Personeel Ryanair luidt de alarmbel Vier jaar voor dronkaard die man doodreed 'Berecht loverboy niet openbaar' Verhuizing patiënten en personeel een megaklus 3 Licht. Ruim. Rustig. Complimenten voor het nieuwe Erasmus MC, dat gisteren in gebruik werd genomen. „Hier voel ik mij minder patiënt." Een mierenhoop is er niets bij. Onder in het Rotterdamse Eras mus MC, het grootste ziekenhuis van Nederland, komen van alle kanten patiënten in hun bed, ap paraten, medewerkers en voorra den voorbij. Het is spitsuur. De ene patiënt passeert de tijdelijke tunnel die oud met nieuw ver bindt, de ander komt uit de ver huiswagen die in een speciaal konvooi pendelt van de Daniël den Hoedkliniek naar de nieuwbouw. Ernst Kuipers, voorzitter van de Raad van Bestuur, kijkt met een grote lach op zijn gezicht hoe het loopt. De maandenlange voorbe reiding betaalt zich uit. De ver- huisoperatie van 318 patiënten naar de nieuwe eenpersoonska mers en duizenden medewerkers, verloopt zonder grote strubbelin gen, terwijl het ziekenhuis met zijn operatiekamers en ic's ook nog eens in bedrijf blijft. Kees van Duuren ligt daarom net even langer in deze ver trouwde kliniek, voor hij naar het grote Erasmus MC verhuist. „Het is spannend, zo'n nieuw zieken huis", zegt de Bredanaar. „Geluk kig gaat het personeel hier alle maal mee. Alle verpleegkundigen die ik ken, zijn daar straks ook." Voor de medewerkers van de kliniek is het een dag van trots én een traan. Het doet pijn, het einde van deze fijne kleine kliniek die veel kankerpatiënten hoop en moed gaf. Ook voor andere col lega's is het slikken als zij hun ver trouwde werkplek verlaten. Een tijdelijke tunnel verbindt voor de verhuizing oud met nieuw. Een bijzonder duo is een van de eerste die de overtocht maakt. Zij heeft een nier minder, hij een nier extra. AD-verslaggever Dénis van Vliet vond zijn nierdo nor Mar ja Slats via Facebook. Minder patiënt Wat Van Vliet als eerste opvalt bij zijn gloednieuwe slaapplek? De frisse geur. „De hoge ramen, het vele licht, de lichte kleuren. Je hebt hier geen ziekenhuisgevoel. Je voelt je minder patiënt. Heel an ders in het oude ziekenhuis, dat echt niet meer van deze tijd was. In mijn vorige kamer moest mijn bed opzij, als de buurman weg moest. Kijk, hoe ruim het nu is." De tablet, waarmee Van Vliet het licht, de temperatuur en het zonnescherm in zijn kamer kan bedienen, waarmee hij een extra kussen kan vragen en zijn maaltijd kan bestellen, vertoont nog kuren. En zijn avondeten laat ook lang op zich wachten. „Kinderziektes", zegt hij na de verhuizing die zijn weerga in Nederland niet kent. Cijfers tonen de grootsheid van de operatie aan: Het oppervlak is 207.000 vierkante meteraan de nieuwe gevel hangt 7,5 kilometer zonnescherm, de kosten zijn 1,1 miljard euro en in de hele nieuw bouw werken 14.000 mensen. Die medewerkers moeten nog wennen. De ervaring met andere afdelingen die eerder verhuisden leert: Het went snel. En wat blijkt? De meeste bezoekers hebben het nieuwe Erasmus direct in de ar men gesloten. Volgens (oud)medewerkers zijn de lonen extreem laag en is de werkdruk erg hoog. Het gebeurt volgens hen regelmatig dat col lega's die ziek zijn, toch komen werken. „Ziek melden bij Rya nair wordt niet gewaardeerd, is extreem lastig, en als je het dan doet, krijg je geen rooie cent", vertelt een van hen. Alle mede werkers zeggen te hebben ge werkt met collega's die hoge koorts of ernstige gezondheids klachten hadden. En dat ter wijl de stewards en stewardes sen in de lucht verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van zo'n 190 passagiers per vlucht. Volgens vakbond FNV en (oud-) medewerkers gaat het in Eindhoven gestationeerde Rya nair slecht met personeel om. Het Eindhovens Dagblad sprak de afgelopen tijd met zes mede werkers van Ryanair in Eindho ven. Ook sprak de krant met twee oud-medewerkers. De FNV maakt zich al langer zorgen over de wijze waarop Ryanair met personeel omgaat. Ryanair legt in een reactie veel kritiek van werknemers en vak bond naast zich neer. Zo zouden