9 12 WEE Timmerschool Zeeland was aanvankelijk een plaats voor bijlerende hobbyisten. Sinds vorig jaar worden er echter steeds meer cursisten afgeleverd aan bouw- en houtbedrijven. REPORTAGE TIMMERSCHOOLZEELAND Ik geef niks om sport, dit is mijn lust en mijn leven Als gepensioneerd timmerman en vakidioot voor het leven wilde Marinus Vreeke het ouderwetse timmervak in stand houden. Daarom begon hij drie jaar geleden in Middelburg zijn tim merschool. „We zijn hier begonnen met mensen die het onderhoud van hun eigen huis willen doen", vertelt Vreeke. „Die zelf een raampje willen kunnen vervangen of misschien een schuurtje willen kunnen bouwen." Die hobbymatig geïnteresseerden komen nog steeds. Maar sinds een jaar is er een nieuwe tendens merk baar. Vreeke wordt steeds meer een bemiddelaar voor bedrijven die een timmerman zoeken. Daarnaast ko men er steeds meer aanmeldingen binnen van mensen die willen om scholen en aan de slag willen in de bouw. Verzorgende G Eén van die mensen is Gerard Klaasse. De Middelburger is al vijf tien jaar werkzaam in de zorg. Maar allerlei randwerkzaamheden en voorwaarden maakten het werk voor hem steeds minder aantrekkelijk. „Ik heb de opleiding Verzorgende G ge daan", aldus Klaasse. „Daarna ben ik in dit werk bij Arduin gerold en heb ik allerlei cursussen gedaan. Van die keuze heb ik nooit spijt van gehad." Klaasse werkt bij Arduin als bege leider van licht verstandelijk gehan dicapten en mensen met autisme en gedragsproblemen. Mensen tussen de twintig en veertig jaar oud, niet altijd de makkelijksten om mee te werken. Werk waarbij je letterlijk en figuurlijk stevig in je schoenen moet staan. En hoewel hij zich nu ook op het timmermansvak stort, vindt hij het nog steeds heel leuk om te doen. „Het is hartstikke mooi werk. De meeste cliënten zitten er heel lang. Daar bouw je echt een band mee op." Toch komt er gaandeweg de jaren wat ruis op de lijn. „Ik kreeg steeds meer regeldruk. Vijftien jaar geleden ben ik ermee begonnen omdat ik het leuk vond om mensen te begeleiden en nu kwam ik steeds vaker achter de computer te zitten. Terwijl ik het liefst de hele dag met cliënten bezig wil zijn. Dat vind ik het leukste om te doen en dat is ook mijn taak, lijkt me." Klaasse zocht wat anders om zijn zinnen te verzetten. Dat vond hij in de bouw. Bij Wielemaker Tuinen ging hij een jaar geleden 'meelopen'. „Ik heb altijd gedacht: 'ik wil die gas ten van Arduin niet in de steek laten'. Zij kunnen er per slot van rekening ook niks aan doen. Maar op een gege ven moment word je wakker en moet je ook een keer voor jezelf kiezen. Anders loop je tegen een enorme burn-out aan. Dus ben ik bij Wiele maker Tuinen gaan kijken. Dat was het in het begin niet meer dan een beetje meekijken en vooral wat sjou wen." Het meelopen beviel blijkbaar we derzijds. „Daarom heb ik me inge schreven bij de Timmerschool Zee land", aldus Klaasse. „Ik besloot om mezelf om te laten scholen. Thuis kluste ik wel eens wat en ik dacht dat ik er wel wat van wist, maar dan kom je er hier op de timmerschool achter dat dat eigenlijk best tegenvalt." Op de timmerschool leert Klaasse nu de fijne kneepjes van het timmervak. Hij heeft gekozen voor een omscho lingspakket. „Mensen die willen omscholen krijgen een volledig pakket, van zes tig lessen", legt Vreeke uit. „Want die moeten alle facetten beheersen. De eerste tien lessen moeten ze bijna al les met de hand doen. Dan komt er geen machine aan te pas. We werken in blokken en na elke twee blokken krijgen de cursisten een certificaat. Zo werken we toe naar assistent-tim merman en aankomend timmer man." Klaase probeert minimaal één keer per week te komen. Daarvoor kan hij kiezen uit zes dagdelen, verdeeld over de maandag en dinsdag. Want dat zijn de twee dagen dat de school geopend is. „Welk dagdeel ze komen, mogen de cursisten zelf kiezen", al dus Vreeke. „Als ik van tevoren maar weet wanneer." Vreeke is de enige docent aan zijn eigen timmerschool. „Ik ben in 2015 met pensioen gegaan. Ik doe dit uit gekte. Maar aan de an- zaterdag 19 mei 2018 GO Van de Willem Adriaansens - Marinus Vreeke, docent Marinus Vreeke levert steeds meer omgeschoolde timmerlieden af aan bouwbedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48