'Ik deed alles wat die twee me vroegen' Heropvoeding Chinese moslims 3 dgn Bad Bentheim 17 7« i Eva voelt zich oud. Niet vanwege haar leef tijd (26) maar door de manier waarop haar loverboy te werk ging. „Het duurde drie maanden tot ik in prostitutie zat. Heel snel, zou je denken, maar nu spreek ik alleen nog maar meiden bij wie dit al binnen twee we ken, na een week of soms al na één afspraakje gebeurt." Loverboys palmen niet meer in, vertelt ze. „Ze persen je zo snel mogelijk af met naaktfoto's of dreigementen." Eva, een schuilnaam, helpt Watch Nederland met het opsporen van verdachten in mensen handelzaken. Samen met experts stelt ze lokadvertenties op. „Ik wil iets goeds uit mijn verleden halen." Op haar i9de wordt ze verliefd op een jongen die haar berichtjes stuurt via Hyves. „Ik had hem weieens ontmoet in de stad en vond hem het einde met zijn bontkraag, glim mende jas en figuurtjes in zijn opgeschoren haar." Ze krijgen een relatie, maar na een paar maanden verandert zijn gedrag. Hij wordt bot ter, afstandelijker en brengt haar in aanraking met drugs. Binnen drie maanden heeft ze seks met wildvreemde mannen. Een oudere drugs dealer regelt de klanten, haar 'vriendje' rekent bij de deur af en stuurt de mannen naar boven. Ze wordt misbruikt en geslagen. „Door mijn eerdere ervaringen (op haar t5de viel Eva ook in handen van een loverboy, maar over die trau matische periode wil ze weinig kwijt, red.) was ik gewend dat mannen zo met mij omgingen. Ik was een robot en deed alles wat die twee van mij vroegen." Pas als de mishandelingen verergeren, zoekt Eva hulp. Aangifte heeft ze nooit gedaan. „Hoe moet ik bewijzen wat mij is overkomen?" Van den Honert herkent deze verbreding. „Het internet biedt veel mogelijkheden, waardoor het lastig kan zijn er vat op te krijgen. Helaas ook als je kijkt naar het aanbod van minderjarige slachtoffers van mensenhandel." De Watch-medewerkster, die zich voordoet als de minderjarige Jessy, zet het chatgesprek met de volwassen man voort. „Ik heb al gezegd dat ik 17 ben maar hij gaat gewoon door", zegt ze. Hij: 'Wanneer kan je?' Jessy: 'Morgen kan ik wel, en jij?' Even twijfelt de man. Hij'Je bent wel minderjarig.' (Stilte) Hij: 'Kan je vandaag?' Het gaat van liquidaties via drugs tot prostitutie houdt met wapen- of drugshandel." Dat ziet ook 't Sas van Spirit. „Deze jongens worden vaak aange stuurd door een hardere, criminele schil", vertelt de psycholoog. „Daar komen doorgewinterde criminelen om de hoek kijken, met vaak een onlinenetwerk voor klantenwerving." Watch Nederland probeert zulke onlinehandel van loverboys actief kapot te maken door klanten af te schrikken, via lokadvertenties. Zodra een potentiële klant hapt, krijgt hij een e-mail: 'Watch Nederland kent jou nu, zorg dat we je nooit meer tegenkomen'. Liquidaties Maar de pooiers gaan gewoon door. Onderzoe ker Van Aartsen spreekt van gecombineerde criminaliteit waaraan zij zich schuldig maken. „Het gaat van liquidaties via drugs tot prosti tutie van minderjarigen. De mensenhande laar van nu rijdt niet meer rond in een dikke auto, maar in een onopvallende Volkswagen Polo. Ze worden steeds slimmer, het blijft een kat-en-muisspel met de politie." Ondertussen zit een minderjarig meisje soms lange tijd in een situatie waarin ze zwaar onder druk wordt gezet. Het gaat vaak om kwetsbare jonge vrouwen uit een lagere sociale klasse en met een instabiele thuissituatie. Maar ook weer niet altijd. Eva (zie kader) viel op haar tsde en i9de in handen van een loverboy en omschrijft haar familie als een doorsneegezin. „Vader, moeder, broer, hond en ik - een puber met een buitenboord beugel." Van Aartsen schetst hoe ver het machts misbruik kan gaan. „Een minderjarig