Pannenkoek met banaan voor Marion Rekening RUD loopt met tonnen op Veere is landelijk glasbakkampioen 5 EXAMENS 2018 EINDEXAMEN MARION POSTMA EN WIM EN MONIQUE De eindexamens zijn niet alleen een mijlpaal voor leerlingen, maar zeker ook voor hun vaders en moeders. De krant spreekt deze examenperiode elke dag met een leerling en zijn of haar ouder. Vandaag: Marion Postma met haar ouders Wim en Monique. Marion Postma (18), gymnasiumleerling aan het Goese Ly ceum, is allesbe halve een afwach tend type. Strak plannen en stevig doorpakken, daar floreert ze bij. Nu, in de hitte van de eindexamen- strijd, zendt heel haar wezen slechts één boodschap uit: NIET STOREN! De ouders van Marion, Wim Postma en Monique Leenhouts, maken zich dan ook op geen enkele wijze druk over de eindexamens van hun dochter. Hun eigen eind- examentijd herinneren ze zich toch vooral als zonnig, met een dito afloop. Eindexamenstress is hen dus in alle opzichten vreemd. In Marion hebben ze een rotsvast ver trouwen, en dat heeft alles te ma ken met de ijver en zelfstandigheid die zij al zo lang ze zich kunnen herinneren toont. Agendacontro les, huiswerk check-ups en ander schoolgerelateerd ouder-en-kind- leed: niets van dit alles, aldus Wim. „Marion gaat altijd gewoon haar gangetje." Tot nu toe ervaart Marion de eindexamens niet als bijzonder spannend. „Op school ben ik goed voorbereid op het eindexamen. De hoeveelheden leerstof die we per vak moesten leren, werd stap voor stap steeds verder uitgebouwd. Zo doende sla ik niet steil achterover van wat ik allemaal moet beheer sen." Marion is een kei in plannen, maar zich daar ook aan houden is een tweede. Dat wil nog weieens voor een lichte rimpeling zorgen in het anders toch behoorlijk harmo nieuze gezinsleven van de familie Postma-Leenhouts. Marion: „Het komt uiteindelijk altijd wel goed hoor, met de studie. Maar kom niet aan met vragen over de hond uitla ten of de afwasmachine leegrui men, want dan blokkeer ik en ben ik weg." Monique: „Om Marion niet te storen, hebben we op eieren gelopen de laatste weken. Want naast haar eindexamen heeft ze ook nog toelatingsexamen gedaan voor twee universitaire studies: bi omedische wetenschappen en ge neeskunde." Marion: „Ik heb ze al lebei gehaald en als ik slaag voor mijn eindexamen ga ik naar Utrecht, geneeskunde studeren." Wim: „Ze werkt erg hard en we zijn beretrots op haar." Om geestelijk en lichamelijk staande te blijven in al dat studie- geweld verorbert Marion dagelijks het nodige krachtvoer. Pannenkoe ken met banaan als ontbijt bijvoor beeld. Door pa of ma versgeperst si naasappelsap gaat er eveneens in als koek, evenals gebakken eieren met spek en door vriend William en zusje Eline aangereikte chocola derepen. Om half tien 's avonds stopt Marion standaard met stude ren. Ze gaat eerder naar bed dan ge woonlijk en staat ook vroeger op. „Ik ben een avondmens en slaap graag uit, in het weekend soms wel tot één uur 's middags. Na de mei vakantie heb ik mijn slaapwaak- ritme geleidelijk aan verlegd. Nu word ik moeiteloos om acht uur wakker; ontzettend vroeg natuur lijk, maar het is even niet anders." Eén ding bezorgt vader Wim toch wel lichtelijk de kriebels, ver trouwt Marion ons toe. „Ik rij zelf met de auto van Scharendijke, waar we wonen, naar Goes voor mijn examens. Pappa moet er niet aan denken dat de auto er halverwege mee ophoudt. Daarom staat hij al tijd stand-by met zijn motorfiets. Liefhoor." ESCAPEROOM Zeeuwen gooien relatief veel fles sen en potten in de