II Ruud Vormer (30) komt op een roze wolk naar Oranje Bondscoach Kees van Wonderen speelt met Oranje onder 17 morgen de finale 28 UNDER17 Geen WK voor het grote Oranje, maar Nederland onder 17 speelt morgen de EK-finale tegen Italië. Bondscoach Kees van Wonderen verklaart het succes en schetst het toekomstperspectief. Pö CHAMPIONSHIP „Het besef erin krijgen dat ze al jong moeten strijden als team. Ik houd talenten van deze leeftijd al- SELECTIE BEKEND Toen hij een jaar geleden met zijn groep begon te werken, viel het Kees van Wonderen (49) meteen op: de ambities van de spelers wa ren torenhoog. „We bespraken dat we naar het EK wilden. 'Maar dat niet alleen, we willen ook écht om de titel spelen, trainer', zeiden ze zelf. Dus zei ik meteen uitdagend: 'oh, maar Nederlandse ploegen winnen zelden wat. Wat moeten we dan doen om dat te doorbre ken?"' De beste leerschool blijft toch jongens al vervroegd doorschuiven tijd voor dat als je de top wilt ha len, je met twee dingen te maken krijgt: onderlinge concurrentie, en dat je elkaar tegelijkertijd nodig hebt binnen het team. Ga maar dealen met die tegenstrijdigheid. Ik moet zeggen: dat doen ze knap. Het zijn allemaal leuke gasten om mee te werken. In de drie poule duels hier hebben we volop gewis seld, zodat iedereen voelt dat ie een aandeel heeft." „Dit is mijn derde EK onder 17. Mensen willen ook nu weer we ten: hoeveel gaan het grote Oranje halen? Maar dat moet je echt ge woon afwachten. Wat ik wél kan zeggen: van de drie lichtingen oogt deze al het meest volwassen. Op elke positie is er een goede be zetting. Er is voetballend vermo gen. Er is power. We kunnen kie zen uit meerdere centrumspitsen. En er wordt goed verdedigd, met dit EK nog maar één tegengoal. Twee EK's geleden had ik een lich ting met Justin Kluivert, Ferdi Ka- dioglu, Matthijs de Ligt. Nou, ve len in die ploeg waren nog echt jo chies. Een land als Portugal ke gelde ons keihard van het veld. Deze lichting overkomt dat niet. Dit is het eerste Oranje onder 17 ooit dat van Spanje won." „Ik koppel dat niet direct aan de prestaties hier. De weerstand op dit EK, die komen ze in Nederland nog steeds niet tegen. We probe ren de competitie onder 17 wel competitiever te maken, maar het valt nog niet mee om de sleutel te vinden naar structureel meer weerstand. We zijn er wel goed over in gesprek als KNVB en clubs, vind ik. Je nodigt clubtrainers uit om mee te gaan naar toernooien die wij spelen. Veel hoofden oplei ding zijn hier. „De beste leerschool blijft toch jongens al vervroegd doorschui ven. Middenvelder Wouter Burger, die deed dit seizoen met Feyen- oord onder 19 mee in de jeugdvari- ant van de Champions League. Ging met sprongen vooruit. Onze spits Daishawn Redan speelt in zijn eerste jaar Chelsea al mee bij Kongolo zaterdag 19 mei 2018 'Huidige lichting oogt meest volwassen' En, wat is het antwoord nu jullie in de finale staan tegen Italië? Maarten Wijffels Rotterdam - Kees van Wonderen (49) Hoe zet je deze lichting af tegen eerdere waarmee jij hebt ge werkt? Deze jongens spelen in Neder land in een competitie met een kampioenspoule na de winter stop. Zie je daar iets van terug? De oudste debutant in de histo rie van Oranje zal hij niet wor den. Maar Ruud Vormer (30) komt wel in de buurt nu hij een kans krijgt in de komende inter lands tegen Slowakije en Italië. Ook Eljero Elia (31) zit in de se lectie voor die oefenduels. Maarten Wijffels Rotterdam Nog een laatste competitieduel werkt Ruud Vormer morgen af in de Belgische play-offs. Thuis tegen AA Gent zal de captain van Club Brugge de net behaalde kampioensbeker aan het publiek tonen. Daarmee is een topseizoen voor de Vlaamse club ten einde, maar Vormer zelf mag nog even door op zijn roze wolk. Bonds coach Ronald Koeman selec teerde hem gisteren voor het eerst voor Oranje, nadat een uit verkiezing afgelopen maart niet door ging vanwege een blessure. Vormer krijgt een kans in de ko mende oefenduels met Slowakije (op 31 mei in Trnava) en Italië (4 juni in Turijn). Vormer was dit sei zoen in België als middenvelder goed voor 13 competitiegoals en 17 assists. In zijn tweede selectie als bonds coach heeft Koeman ook plaats voor een andere dertiger. En ook voor Eljero Elia zal speeltijd in Oranje voelen als een niet meer verwacht cadeau. De flankaanval ler van Basaksehir maakte in no vember 2012 voor het laatst zijn opwachting. Zoals bekend probeert Koeman tot aan de zomer spelers uit in zijn Oranje. In dat kader past ook het oproepen van Terence Kongolo, met wie hij eerder bij Feyenoord samenwerkte en die op meerdere posities achterin kan spelen. De groep voor Slowakije en Italië telt 25 man, van wie ruim de helft zich morgen meldt in Zeist voor een driedaagse trainingstage. Ook Daley Blind sluit aan. Hij is de enige international voor wie Koe man voorlopig afwijkt van zijn zelf verklaarde norm dat speeltijd en ritme belangrijk zijn. Blind stond vrijwel de hele tweede seizoen shelft aan de kant bij Manchester United (lange blessure in combi natie met de keuze van coach José Mourinho voor anderen), maar voor Koeman blijft hij een belangrijke pion, omdat je met hem meerdere kanten op kunt in de speelwijze. Justin Kluivert en Guus Til zijn er niet bij. Koeman stuurt de twee jonkies komende week mee met Jong Oranje op een oefentrip naar Zuid-Amerika. Selectie Nederlands elftal Doel: Jasper Cillessen (Barcelona), Sergio Padt (FC Groningen), Jeroen Zoet (PSV) Verdediging: Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Nathan Aké (AFC Bournemouth), Daley Blind (Manchester United), Virgil van Dijk (Liverpool), Hans Hateboer (Atalanta Bergamo), Daryl Janmaat (Watford), Te rence Kongolo (Huddersfield Town), Matthijs de Ligt (Ajax), Stefan de Vrij (Lazio) Middenveld: Donny van de Beek (Ajax), Davy Pröpper (Brighton Hove Albion), Marten de Roon (Atalanta Bergamo), Kevin Strootman (AS Roma), Tonny Vilhena (Fey enoord), Ruud Vormer (Club Brugge), Geor- ginio Wijnaldum (Liverpool) Aanval: Ryan Babel (Besiktas), Steven Berghuis (Feyenoord), Memphis Depay (Olympique Lyon), Eljero Elia (Istanbul Ba saksehir), Quincy Promes (Spartak Mos kou), Wout Weghorst (AZ).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28