'Helder over teleurstelling' EUWS 11 Minister Blok had gesprek vol stekeligheden met Amerikaanse collega Een Duits dorp bij de Limburgse grens werd woensdagavond opgeschrikt door een tornado. Door klimaatverandering zullen die in ons land waarschijnlijk ook vaker voorkomen. Het goede nieuws, zegt Stef Blok even na zijn ontmoeting met de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo, is dat de belangrijkste buitenland adviseurs van Donald Trump 'groot begrip' hebben voor de positie van Nederlandse bedrijven die zaken doen met Iran. De firma's dreigen te maken te krijgen met sancties nu Trump het nucleaire akkoord met Iran naar de papierversnipperaar verwijst. Dat zou onrechtvaardig zijn, ver telde Blok zowel Pompeo als John Bolton, Trumps belangrijkste advi seur op het vlak van nationale vei ligheid. „Nederlandse en Europese bedrijven zijn te goeder trouw gaan handelen met Iran. Sterker, daar zijn ze ook toe opgeroepen door de Verenigde Staten. Er moest econo mische winst zijn voor Iran in ruil voor het bevriezen van het kernwa penprogramma. Dan is het wel wrang als ze nu schade ondervin den. Dat probleem wordt erkend", vertelt Blok. Directheid De Nederlandse minister had gis terochtend een afspraak met John Bolton. Blok kon volgens zijn team goed met hem overweg. Zijn Hol landse directheid werd gewaar deerd door de Amerikaan, die zijn mening evenmin onder stoelen of banken steekt. De agenda stond vol stekelighe den: Nederland is zeer ongelukkig met de Amerikaanse beslissing het Iran-akkoord op te zeggen. „Met zulke vrienden heb je geen vijan den nodig", foeterde voorzitter van de Europese Raad Donald Tusk zelfs. Blok zei Trumps team de waarheid in diplomatiekere be woordingen. „Ik ben helder ge weest over onze teleurstelling over de Irandeal, de dreigende importta rieven op staal en het opzeggen van het klimaatakkoord van Parijs. In zo'n oude en intensieve vriend schap is het belangrijk om helder met elkaar te spreken." Maar goede samenwerking met de VS is onder Trump niet langer vanzelfsprekend voor Nederland. Blok doet zijn best ons land bij de Amerikanen onder de aandacht te brengen als modelbondgenoot. Hij herhaalt tijdens zijn reis meermaals dat Nederland 200 jaar geleden als een van de eerste landen in de we reld de onafhankelijkheid van de VS erkende. Hij begon zijn dag in Washington met een tweet waarin hij benadrukt dat de banden tussen Nederland en de VS al ruim vier honderd jaar bestaan. Blok pro beerde vooral 'bruggen te bouwen in een tijd waarin bruggen afgebro ken worden', zegt hij. „Samenwer ken is altijd beter dan uit elkaar drijven. Ik merkte van beide ge sprekspartners dat dat werd erkend: er is een duidelijke uitnodiging om samen te kijken hoe het verder moet in de relatie met Iran." De Betuwse meteoroloog Wilfred Janssen werd woensdagavond totaal verrast door de heftige wervelwind in Viersen, net over de grens bij Venlo. „Er waren geen aanwijzingen dat die onweersbui in een tornado zou uitmonden. We weten nog steeds niet wat er precies is gebeurd." Met 'we' doelt hij op een groepje FEITEN gelijkgestemden die de nationale en internationale weerkaarten nauwlettend in de gaten houden, op zoek naar stevige buien. Met als ultieme beloning de blik op zo'n lange slurf tussen hemel en aarde. Het doel: foto's maken en het ex treme weer ervaren. Als klein kind was Janssen (26) al geboeid als er een stevige on weersbui over zijn ouderlijk huis in Homoet bij Eist trok. Terwijl leeftijdsgenootjes angstig naar hun ouders renden, keek Janssen vol bewondering naar de drei gende wolkenpartijen. Tegen woordig werkt Janssen als meteo roloog bij weerbureau Weerplaza én is