Aart een praatje maakt met een paar medegevangenen. „Van nature sta ik in die modus. Het klinkt vast idioot, maar ik zag die dag enkel mooie mensen met ieder een eigen verhaal. Het liefst had ik ze allemaal even gesproken." Op de derde en laatste bezoekdag door breekt Ronnie zijn zelfverkozen stilte. Hij vertelt Aart niet alleen zijn levensverhaal, maar ook waarom hij in de dodencel zit. „Diep vanbinnen hoopte ik dat hij zich niet had vergrepen aan een kind", zegt Aart. „Daar had ik hoogstwaarschijnlijk toch een grens getrokken. Al druist dat tegen mijn eigen visie in, want wie ben ik om te oordelen en te veroordelen? Advo caten zeggen: niemand wordt als misda diger geboren." Ronnie's verhaal is klassiek. Hij groeit op in een achterstandswijk, krijgt ver keerde vrienden, raakt aan de drank en de drugs en belandt in de criminaliteit. Met als dieptepunt twee roofmoorden, waar voor hij tweemaal tot de doodstraf wordt veroordeeld. Aart: „Wat hij heeft gedaan valt op geen enkele manier goed te pra ten. En dat doet Ronnie ook niet. Hij heeft ongelooflijk veel spijt en heeft meerdere keren geprobeerd dat aan de nabestaanden kenbaar te maken. Ik kan hen niet kwalijk nemen dat ze daar afwij zend tegenover staan. Wel vraag ik me af of ze daar goed aan doen. Een veroorde ling zou zogenaamd rust moeten geven, maar laatst zag ik het filmpje van een vader die de moordenaar van zijn zoon vergeeft. Volgens mij zit daar de heling. Iemand zei ooit: 'Vergeving is een cadeau dat je aan jezelf geeft'." Oude postzegels Op de keukentafel ligt een kersverse brief voor Ronnie klaar. Vijf keurig getikte kantjes opgeleukt met een handvol inge- scande foto's, van Aarts werk, zijn fami lie. „Op internet kun je met korting postzegels kopen", verklaart hij de men gelmoes aan zegels op de voorkant van de envelop. „Het zijn oudjes en veelal uit de roulatie, maar wat maakt het uit?" Het sparen voor reis twee is inmiddels in volle gang, want één ding is zeker: Aart wil zo snel mogelijk terug naar zijn vriend in Florida. Het idee samen met zijn vrouw te reizen, heeft hij laten varen. Dat is te duur. Aarts blik dwaalt af. „Ik was laatst op een ontmoetingsdag van Inside-Outside. Een dame vertelde me dat ze door haar penvriend was verzocht bij de executie aanwezig te zijn. Als Ronnie het me zou vragen, zou ik geen seconde twijfelen. Ik hoop alleen dat hij het nooit doet." 41 Penvrienden (m/v) magazine 37 De stichting Inside- Outside bemiddelt voor Amerikaanse gevange nen die zijn veroordeeld tot levenslang of tot de dood. Via de stichting schrijven momenteel ruim 250 Nederlanders en Vlamingen met een gevangene in de VS. Sinds 1992 heeft de stichting voor meer dan 5500 gevangenen een penvriend(in) geregeld. Wie wil correspon deren met een Neder landse gevangene in het buitenland, kan terecht bij Epafras. Via dat project zijn 50 mensen aan elkaar gekoppeld, onder wie gedetineerden onder ling. Uit onderzoek blijkt dat gedetineerden die regelmatig contact hebben met 'de buiten wereld' tot zesmaal minder vaak terugval len in oude gedragspa tronen. Corresponderen met iemand die een mis daad heeft begaan, moet je aankunnen. Die ander zit in de do dencel, wachtend op zijn proces en datum. Het kan een heel lange correspondentie wor den, die uiteindelijk abrupt stopt. Discipline Elke zondag schrijft Aart een brief aan Ronnie. „Ik kan het niet maken te verzuimen." WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 104