Paul de Leeuw Camera's in klas waarschuwen docent voor leerlingen die even niet opletten w 19 Als ik wegfiets roept ze nog: stel moeder niet teleur! WIJNBEURS Natascha Emanuels, grondlegger van het vrouwencabaret, is op 78-jarige leeftijd overleden. Zij is ook de grondlegger van mijn profes sionele theatercarrière. Mijn ge dachten gaan terug naar 1983, als ik net de persoonlijkheids- en de aanmoedigingsprijs van het festi val Cameretten Delft heb gewon nen. Op dat moment ben ik voor de tweede keer teruggekeerd op de lerarenopleiding en heb ik mijn ouders beloofd dat ik de op leiding nu zal afmaken. De maandag na het festival zit ik in de aula van die lerarenoplei ding; belofte maakt schuld vol gens de Bijbel. Ik denk terug aan de finaleavond en het feest na af loop, als er een kittige jonge vrouw op me afkomt en me aan klampt. „Jij bent heel erg talent vol. En als je ooit hulp zoekt: moeders wil je helpen!" Natascha Emanuels geeft me haar tele foonnummer en ik stop het in mijn zak. Hulp zoeken kan nu niet: eerst ben ik nog vier jaar be zig om die lerarenopleiding af te maken. ouders kom om bij te voeden en de was te doen, vragen ze wat ik nu eigenlijk vond van dat festival. Ze zaten ook in de zaal en waren verrast. „Maar je was niet zo leuk als Brigitte Kaandorp, die de hele zaal helemaal platspeelde!" Zij won dan ook de jury- en de publieksprijs. „Maar in mij zag de jury ook wat, omdat ik de aanmoedigings prijs kreeg!" probeer ik voorzich tig. Mijn vader kijkt me aan. „Je mag van ons twee jaar studeren wat je wil om dit vak onder de knie te krijgen. Maar over twee jaar is die steun afgelopen en moet je op eigen benen staan!" nieuwe wending en sta ik met mijn bek vol tanden - ge voed en wel, en met mijn schone was - bui ten op straat, voor de deur van mijn ou ders. Wie helpt me? Ik bel Nata scha Emanuels en zij wil me heel graag begeleiden. Binnen een paar dagen vind ik een kamer in Amsterdam en zit ik bij Natascha aan de thee. In december 1983 besluiten we dat ik ga beginnen aan de tweejarige opleiding. Natascha zoekt voor mij de juiste zangpedagoog, Ale van Dijk, en de beste tekstschrijver/begelei der: Jan Boerstoel. En ik moet op dansles. gezien maar ik ben als was in 'moeders' handen. Vol overgave werken we aan mijn eerste thea tersolo. Zij heeft Annie de Rooij een theatraal hart gegeven. Als ik bij mijn ouders op be zoek ga, vragen ze wel naar mijn vorderingen maar erg geïnteres seerd lijken ze niet. Totdat mijn vader opeens zegt: „Voer je daar wel wat uit in Amsterdam?" Ik probeer het uit te leggen maar dat lukt me niet erg. Dus wil hij graag een gesprek met 'hoe noem je haar ook al weer, die moeders van je'. Twee weken later zitten Nata scha en ik aan een brunch in het Amstel Hotel tegenover mijn ou ders en moet zij vertellen wat ze allemaal met me uitspookt. Mijn ouders laten zich overtuigen en als we het hotel dolblij verlaten zegt Natascha: „Nu moeten we door!" Als ik wegfiets roept ze nog: „Stel moeder niet teleur!" Zo gaat mijn eerste theaterprogramma heten, dat exact twee jaar later, in december 1985, in première gaat. Met succes. Dankzij Natascha. Of ze nu verdrietig zijn, blij of ver veeld: leerlingen van de middelbare school Nummer 11 in Hangzhou kunnen het niet meer verbergen. Sinds maart hangen in de klasloka len drie camera's die hun gezichts uitdrukkingen lezen en aan hun leraren doorsluizen. Ook hun be wegingen - lezen, luisteren, schrij ven - worden nauwlettend in de gaten gehouden. Het is een