hij een groot liefhebber van tornado's. Vocht Deskundigen verwachten dat het aantal tornado's toeneemt in ons land, vanwege de klimaatverande ring. Janssen: „Daar zijn nog geen harde gegevens over. Maar voor een tornado heb je een zware on weersbui nodig. De brandstof daarvoor is heel veel warmte en heel veel vocht. Die zijn in een op warmend klimaat vaker voorhan den." Als het gebied dan ook nog gun stig is voor tornado's, zoals hoge temperaturen zonder te veel in vloed van zee, dan zou het aantal kunnen toenemen. In Nederland kunnen tornado's overal voorkomen, maar de kans is doorgaans groter in het binnen land dan in de kustprovincies. Ge middeld gaat het om drie tot vijf exemplaren per jaar, voor een groot deel in Gelderland en dan met name de Achterhoek. Het zijn meestal zwakke tornado's, die niettemin voor behoorlijke schade kunnen zorgen. Mekka Ook als deze wervelwinden in Ne derland toenemen, dan zal Janssen zijn reizen naar het midden van de VS er niet om laten. Dit gebied geldt als het mekka voor tornado jagers. „De kans dat ik er daar een te zien krijg, is een flink stuk gro ter dan in Nederland." Tornado's in Amerika kunnen soms van een ongekende kracht zijn, in tegenstelling tot die in ons land. Daar worden soms hele dor pen van de aarde weggevaagd. De laatste zeer heftige tornado in Nederland was in 1967 in Tricht, waar vijf doden vielen en meer dan vijftig huizen compleet wer den verwoest. Dat was niet voor het laatst, weet Janssen zeker. „Ge middeld doen die zich hier eens in de 25 jaar voor." Meerdere keren scheelde het weinig. Janssen somt soepeitjes de data op. Neem 22 juni 2008, toen over Heteren, Driel, Oosterbeek en Arnhem noodweer losbarstte en grote hagelstenen de buitenkant van auto's veranderden in het op pervlak van een golfbal. Het scheelde maar weinig of die bui had een tornado voortgebracht. „Je mag van geluk spreken dat dat niet is gebeurd, in zo'n dichtbevolkt land als Nederland." In delen van 4e VS staat bij het weerbericht hoe groot de kans is op een extreme wervelwind en worden burgers op allerlei manie ren gewaarschuwd als het zo ver is. „In Nederland zal dat niet snel gebeuren, omdat we er vrijwel nooit mee te maken krijgen", stelt Janssen. Maar mocht er eentje recht op je huis afkomen, ga dan niet bij het raam of de buitenmu ren staan, adviseert hij. „Ga in de kelder of ergens in het midden van je huis zitten." zaterdag 19 mei 2018 GO Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok probeerde gis teren in Washington een oude vriendschap te redden en zei het nieuwe buitenlandteam van Trump de waarheid. Karlijn van Houwelingen Washington Minister van Buiten landse Zaken Blok (links) met zijn Ameri kaanse col lega Pom peo in Was hington. Nederland tornadoland... bijna Niek Opten Driel/Viersen De hoogste windsnelheden op aarde komen rond torna do's voor, dus niet rond orka nen die we altijd boven de oceaan zien. De sterkst gemeten tor nado is die van 3 mei 1999 in Oklahoma City. De windsnel heden lagen rond 484 km/uur De tornado met het groot ste schadepad is de beruchte 'Tri-State-tornado'. Deze legde een afstand af van 352 km in ongeveer 3,5 uur tijd en raasde door Missouri, Illinois en Indiana. Ook in Europa hebben we een 'Tornado-Alley'. Op de Noord-Italiaanse Povlakte komen elk jaar meerdere (zware) tornado's voor. De laatste echt zware tornado in dat gebied was op 8 juli 2015. De Noord-Italiaanse stadjes Dolo en Mira (vlakbij Venetië) werden verwoest. 3 november 2013: een lichte tornado raast over de Betuwe tot Arnhem aan toe; hier in de buurt van Heteren/Driel. FOTO WILFRED JANSSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11