van de Oesl Oostersche 8 DELTA DELTA.nl/PuurZeeuws EXPOSITIE AKMAR EN RUDOLF OP IK-EILAND Kunstenares Akmar (Nederland, 1976) werkte twee maanden ophetlK-eilandin Oost-Souburg. Zij vroeg haar collega AnnaRudolf (Zwitserland, 1969) om mee te exposeren. Het verbeelden van tijd speelt in hun werk een belangrijke rol. Akmar gebruikte haar werkpe riode om de balans op te maken van haar ontwikkeling. Een foto registratie laat zien dat zij de afge lopen weken misschien wel tien tentoonstellingen heeft gemaakt. Wat ik nu zie is de afsluiting. Ak mar gebruikt oude en nieuwe fo tografische technieken, maakt vi deo's, assemblages, sculpturen, ready-mades en objecten. Zij wil de tijd vangen en verbeelden in ruimte en beweging. Vaak legt zij sporen vast van leven. Een mooi voorbeeld is 'Fiat 500'. Akmar maakte zes afdrukken van één van de zijraampjes van die auto. Je ziet de sporen die inzittenden erop hebben achtergelaten. Bij elke af druk verdwijnt er een laagje tot ze in de laatste nagenoeg verdwenen zijn. Dat de sporen veelal gemaakt zullen zijn tijdens het rijden, geeft de reeks een extra lading. De serie verbindt rationeel menselijk han delen met onze natuurlijke staat van zijn en benadrukt het tijde lijke van beide. Iets vergelijkbaars wordt zicht baar in een intrigerend tweedelig werk: 'RGB'. Akmar registreert in omgekeerde volgorde hoe zij met een raamwisser en een bekertje een glasplaat met verf bewerkt. Het beeld ontstaat deels door be wust handelen, deels door toeval én de eigenschappen van het ma teriaal waarmee Akmar werkt. En kele werken heeft zij ter plekke ge maakt. Daaronder enkele monu mentale afdrukken op papier van een dode tomatenplant die zij van huis meenam. Akmar gebruikt de cyanotypie, een oude fotografie techniek, om een afdruk - foto gram - van de plant te maken. Het zijn prachtige, tere bladen vol nu ances. Diezelfde tomatenplant heeft zij uiteindelijk als het ware begraven in een object van epoxy hars. Het moment van toen en het leven dat daaraan vooraf ging, ko men samen in een beeld dat het tijdelijke verbindt met het eeu wige. Tot zover deze greep uit een wat mij betreft zeer overtuigende presentatie. Haar collega Anna Rudolf trans formeert vellen papier van 150 bij 250 centimeter tot magische ruim tes waarin subtiele inktvlekken gezelschap krijgen van een expres sieve houtskoolschriftuur. De lij nen variëren van breed en zacht tot dun en haarscherp. Als vanzelf ontstaan er vormen die doen den ken aan dieren en mensen. Of combinaties van beiden. Rudolf suggereert ook ruimtes. Door con trasten ontstaat er een sfeer. Die ademt soms vrijheid, maar vaker momenten waarin gebondenheid of gevangenschap voelbaar wor den. In haar tekeningen ervaar ik de strijd om als mens je weg te vinden in tijd en ruimte. Het per soonlijke en het universele komen prachtig samen. Geen provincie geeft mensen zó veel energie als Zeeland van nature doet. Wind, water, zon, meer heb je niet nodig! Logisch dus, dat DELTA als dé Zeeuwse energieleverancier hier ook zijn groene stroom vandaan haalt... Daarom introduceren we DELTA Puur Zeeuws Groen: 100% groene stroom uit Zeeland. Van onze 'eigen' Oesterdam en uit de Oosterscheldekering zaterdag 19 mei 2018 PC Tijd overtuigend verbeeld Nico Out Oost-Souburg Akmar: 'RGB', foto nico out T/m 3/6: Stichting IK, Vlissings- estraat 239A, Oost-Souburg, za. en zo. 12.00-17.00 uur op afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44