meisje krijgt te horen: 'Zorg dat je drie vriendinnen aanlevert, dan hoef jij vijf mannen minder te neuken op een dag.'" Hij kent ook een voorbeeld waarbij een loverboy zijn slachtoffer een dobbelsteen in handen drukte. „Het aantal stippen dat ze gooide, was het aantal klanten dat ze die dag moest afwerken." Signalen Volgens recente cijfers wordt slechts 1 op de 10 minderjarige slachtoffers nu ge holpen. De politie gaat komend jaar alle agenten op straat trainen om signalen van ouders - of de meisjes zelf- eerder te herkennen. Nu trekt Watch Nederland naar eigen zeggen dagelijks meldingen van bezorgde familieleden of docenten na, van zaken die de wijkpolitie niet kent of heeft laten liggen. Inmiddels spitte het Watch-team ook 2,2 miljoen seksadvertenties door. De advertenties zijn tegen woordig wijdverspreid in de onlinewereld, zien de politiespecialisten. „Nu worden klanten ook geworven in chatgroepen op Telegram, Facebook, Badoo en Tinder. Vrouwen, of hun pooier, rea geren verder op advertenties van mannen die gezelschap zoeken op Speurders of Marktplaats." In het oostelijke grensgebied van China wonen naar schatting zo'n 12 miljoen moslims. Volgens men senrechtenorganisaties staan hun rechten al jaren onder druk. In 2014 was er bijvoorbeeld een ver bod voor Chinese ambtenaren om te vasten tijdens de ramadan. De onderdrukking van het geloof heeft geleid tot reacties, 'onder in vloed van buitenlandse extremis ten', aldus de Chinese overheid. Er waren verschillende bomaansla gen en steekpartijen, waarbij in totaal ruim 100 doden vielen. Het Amerikaanse persbureau AP heeft zeldzame getuigenissen ver zameld van Chinese moslims die voor een langer of korter verblijf in heropvoedingskampen zijn beland. OmirBekali (42), een etni sche Kazach uit Xinjiang, vertelde over zijn verblijf in zo'n kamp. Een dag begon met een ceremo nie waarbij de Chinese vlag werd gehesen. Daarna moesten com munistische liederen worden ge zongen en waren er dankmomen- ten. Geprezen werden de Chinese president en de communistische partij 'omdat die zo goed voor de mensen zorgen'. De 'drie slechte krachten' - separatisme, extre misme en terrorisme - moesten worden afgezworen. „Als je niet meedeed, riskeerde je niet meer te mogen eten, slapen of zitten. Ze hersenspoelen je. Je moet een robot worden. Enkele van de ge vangenen pleegden zelfmoord", aldus Bekali. Peking ontkent formeel het be staan van heropvoedingskampen, maar Adrian Zenz van de Euro- pean School of Culture and Tech nology in Duitsland heeft bewijs dat ze wel degelijk bestaan. „Mos lims moeten zelfs spyware instal leren op hun telefoon zodat hun onlineactiviteiten in het oog kun nen worden gehouden. Sluiers en lange baarden zijn er verboden." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg Halfpensionj 4 dagen Sauerland 3 dgn Twente+fietshuur Vanaf: zaterdag 19 mei 2018 GO -Gideon van Aartsen, Watch Nederland Er zijn meer en meer aanwijzin gen dat grote aantallen Chi nese moslims worden opgeslo ten in heropvoedingskampen. Ze moeten hun religie afzweren en trouw zweren aan de Chi nese Communistische Partij. Bob van Huët Rotterdam/Peking Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Ontdek de Duitse kuurplaats Bad Bentheim, net over de grens bij Enschede. 2 nachten incl. ontbijt in 3*dS Hotel Bad Bentheim (7,7) 2 keer een 3-gangen diner Incl. koffie of thee met gebak en zwembadkaartje Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 3* Gasthof Westfeld (8,6) 4* City Hotel Hengelo (8,3) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. Sauerlandkaart Incl. 1 dag fietshuur JT ft 50 Gratis parkeren en wifi Gratis fietsroutes en wifi 3T»va

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17