herindeling veel te investeren in contacten met de dorpen en wijken, via dorps- en wijkraden. Dat paste bij mijn oude vak als opbouwwerker. Het werkte ook. In het begin kregen we wel hon derd actiepunten mee. Dat kelderde al snel tot een stuk of tien. Wijk- en dorpsbewoners voelden zich ge hoord. Trots ben ik ook op wat in het onderwijs tot stand is gebracht, zoals de opening van zeker tien brede scholen in heel Terneuzen, het Cen trum voor TopTechniek in Terneu zen en de fusie tussen alle middel bare scholen in Zeeuws- Vlaanderen." En nu is het afgelopen, uw wethou derschap. TOP/Gemeentebelangen en CDA hebben in Terneuzen voor andere partners dan de PvdA geko zen. Zag je dat aankomen? „Ik merkte het wel. Niet iedereen vindt mijn manier van doen prettig. Ik kan dingen op scherp zetten, zoals rond het tolvrij maken van de Wes terscheldetunnel. Vooral bij de pro vincie vonden ze dat niet leuk. Maar ik weiger conflicten toe te dekken. Zo ook met het subsidiëren van de streng christelijke peuterspeelzaal De Schatzoekertjes. Geen haar op mijn hoofd - en ik heb er niet meer zoveel - die eraan denkt om vanuit de gemeente een instelling te steunen die peuters dwingt een rokje te dra gen. Dat is pure discriminatie op ge slacht. In zulke situaties ben ik niet de gemakkelijkste en kan ik een bij tertje zijn." „Afkicken. Ik ben raadslid, maar dat is zo anders. Als wethouder was ik vaak vanaf het ontbijt om zeven uur tot 's avond elf uur bezig. Tien verga deringen op een dag was geen uit zondering. Soms wist je van voren niet dat je van achteren leefde. Ik heb sollicitatieplicht, zoals iedereen die werkloos wordt. Ik ben wel met een paar bureautjes bezig, die kijken of ik bijvoorbeeld ergens als adviseur aan de slag kan. Concreet is er nog niks. Ik zal mezelf ook eerst opnieuw moeten uitvinden." Een wasmand staat op tafel in huize Liefting, met ernaast het af- slankboekje Op gewicht, Grip op kool hydraten van Yvonne Lemmers. De wasmand is huiswerk van zijn vrouw, het boekje van Lemmers be vat een andere stille opdracht. „Ik worstel al langer met mijn ge wicht. Dat is niet verbeterd met het wethouderschap, met al die onregel matigheid. Wat dat betreft ook: nieuwe ronde, nieuwe kansen." zaterdag 19 mei 2018 GO 'Als het moet, kan ik een bijtertje zijn' Harmen van der Werf Van Koog aan de Zaan naar Axel moet sowieso een enorme over gang zijn geweest. Maar het is je uiteindelijk toch goed gelukt om in te burgeren? En na de havo? Je politieke keuze was dus al van huis uit bepaald? HL/ 7 t Cees Liefting (60), geboren in Koog aan de Zaan, geto gen in Axel en al weer jaren woon achtig in Terneu zen. Opleiding: middel bare beroepsoplei ding sociale dienst verlening in Middel burg, hbo-opleiding opbouwwerk in Breda en voortge zette opleiding op bouwwerk in Rot terdam. Tot 2003: buurt huis- en opbouw werker voor Stich ting Welzijn Terneu zen, onder meer in Biervliet, Zaamslag, Hoek en de Terneu- zense Bomen- en Bloemenbuurt. 2003-2018: PvdA- wethouder in Ter neuzen, met onder meer onderwijs, Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo), de Partici patiewet en sociale werkvoorziening Dethon in zijn pak ket; voorzitter Ge meenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland. Nu: raadslid en fractie voorzitter. Getrouwd, drie kin deren, twee doch ters (24 en 27 jaar) en een zoon (29). Maar je hebt het geleerd én vijftien jaar volgemaakt, tot nu. Waar ben je het meest trots op? Hoe verder?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50