glasbak. Per inwoner gaat het om 23 kilogram per jaar. Alleen in Limburg is dat nóg hoger: 24 kilogram, blijkt uit cijfers van het CBS. Binnen Zeeland is de gemeente Veere glasbakkampioen, met 34 kilogram ingezameld glas per per soon per jaar. Afgezien van de Waddeneilanden is dat zelfs het hoogste van het land. Dat het in Veere zo veel is, kan niet alleen aan de inwoners wor den toegeschreven. Vakantiegan gers vertekenen de cijfers, waar door toeristische regio's hoog sco ren. Binnen Zeeland wordt na Veere in de gemeenten Schou- wen-Duiveland (27 kilogram) en Reimerswaal (25 kilogram) het meeste glas ingezameld. In Rei merswaal (16 kilogram) is dat het minst. Introductie Het is deze week precies veertig jaar geleden dat de glasbak in Ne derland werd geïntroduceerd. In middels gooit elke Nederlander jaarlijks daar 20 kilogram in. Van alle gemeenten staat Rotterdam onderaan, met slechts 9 kilogram per persoon per jaar. Van dertig gemeenten zijn geen cijfers bekend, waaronder Mid delburg en Tholen. In de Statencommissie ruimte werd gisteren gedebatteerd over de be groting van de regionale uitvoe ringsdienst Zeeland, waaraan be halve de provincie ook de gemeen ten en het waterschap deelnemen. „Ik denk dat we te maken hebben met een toenemend risico", ver woordde René Ruissen de gevoe lens van vrijwel alle deelnemers. Gedeputeerde Ben de Reu kon hem alleen maar gelijk geven. Door de nieuwe kostenverdeling zijn de ingewikkeldste milieucontroles, zo als die behoren tot het besluit ri sico's zware ongevallen (BRZO) ook de duurste. Dat betekent dat de pro vinciale bijdrage oploopt, terwijl die Ik denk dat we te maken hebben met een toenemend risico van de gemeenten daalt. Daar komt nog bij dat de Zeeuwse BRZO-inspecteurs gaan vallen on der de verantwoordelijkheid van de Rijnmondse milieudienst DCMR. „Dat wordt gegarandeerd duurder", aldus De Reu. „En wel met een nul of vijf. Dat krijg je als je door een grote erkende organisatie wordt op geslokt. Dan gaat het niet goedkoper worden." Er is gekozen voor een constructie waarbij de inspecteurs in Zeeland kunnen blijven werken. Zo is voor komen dat ze naar Schiedam ver huizen. In dat geval was zoveel ex pertise bij de RUD vertrokken, dat die compleet in elkaar zou zakken. De Reu: „Dus lopen we financiële risico's? Ja. We zijn ook niet met de meerjarenraming akkoord gegaan." De Staten besloten wel in te stem men met de ontwerpbegroting van de RUD voor volgend jaar, maar vroegen De Reu om de zorgen over de oplopende kosten over te bren gen aan het bestuur van de gemeen schappelijk rekening. zaterdag 19 mei 2018 Paula Koster Scharendijke ouders Wim en Monique. „Marion gaat altijd gewoon haar gangetje." fotomarcelledavidse Marion Postma met haar oudei Het eindexamen Nederlands van Marion, gistermiddag, was oké. „Ik had veel functievra- gen over alinea's verwacht maar het werden vooral sa- menvatvragen. Die vind ik las tiger maar schrikken deed ik er niet echt van." Ze heeft nu vijf examens gehad, volgende week de laatste drie. Dit weekend gaat ze weer trouw aan de studie. Toch neemt ze ook de tijd voor de nodige ontspanning. „Ik ga met mijn familie een es- caperoom doen en uit eten. Even de zinnen verzetten." Rolf Bosboom Domburg De rekening die de provincie be taalt voor deelname aan de Zeeuwse milieudienst RUD loopt met tonnen op. Daarover maken Provinciale Staten zich grote zorgen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -René Ruissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41