Penvriend brieven op Ronnie's verzoek niet, over de executiedatum en zijn misdaden even min. Voor Aart Kraak is dat nooit een probleem geweest. Sterker, hij juichte het in het begin zelfs toe. „Ik wilde er zo clean mogelijk in gaan. Hoe minder informatie, hoe beter." Als Aart zijn eerste brief schrijft, weet hij niets meer dan een naam (Ronnie Johnson), gevangenisnummer (440701) en hobby's (lezen en schaken). Hij begint zijn brief met de openingszet konings pion E2 E4. Niet wetend dat hij daarmee een vriendschap zou ontketenen die hem vijfjaar later zelfs doet afreizen naar het zwaarbeveiligde Union Correctional In- stitution in Raiford, Florida. Buddy Aart Kraak heeft een zwak voor mensen die anders zijn. Altijd al gehad. Om die reden wordt hij in 2010 buddy bij de Regenboog Groep, een organisatie die Amsterdammers bijstaat die in (sociale) armoede leven. Zijn eerste maatje is Willem, een heroï- neverslaafde die al 22 jaar niet meer bui ten is geweest. Als hij Willem na verloop van tijd ziet opbloeien, smaakt dat naar meer en verruilt hij zijn baan in de arbo- sector voor een job bij het Leger des Heils. Want één ding weet hij zeker: „Ik wil van mensen weer mensen maken, en waar mogelijk een beetje geluk toevoegen aan hun leven." In 2013 gaat Aart nog een stap verder in zijn missie. Hij zoekt contact met Inside- Outside, een stichting die bemiddelt voor Amerikaanse terdoodveroordeelden en levenslang gestraften die willen corres ponderen. Volgens Death Penalty Infor mation Centre is de doodstraf in Amerika sinds 19761469 keer voltrokken. Er is sprake van een sterke daling: in 1999 wer den nog 98 executies uitgevoerd, vorig jaar waren dat er 23. De kans bestaat dat Ronnie (50) de dodelijke injectie niet krijgt toegediend; ruim 27 jaar na zijn veroordeling is nog geen datum vastgesteld. Ronnie heeft in zijn cel een bed, toilet, een (voorgeprogrammeerde) televisie en een handvol biebboeken. Hij besteedt zijn tijd aan lezen, muziek luisteren en work- outs. „Alles om zijn geest en lichaam scherp te houden", zegt Aart. „Behalve zijn geloof in God houdt zijn proces hem overeind. Sinds 2002 kun je alleen nog ter dood worden gebracht als de jury una niem is in haar oordeel. Dat was in Ron nie's geval niet zo: zeven voor, vijf tegen. Samen met zijn pro-Deoadvocaat pro beert hij zijn straf omgezet te krijgen Dat Ronnie een moordenaar is, lijdt geen twijfel. Maar voor penuriend Aart Kraak is hij zo ueel meer. Ronnie voelt als familie: Onlangs zocht Aart hem op. Op cleath row in Raiford, Florida. et een bakje opgewarmde kipnuggets zat ik tussen 25 meervoudig moordenaars. En ik kan je verzekeren: het was mijn mooiste kerst ooit", vertelt Aart Kraak (53). Zijn trip naar Florida ligt inmiddels bijna een halfjaar achter hem en hij heeft de correspondentie met zijn penvriend allang weer opgepakt. Concreet betekent dat: elke zondagmiddag 'verplicht' schrij ven. „Ik kan het niet maken te verzuimen. Ronnie zit op een cel van 1,85 bij 2,75 meter, waar hij tweemaal per week twee uur vanaf mag. Ik ben zijn connectie met de buitenwereld." Gedurende de week maakt Aart aante keningen van alles wat hij Ronnie wil vertellen. Variërend van iets grappigs op het werk, tot het emotionele weerzien met zijn zoon met wie hij een moeizame relatie heeft. Niets blijft onbesproken, want, zegt Aart, 'vertrouwen krijgen, begint met vertrouwen geven'. Over het leven in de dodencel gaan de magazine 35 Foto's en tekst MARIEKE VAN DER HEIJDEN WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102