CULTUUR 25 Karin's veranderd.' „Toen mijn zoon werd geboren, ging er een deurtje in mijn hart open waarvan ik niet wist dat het bestond. Het klinkt als een goor cliché, maar zo voelt het. Ik houd van niemand meer dan van dit mens. „Een rare sensatie. Tot vier jaar ge leden was ik vooral met mezelf be zig. Je voelt je als komiek het middel punt van het universum. Sinds zijn geboorte weet ik dat ik niet belang rijk ben. En er is iets voor in de plaats gekomen dat heel rijk is." Verantwoordelijkheid Als hij vroeger vrienden hoorde pra ten 'dat kinderen niks voor ons zijn', hoorde hij zichzelf spreken. „Ik weet, terugkijkend, niet waar ik de ballen vandaan heb gehaald om te zeggen: laten we er voor gaan. Hij was niet alleen bang voor de verantwoordelijkheid 'Super be angstigend') maar - typisch voor zijn wondere belevingswereld vol ont roerende naïviteit en geestige obser vaties - als de dood dat zijn zoon of dochter hem niet leuk zouden vin den. „Raar he? Mijn vriendin zei: 'Waar ben je nou bang voor?' Nou, dat ik met een kind zit opgescheept dat me niet moet', antwoordde ik wanho pig. Stom natuurlijk. Slaat helemaal nergens op." In zijn voorstelling Geen sprake van, vanavond bij BNN/VARA, stipt hij het verse vaderschap ook aan. „Het is het verhaal van een man die, overvallen door het ouderschap, zijn eigen ruimte opeist. Op een re delijk infantiele manier. Hij wil te rugkomen bij zijn eigen behoeften. Dat had ik als kind sterk, het is de strijd van mijn leven. Mag ik mijn ruimte nemen? Mag ik er zijn op deze aarde? Mag ik behoefte hebben aan warmte, genegenheid, een ijsje? Ook in zijn nieuwe show zal Goe- demondt zonder twijfel putten uit zijn pas verworven vaderschap. Stof genoeg in elk geval. Zoals dat verhaal van het gezin Goedemondt op va kantie in Frankrijk. Microstep „Mijn zoon heeft zo'n microstep, daar gaan die teringapen pleurishard mee. Hoe ze voorbij roetsjen en mensen op een haar na missen. „We lopen in een stadje, waarvan de winkelstraat aan een helling ligt. Voel je hem al? Mijn zoon ziet dat en denkt: gaaf! Een kleuter weet niet wat de zwaartekracht kan aanrich ten? „Ik zie hem plotseling naar be neden rijden en begin te schreeu wen. Op een toon alsof de oorlog zo juist is uitgebroken. Heel die straat schrikt op. Ik ren achter mijn jongen aan en breng hem tot stilstand. Hij kijkt me priemend aan, beledigd om dat ik zijn avontuur onderbreek. De mooiste helling van de vakantie en dan dit... „Mijn vriendin zegt: 'Ronald, mis schien moeten we dit laten gebeu ren.' En dus lopen weer naar boven. 'Sorry dat pappa heftig reageert. Ga maar.' En daar gaat hij. Het winke lend publiek ziet een groene vlam voorbij scheren met 65 km per uur. „Ineens denk ik: waar zit die rem eigenlijk? In de verte zie ik hem met zijn sandaaltje over de grond schu ren. De rem dus. Lukt dat wel? Straks fikt hij zijn hele sandaal af. Maar hij stopt, tien centimeter voor een be tonnen muurtje. Hij kijkt om en steek zijn duim omhoog. „En ik zucht: ik heb dit overleefd, maar kan ik dat nog een keer door staan? Ik moet loslaten, maar zal ik dat ooit kunnen? „Maar ik weet, ik moet wel. Als ik uitsluitend die veel te zorgzame va der ben, word ik sneu. Een gedimde versie van mezelf. Ik moet luisteren naar die stem van binnen: Ronald, natuurlijk moet je dat aanlopende wieltje van de kinderwagen oliën, maar vergeet jezelf niet, hè? Dat dui veltje moet er uit." De lach was thuis het ultieme gevoel van nabijheid, van intimiteit. Dat streef ik in het theater ook na zaterdag 19 mei 2018 GO De komst van een kind maakte alles an ders voor Goede- mondt: „Er ging een deurtje in mijn hart open waarvan ik niet wist dat het bestond." FOTO'S MARCO OKHUIZEN 44 Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Griekenland - Lesbos - Golf van Gera Ariadnes Holiday Appartementen Griekenland - Zakynthos - Limni Keri Fiori Levante Villas Prijzen excl. Colomiteitenfonds €2,50 b administratiekosten 25,00 per boeking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25