fcft Jubileumexpositie Kunstschouw 7 Een wetenschapper, een moord, een auto, een smederij en de school. Genoeg aanknopingspunten om een boek over vergankelijkheid te schrijven. BOEK MARCO VAN DE PLASSE Hij buigt zich over een moord, zoomt in op een mug en schrijft een liedje over dertig verdwenen winke liers in Zonnemaire. Dichter, thea termaker en tekstschrijver Marco van de Plasse (67) uit Boxmeer is bezig met een boek over verganke lijkheid. Universele verhalen, waarvoor hij inspiratie vindt in Zonnemaire. Niet om te sombe ren. „Lang leve de vergankelijk heid", zoals de auteur zelf zegt. Samen met grafisch kunstenaar Saskia Eggink uit Zierikzee wierp Van de Plasse zich gisteren met de laatste zeventien kinderen van de plaatselijke basisschool De Zonne wijzer op de leukste, grappigste, meest bijzondere en spannendste momenten die zij op hun school beleefden. De Zonnewijzer sluit deze zomer de deuren. Onder de titel Vooruit! Zeventien kinderen kij ken nog één keer achterom werken Eggink en Van de Plasse met de kinderen aan een expositie, die op de laatste schooldag op de Zonne- mairse school is te zien. Een selectie van dat werk wordt opgenomen in het boek Verganke lijk in Zonnemaire. Als extraatje, bo venop de 25 verhalen die Van de Plasse schrijft. En die stuk voor stuk door Eggink worden geïllus treerd. Verhalen in alle soorten en maten. Van een essay-achtig ver haal over de afgezaagde koningin nen (peppels) die langs de Veer dijk staan tot gedichten en zelfs een liedje, waarin de verdwenen winkeliers met al hun bijnamen de revue passeren. Van de Plasse heeft al jaren een 'keetje en een kotje' bij Zonnemaire. Van daaruit dook hij in het dorp. Praatte met Jan Alleman en struinde door oude archieven. Rakelde een prachtig verhaal op over het jaren lang verloren gewaande archief van Zonnemaires 'beroemdste zoon' Pieter Zeeman en onder zocht -met behulp van dagboeken en rechtbankverslagen- een moord die ooit door een veld wachter op het dorp zou zijn ge pleegd. Een vergankelijk verhaal, volgens Van de Plasse. „Hij heeft die moord niet gepleegd." Het boek is overigens alles behalve een opsomming van verdwenen za- De verhalen hebben een feitelijke cultuur-historische basis, maar ik ga er weieens een beetje mee op de loop ken. „De verhalen hebben een fei telijke cultuurhistorische basis, maar ik ga er weieens een beetje mee op de loop." Laat dat maar over aan de man die met het boek Een bundel aspergeverzen de groente in een fris daglicht wist te zetten en furore maakte met een boek waarin hij 90-plussers uit het Land van Cuijk portretteerde. „Met taal kun je zo veel." Van de Plasse vangt verganke lijkheid ook in niet zo voor de hand liggende onderwerpen. Zo als in een mug die hij aantrof op het klinket (een kleine deur in een grote deur) van een schuur aan de Oostweg. „De ene keer is het een proces, de andere keer het leven van een mug. Weer een andere keer is het een auto. En zo had ik misschien nog wel meer kunnen verzinnen. Maar op gegeven mo ment is het genoeg. Dan is het dui delijk dat vergankelijkheid alles is. Dat is ook helemaal niet erg. Al moeten we dingen om ons heen wel koesteren. Alles moet altijd maar nieuw. Ik wil echt niet altijd het oude behouden, maar een be paald soort respect voor je omge ving is wel leuk." DE MARKT. VAN ALLE MARKTEN THUIS. PINKSTERMARKT BOULEVARDS VLISSINOEN zondag 20 mei 2018 10.00 - 17.00 uur makelaarH iinffrv CÏ3 Tweede Kamerlid Lenny Geluk, locatiehouder van het eerste uur en ontvanger van het eerste maga zine, herinnerde zich er bij betrok ken te zijn geweest. In de toe spraak van burgemeester Gerard Rabelink doken cultuurambtena ren Geert van Breugel en Bert Stuit als bedenkers op. Tegenstrijdige verhalen, maar dat het een gouden idee was is een feit. De kwart eeuw Aan de covers van de magazines is de veelzijdigheid van het aanbod op de Kunstschouw af te lezen oude manifestatie trekt jaarlijks duizenden mensen naar Schou- wen-Duiveland toe. De vijfentwintigste editie wordt vrijdag 15 juni geopend door dan ser, choreograaf én beeldend kun stenaar Toer van Schayk in de kerk aan de ring in Haamstede. Het thema dit jaar is Kunst NATUUR- lijk en daarmee gaan de circa 200 deelnemende kunstenaars op ei gen wijze aan de haal. Magazine Met de presentatie van het jongste Kunstschouw Magazine is gister avond ook de speciale jubileumex positie in het Stadhuismuseum geopend. In de vrij toegankelijke ruimtes van het museum aan de Meelstraat (Vierschaar, het museumcafé en het auditorium) zijn alle covers te vinden van de Kunstschouw Ma gazines die de afgelopen kwart eeuw zijn uitgebracht. Daarnaast is hedendaags werk te zien van de kunstenaars die in al die jaren de covers kleurden. Een lekkere opwarmer voor de Kunst schouw zelf. Want aan die terug blik is goed de veelzijdigheid van het aanbod af te lezen. zaterdag 19 mei 2018 Alles is vergankelijk in Zonnemaire Esme Soesman - Marco van de Plasse Marco van de Plasse bij het klinket van de schuur. Een mug die hij daar zag inspireerde hem tot een verhaal over lengte van levens, foto ernestaverburg Het boek Vergankelijk in Zonne maire wordt in het najaar gepre senteerd. Saskia Eggink met naast haar Moos Stam (10) en Marco van de Plasse met naast hem Noah Beije (9) werken met de laatste kinde ren van De Zonnewijzer aan een expositie, foto dirk-jan gjeltema Iedere da$> ergens cvndery ^e^elllgheXd/! tA Wegens succesvolle verkopen te koop gevraagd: M2 LENTEACTIE!! - Monumentale panden - Eengezinswoningen - Vrijstaande woningen - 2Alkapwoningen - Appartementen Bij een nieuwe opdracht ontvangt u een videopre sentatie geheel gratis!! Het zegt misschien wel iets over het succes van de Kunst- schouw. Dat er in toespraken wordt gekissebist over wie nu eigenlijk de bedenkers van deze jaarlijkse kunstmanifesta tie zijn. Hoe dan ook: de Kunst- schouw bestaat. En dat al 25 jaar. Gisteravond werd in het Stadhuismuseum in Zierikzee het Kunstschouw Magazine ge presenteerd. Esme Soesman Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 134