werknemers juist goed kunnen verdienen en zijn er tal van voor delen voor het personeel. In 2012 zei Ryanair-directeur Michael O'Learry nog dat hij liever twee armen zou amputeren dan de vakbonden erkennen. Toch was er recent ineens een doorbraak: Ryanair is in gesprek gegaan met vakbonden in heel Europa, waaronder FNV in Ne derland. „Een historisch mo ment, maar onze standpunten liggen nog mijlenver uit elkaar", zegt Asmae Hajjari van FNV Luchtvaart. Economie SLEEUWIJK Een Belg die in ja nuari inreed op de winkel van een tankstation langs snelweg E40 en daarbij de 67-jarige Gerrit de Heus uit Sleeuwijk doodreed, is veroor deeld tot een celstraf van vier jaar. De politierechter legde de 54-ja- rige man uit Oostende ook een le venslang rijverbod op. Hij was zwaar onder invloed van alcohol ten tijden van het ongeval. Geert W. raakte zelf lichtgewond bij de aanrijding, waarbij De Heus, die op dat moment met collega's een bak koffie dronk, de dood vond. De twee andere Nederlan ders raakten zwaargewond toen de auto zich op 22 januari met hoge snelheid de shop in boorde. W. kon vanwege zijn verregaande staat van dronkenschap lange tijd niet worden verhoord. Zakenman W. is, zo meldt de Bel gische krant Het Laatste Nieuws, al vijf keer eerder veroordeeld voor beschonken rijden. Ook werd hij veroordeeld wegens zijn aandeel in een miljoenenfraude met valse schoonmaakfacturen en pleegde hij in 2015 een vluchtmisdrijf na een ongeval. Bij zijn aanhouding had de Belg een promillage van 2,64 in het bloed. Rechter Chris De Rooy was in zijn vonnis bijzonder fel. „Het slacht offer is niet gestorven in het ver keer", stelde de magistraat. „Hij werd gedood." Bij minderjarige verdachten is wettelijk vastgelegd dat de zitting bij de kinderrechter in principe achter gesloten deuren plaats vindt. Maar als een loverboy meer derjarig is, gebeurt de behandeling in de regel in het openbaar. Ook als de slachtoffers nog kinderen zijn. „Gooi die deur altijd dicht!" pleit Gideon van Aartsen van Watch Nederland. Hij leidt de ob servatie- en actie-eenheid die loverboys opspoort en potentiële seksklanten van minderjarige meisjes afschrikt. „Slachtoffers willen geen openbare zitting. Dan komt wéér het hele dossier op ta fel. Zitten er journalisten en be kenden in de zaal, dan worden ze opnieuw tot 'hoer' bestempeld." Regeringspartijen WD en CDA vinden dat de slachtoffers opti maal beschermd moeten worden. Kamerlid Foort van Oosten (WD): „We moeten dit verande ren, zodat slachtoffers aangifte durven doen en de daders kunnen worden vervolgd." CDA'er Made- leine van Toorenburg stelt: „De bescherming van minderjarige slachtoffers moet doorslaggevend zijn, niet de privacy van de ver dachte. Als slachtoffers uit angst niet naar voren komen, dan zijn maatregelen noodzakelijk." De strafadvocaat van het slacht offer in de zogeheten Valken- burgse zedenzaak, Nino Pennino, bevestigt dat het 'heel uitzonder lijk' is dat bij loverboyzaken met een meerderjarige verdachte de deur dichtgaat. Volgens de Raad voor de Rechtspraak wordt er al 'maatwerk' toegepast. „Zo kan een deel van de zitting achter gesloten deuren plaatsvinden, het slachtof fer een andere naam krijgen of achter een scherm getuigen." Loverboys gaan steeds agressie ver te werk. Hun slachtoffers be landden soms al binnen een dag in de prostitutie. P16 zaterdag 19 mei 2018 GO Patiënten van de Daniël den Hoedkliniek worden met een speciale vrachtwagen naar het nieuwe Erasmus MC verhuisd. FOTO FRANK DE ROO Spitsuur in Erasmus Adrianne de Koning Rotterdam Kijk op onze site bij /video Kijk hoe patiënten per vrachtwagen worden verhuisd Medewerkers schetsen een alarmerend beeld van de werk- omstandigheden bij luchtvaartmaatschappij Rya nair in Eindhoven. Jelle Krekels Eindhoven Rechtszaken tegen loverboys moeten achter gesloten deuren plaatsvinden. Jonge slachtof fers zijn dan eerder geneigd hun verhaal te doen, stellen ex perts en politici. Edwin van der Aa Hanneke van Houwelingen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3