proef om docenten te stimuleren de lessen leuker te ma ken, maar ook om te zorgen dat de leerlingen hun gedrag in de klas verbeteren. De leraren krijgen steeds een verse lijst van scholieren die niet goed opletten. Binnen een maand zagen de docenten al dat de leerlingen hun gedrag verbeterden en beter opletten. Adjunct-directeur Zhang Guan- chao zegt dat de leerlingen flink moesten wennen aan het idee dat ze voortdurend in de gaten worden gehouden, maar dat ze er inmiddels nauwelijks meer aan denken. Een anonieme leerling die in Chinese media is opgevoerd, zegt echter iets anders. „Sinds de school de camera's heeft geïntroduceerd voelt het alsof een paar mysterieuze ogen me constant in de gaten houdt. Ik durf mijn gedachten niet meer te laten gaan." Angstaanjagend Op een Chinese variant van Twitter krijgt de middelbare school er flink van langs. „Dit is nog angstaanja gender dan in een gevangenis zit ten", schrijft iemand. Critici vinden het logisch dat leerlingen af en toe afdwalen. „Ze zijn geen studeerma- chines", klinkt het. Hoewel de gezichtsherkenning in de klaslokalen nieuw is, hangen in China op grote schaal al came ra's. Het regime plaatst ze om de be wegingen van bewoners in de gaten te houden. Bovendien wordt ge zichtsherkenning ook al gebruikt om bijvoorbeeld maaltijden af te rekenen in kantines. £34,- KORTING GRATIS THUISBEZORGD La Pauline Les Fêtes La Pauline Les Fêtes La Pauline Magnum (1,51.) Voor u is er een uniek BBQ wijnpakket samengesteld van twee gelimiteerde Cuvées van La Pauline, de meest geliefde wijn van gastronomisch Nederland. Inclusief een vorstelijke Magnum (1,5 L) ter waarde van 25,- Van de speciale cuvées worden jaarlijks slechts een beperkt aantal flessen gemaakt. Dit is een perfecte kans om nu dus kennis te maken met één van de meest verkochte wijn van Nederland tijdens uw geliefde BBQ gelegenheid! Nu met 34,- korting Gratis thuisbezorgd! WIJNBEURS. NL/UNIEK zaterdag 19 mei 2018 GO Natascha Als ik in een weekend bij mijn Opeens krijgt mijn leven een Het dansen houd ik al snel voor Even wegdommelen is er niet meer bij voor leerlingen van een middelbare school in de Chinese stad Hangzhou. In de klasloka len hangen camera's die hun ge zichtsuitdrukkingen elke 30 se conden scannen. Ellen van Gaaien Hangzhou De school in Hangzhou waar camera's hangen, fotosina Nu met 34,- kortingscode slechts per pakket Gebruik actiecode UPWP1P op dit pakket- \ri:um Expressieve wijn gemaakt van het mooiste Sauvignon fruit. 2017,100% Sauvignon Blanc, 13% alc. Zacht en romig, heeft heerlijk lang in eiken vaten gerijpt. 2016, 62% Merlot, 25% Cabernet Sauvignon, 13% Cabernet Franc 13% alc. Vooral leuk om in gezelschap van te genieten. 2016, 50% Merlot, 50% Cabernet Sauvignon, 13% alc. Bestel gemakkelijk online op of stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: De Wijnbeurs, Antwoordnummer 604, 8400 VB Gorredijk uouujwbare levering Ik bestel 2x BBQ pakket (12 flessen) €14?t90 Nu 79,90 met kortingscode: UPWP2P 1 x BBQ pakket (6 flessen) Z3-5S Nu 39,95 met kortingscode: UPWP1P 'Geen 18, geen alcohol' Voorletters:- Postcode: Emailadres:- Dhr./Mevr. Adres: Woonplaats: Telefoon: 20180519WEG Scan Bestel Betaling per digitale factuur na levering. Vul uw e-mail adres voor het ontvangen van uw digitale factuur en 'track and tracé' code. Aanbod geldig tot 2 juni 2018 I Telefonisch bereikbaar ma. t/m vrij. 8.00 -20.00 uur (0294 - 788 103) - Art. 3335605

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19