De kwestie Melse schudt de gemeente Veere wakker Grote Oorlog ging niet aan het stadje Veere voorbij I 6 Analyse De deze week afgetreden wethouder Jaap Melse denkt niet dat mensen hem na zijn plots geëindigde poli tieke carrière een zakkenvuller zullen noemen. Voor opzettelijke zelfverrijking of vriendjespolitiek is ook geen bewijs. Melse had de schijn tegen en opereerde onhandig. De aankoop van een appartement in Zoute- lande had hij fatsoenshalve maan den eerder kunnen melden. En zijn aandeel in bouwbedrijf Melse Maljaars afdoen als 'het viel me maar in de schoot' was wellicht iets te gemakkelijk. Strikt geno men onhandig, maar bewijs van gesjoemel is er niet. Alle ferme re acties van de wakker geschrokken raadsleden ten spijt, groot onrecht heeft Melse de gemeente Veere niet aangedaan. Meer dan de schijn tegen is het niet, maar voor politici gelden nou eenmaal andere gedragsregels dan voor burgers. Het integriteitsrap- port is helder, in geen van de drie onderzochte zaken is boze opzet aangetoond. Vuur werd niet ge vonden, hooguit was er een ver moeden van rook. Maar wethou der Melse speelde wel met lucifers en niemand die er wat van zei. Onverenigbaar Het is nog kort geleden dat Albert Maljaars uit de Veerse SGP/CU- fractie stapte, waarvoor hij net verkozen was. Zijn nieuw verwor ven functie als directeur van bouwbedrijf Meliskerke zou niet verenigbaar zijn met zijn functie als raadslid. Een combinatie waar over fractievoorzitter Arie Schot een maand geleden zei dat die 'niet kon of dat we die in ieder ge val niet moeten willen'. Het geval Melse werd anders be oordeeld. Melse mocht als wet houder Ruimtelijke Ordening wel twaalf jaar lang een lucratief be lang in een bouwbedrijf behou den, terwijl een raadslid niet de directeur van een bouwbedrijf mocht zijn. Voor de Veerse politiek was het doorslaggevende onderscheid dat in het geval Maljaars een politicus een bedrijf actief bestuurt en in het geval Melse deze slechts de vruchten plukt. Amper een issue Je zou het een nieuwe inwoner van de gemeente Veere niet kun nen uitleggen. Niettemin was het feit dat Melse aandeelhouder van Melse Maljaars was in Veere am per nog een issue. Niet voor het college van burgemeester en wet houders en zelfs niet voor de ge meenteraad die toch een voorna melijk controlerende taak heeft. De Veerse volksvertegenwoordi ging is van lieverlee normaal gaan vinden wat abnormaal is. De kwestie Melse heeft de Veerse politiek wakkergeschud. Met dank aan onderzoeksbureau Necker van Naem. Dat heeft na melijk het werk gedaan dat eigen lijk door de Veerse gemeenteraad had moeten worden opgepakt. Het gros van de Belgische vluchte lingen; ambachtsmensen en vis sers, vond een plek op de schepen in de haven. De beter gesitueerden verbleven op stand in de Schotse Huizen. Walter Vaes, een gearri veerd kunstenaar maakte er tijdens zijn vluchtverblijf werken die nu geëxposeerd worden. Op een enkel werk na verraadt niets dat er een wereldoorlog woedt. Logisch wel denkt Nicolette van Neste van het museum. „Het was natuurlijk gevaarlijk. Het teke nen van militaire objecten kon ge makkelijk uitgelegd worden als spionage." Wie denkt dat in een neutraal land niemand iets meekrijgt van oorlogsgeweld vergist zich. „Het was laveren om niet in het conflict betrokken te raken", verklaart Van Neste. „Nederland moest laten zien dat we niet zonder slag of stoot En geland zouden toestaan via Zeeland België in de flank aan te vallen. Vandaar dat er in Veere een vliegba sis gevestigd was." Na de oorlog is dezelfde locatie nog een aantal jaar gebruikt als nevenvestiging van vliegtuigbouwer Fokker. Een van de weinige overblijfsels van die tijd is het mijnenmagazijn. Het gebouw diende als opslag van de zeemijnen die met enige regel maat op de Walcherse kust strand den of het Veerse Meer opdreven. Vanuit het Veerse museum wordt ook het mijnenmagazijn bij de ex positie betrokken. In het stadhuis zijn foto's en illu straties van Alma Ochs te zien. Ochs, een welgestelde Britse doch ter zette zich als verpleegster in en hield een oorlogsdagboek bij. In antiquariaat Le Coeur Pensif aan de Kaai 93 heeft Wim Kuypers een expositie van schilderijen die tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn gemaakt. Anders dan de werken in de Schotse Huizen is bij Indrukken van het Onvoorstelbare wel de ver schrikking van de oorlog vastge legd. Meer informatie over dit anti quariaat: lecoeurpensif.eu. Voor de openingstijden van het museum in Veere zie de site museumveere.nl. IN DE REGIO Olivier Messiaen concert Rommelroute Trekpaarden bewonderen Overduin Jubileum Zeeculenta 1 Mkk m. m". OOST-SOUBURG Als zaterdag 26 mei de jaarlijkse Karolin- genmarkt in Oost-Souburg weer aan de beurt is, zijn drie be langrijke toegangswegen naar het dorp dicht. ProRail werkt aan de spoorwegovergang bij de Sloebrug en bij de draaibrug in Oost-Souburg en Rijkswaterstaat sluit datzelfde weekend de eerste afrit Oost-Souburg vanaf de A58 vanuit Middelburg af. Had dat niet anders gekund? Dat vroeg raadslid Rijnco-Jan Suurmond voor de Partij Souburg-Ritthem donderdagavond in de adviesraadsvergadering in Vlissingen. Hij pleit voor een stappenplan waarin staat wie er geïnformeerd moeten wor den als er werkzaamheden zijn en welke maatregelen er ge nomen kunnen worden, zoals routeborden voor parkeren. MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag Maandag zaterdag 19 mei 2018 WA Goede bedoelingen zijn niet genoeg. Door de kwestie Melse hebben de Veerse po litici geleerd dat integriteit zwaarder weegt dan zij had den ingeschat. Guido van der Heijden Museum de Schotse Huizen staat sinds dit weekend stil bij de impact die de Eerste Wereld oorlog had op het stadje. Zo'n driehonderd Belgen vonden er een veilig heenkomen in het begin van de oorlog waarvan sommigen een artistiek stempel achterlieten. Guido van der Heijden Veere Nicolette van Neste:„Het was laveren om niet in het conflict be trokken te raken." foto lex de meester MIDDELBURG Rien Balkenende verzorgt vandaag het derde Olivier Messiaen concert op het orgel van de Koorkerk in Middel burg. Het concert begint om 15.30 uur. SINT LAURENS In Sint Laurens wordt vandaag de derde editie van de rommelroute ge houden. De rom melroute, langs de Noordweg, duurt van 09.00 tot 14.00 uur. OOSTKAPELLE Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland houdt van daag haar open dag in de gehuurde boerderij op het landgoed Overduin in Oostkapelle. De stichting biedt de mogelijkheid al haar voertuigen, koetsen en andere gerijen, werktuigen en gereedschap pen, die vroeger in het Zeeuwse land leven werden ge bruikt, te aanschou wen. Ook is de monu mentale schuur te bezichtigen. Van 11.00 tot 15.00 uur is iedereen welkom. MIDDELBURG Kennismaken met Zeeculenta, de Zeeuwse afdeling de vereniging van cactus en vetplan- tenliefhebbers, kan vandaag. De vereniging be staat vijftig jaar. Leden van de Zeeuwse cactus vereniging stellen van 10.00 tot 17.00 uur hun kas open voor bezoekers. Meer informatie is te vinden op zeecu- lenta.nl. BEREIKBAARHEID KAROLINGENMARKT ARCHIEFFOTO RUBEN OREEL ARNEMUIDEN Vliegveld Midden Zeeland, vanaf 12.00 uur: Fly Drive- in (ook zondag en maandag) MIDDELBURG Fazantenhof, 10.00- 17.00 uur: Rommel route Nieuw Mid delburg; Markt, vanaf 11.30 uur: Opening jubileum jaar Juliana Korp sen Middelburg OOSTKAPELLE Diverse locaties, 10.00-17.30 uur: Kunstroute OOST-SOUBURG Braamstraat 34, 10.00-17.00 uur: Open dag cactus vereniging Zeeland VEERE Atelier Entrez, Wa- genaarstraat 40, 11.00-17.00 uur: Heropening VLISSINGEN Papegaaienburg 1, 09.00-15.00 uur: Rommelmarkt de Doordouwers; Ma chinefabriek, 13.00- 24.00 uur: Cuisine Machine; Walstraat 68,14.00-16.00 uur: Boekpresentatie Marjon Mijnsbergen WESTKAPELLE Kasteel van Batavia, 22.00 uur: Moun tainbike avondtocht MIDDELBURG Van Eijkeren Dancemasters, 17.00-21.30 uur: Ar gentijns Tango Salon VLISSINGEN Machinefabriek, 15.00-24.00 uur: Cuisine Machine DOMBURG Galerie Duinheuvel, 12.00-17.00 uur: Verkoopexpositie GRIJPSKERKE Zwanenburgseweg 1,10.00-16.00 uur: Open boerderijdag Melkveebedrijf Vrij Zwanenburg MIDDELBURG Markt, 11.00-17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt OOSTKAPELLE Poort eendenkooi aan de Vroonweg, 19.00 uur: Excursie eendenkooi Slikke- bosch VLISSINGEN Machinefabriek, 13.00-21.00 uur: Cuisine Machine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42