Ie kunt pas iets weggeven als het eerst van jou was Dauifl Arjan David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. isschien is het bij jou anders, maar de meeste mensen zeg gen over zichzelf dat ze goed zijn in weggeven en slecht zijn in ontvangen. Ze kunnen uitstekend uit delen, ze zijn gul en royaal en iedereen mag meegenieten. Maar zelf iets ontvan gen is een stuk moeilijker - dan zijn ze bezwaard of bescheiden. voor jezelf koopt, 'omdat je dat wel hebt verdiend'. De fles wijn die je meeneemt naar een etentje 'omdat je niet met lege handen kunt aankomen'. Allemaal veronderstelt het een autori teit buiten jezelf die bepaalt of jij ergens recht op hebt. Die oordeelt of je het ge woon in alle vrijheid en vrolijkheid mag hebben of dat je daarmee ook een schuld op je neemt. Want je hebt er niet hard genoeg voor gewerkt of je bent het niet waard, of noem al die onzinverhalen die je jezelf vertelt maar op. En wat jij hebt, kan een ander zogenaamd niet hebben. De Franse filosoof Prouhon zei ooit: eigendom is diefstal - en stiekem gelo ven we dat allemaal nog steeds. Het leuke is dat juist die havingness veel invloed heeft op de andere twee fases. Want wie goed kan bezitten, kan automatisch heel goed ontvangen. En aangezien je pas iets kunt weggeven als het eerst van jou was, heb je ook in één klap veel meer weg te geven. Dus de vol gende keer dat je iets krijgt en denkt: dit is te mooi om waar te zijn - denk er dan meteen achteraan: dankjewel, dat vind ik zelf eigenlijk ook. 41 Gek genoeg is het bij de mensen om hen heen vaak precies omgekeerd: die zijn heel goed in ontvangen, misschien een beetje té goed zelfs, dat zou wel wat minder mogen, maar in weggeven zijn die juist weer niet zo goed. Wat bijna niemand weet, is dat er nog iets is, ingeklemd tussen het bekende ontvangen en weggeven, namelijk: ermee zijn. De capaciteit om te kun nen bezitten. Je volledig eigenaar kunnen voelen van iets en daar helemaal comfortabel mee zijn. Of zoals de Engelsen zo mooi zeg gen: havingness. Check maar eens bij jezelf, als je salaris wordt gestort bij voorbeeld. Is dat geld dan echt van jou, of is het in je hoofd al van de bank (want hypotheek) en van de verzekering en van al die dingen waar je lid van bent? Of als je een compliment krijgt: kun je dat dan helemaal bezitten, of ben je met een bezig het weg te praten ('kostte maar een tientje bij de H&M!') of terug te duwen ('dat wou ik net over jou zeg gen!')? Kun je vrijuit zeggen 'dank je wel, dat vind ik zelf eigenlijk ook'? Onbewust dragen de meeste mensen een glazen plafond met zich mee als ze bepalen hoe terecht of onterecht het is dat ze iets bezitten. De schoenen die je H Reageren? magazine@persgroep.nl magazine 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100