r» KNMI waarschuwt voor zware bevingen JË=S=B 9 Dus oogst hij onbegrip, teleurstel ling en soms boosheid op links. Van de rechterkant klinkt voldoe ning en soms ook leedvermaak. Dalhuisen deed zijn coming-out in de Duitse kwaliteitskrant Frankfurter Allgemeine Zeitung. Daarna wilde hij even rust. Dit is zijn eerste interview met een Ne derlandse krant. Veel van zijn nieuwe vrienden in de sociale media omarmt hij niet. „Als je opeens veel anonieme steunbetuigingen krijgt met kat ten als profielfoto dan weet je hoe laat het is. Maar als die mensen wat verder zouden kijken dan hun neus lang is, begrepen ze dat mijn zorg juist het opkomende popu lisme geldt. Hoe pak je dat aan en hoe confronteer je het?" Het noodzakelijke en baanbre kende werk van Amnesty Interna tional zal hij altijd verdedigen. Hij is trots er te hebben gewerkt, maar je kunt ook doorschieten. Of zoals de jurist het formuleert: „Ik vrees dat een groot deel van de mensen rechtenorganisaties niet volledig de omvang van de uitdagingen van deze tijd doorziet." En het immi gratiedebat is de grootste en ge vaarlijkste uitdaging in zijn ogen. Want populisten van de ergste soort liggen op de loer. „Kijk wat er in Hongarije gebeurt waar lang bevochten mensenrechten nu weer worden teruggedraaid. On derwijs en media worden beknot. Dat is afbraak van verworvenhe den waar je zo lang voor hebt ge streden. Dat is nou net wat je niet wilt." Het brengt hem tot een per soonlijk excuus aan Diederik Samsom. De toenmalige leider van de PvdA verdedigde in 2016 de vluchtelingendeal tussen de EU en Turkije. De afspraak was dat Tur- lk vrees dat een groot deel van de mensenrechtenorganisaties niet volledig de omvang van de uitdagingen van deze tijd doorziet kije in ruil voor veel geld meer (vooral Syrische) migranten zou opvangen en de grenzen beter zou bewaken. Vooral links verguisde Samsom, met Dalhuisen voorop die de deal illegaal noemde en po litiek uitgekookt. Samsom verweet hij een moreel failliet. „Dat zei dus de directeur Europa van Amnesty. Mijn verklaring werd breed uitge meten in de media. Maar ik zat er naast. Het was fout die woorden te gebruiken." Een fout die ook wel typerend is voor het overheersende denken bij Amnesty, denkt hij nu. Het zit hem hoog. „Vooral dat morele fail liet. Wie ben ik om zoiets te zeg gen? De aantallen mensen die in die tijd arriveerden kon Europa niet verwerken. Ook Samsom worstelde met de vraag: hoe kun nen we deze mensenmassa op de best mogelijke manier controle ren? Het resultaat was de Turkije- deal. Moreel failliet? ik had het nooit moeten zeggen en al hele maal niet als baas van Amnesty dat zichzelf toch beschouwt als de morele scheidsrechter van onze tijd. Ik heb er spijt van en bied Samsom mijn excuses aan." Toekomst Dalhuisen weet nog niet wat zijn eigen toekomst is. Wel dat hij wil meedenken aan humane oplossin gen voor dat gigantische probleem dat Europa nog steeds kan ont wrichten. Dat doet hij nu in een denktank ESI (European Stability Initiative) bij Gerard Knaus, uitge rekend de bedenker van de vluch telingendeal met Turkije. „Ik wil mensen meenemen. Demonstre ren dat een humane politiek van strikte controle en een efficiënte beoordeling van asielaanvragen werkt. Nederland is wat dat betreft veel beter bezig dan de meeste Eu ropese landen. We moeten aanto nen dat populisten geen werkbare oplossingen bieden. Als het gaat om migratie willen de mensen hier twee dingen: controle én menselijkheid. Geen van beide zal ooit honderd procent zijn." De taak van mensenrechtenor ganisaties? „Erkennen dat we een gedeelde verantwoordelijkheid hebben in een gecompliceerde sa menleving. Niet het uiterste maar het meest haalbare moet het doel zijn, voor het grootst mogelijke aantal mensen. Dat is activisme in de 21ste eeuw in een democrati sche samenleving." Volgens het meteorologisch insti tuut leidt het dichtdraaien van de gaskraan in Groningen niet auto matisch tot minder aardbevingen. „In de ondergrond kunnen nog al tijd bepaalde spanningen worden opgebouwd die tot een beving met een magnitude van 5 kunnen lei den", zegt Laslo Evers, hoofd van de vakgroep seismologie bij het KNMI. In de Tweede Kamer heeft Evers gisteren gewaarschuwd voor opti misme en hooggespannen ver wachtingen bij de Groningers. „We moeten rekening houden met een toename van bevingen en zwaar dere bevingen." Hij denkt dat de kracht van de bevingen op termijn wel afneemt, maar hij kan niet voorspellen wanneer dat precies gebeurt. De uitspraken van het KNMI zijn opvallend, omdat minister Wiebes van Economische Zaken hoopt dat de versterkingsoperatie van huizen in Groningen minder duur wordt nu de gaskraan in 2030 helemaal dichtgaat. Wiebes laat het KNMI en rs het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) onderzoeken of het daar door veiliger wordt in Groningen. „Ik verwacht niet dat die boven grens van 5 op de schaal van Rich ter omlaaggaat", zegt Evers nu al. „Mijn advies zou zijn om deze bo vengrens als uitgangspunt te ne men voor de versterkingsopera tie." Als dat gebeurt, kan dat aan zienlijk duurder uitpakken dan een scenario met minder zware bevingen. Duizenden Groningers zitten op dit moment in onzekerheid over wat er met hun huis gaat ge beuren. Wiebes besloot in april om een pas op de plaats te maken met de versterking van hun pan den in afwachting van het onder zoek door het KNMI en het SodM. Komende zomer worden de uit komsten verwacht. De 'seismische energie' in Gro ningen was in de eerste vier maanden van dit jaar zeven keer zo hoog als in 2017. Op 8 januari werd Zeerijp getroffen door een aardbeving van 3,4 op de schaal van Richter. „In dat gebied was de gaswinning al teruggedraaid", zegt Evers. „Eerder dachten wij nog dat een afname van gaswin ning gepaard ging met een afname van bevingen, maar dat blijkt he laas niet zo te zijn." Tot 1986 zijn er in Noord-Ne derland geen aardbevingen waar genomen. De eerste was op 26 de cember 1986 bij Assen. vrijdag 18 mei 2018 GO Amnesty wil altij d het uiterste, dat is niet goed' Het KNMI waarschuwt voor meer én zwaardere aardbevin gen in Groningen. Ook als de gaskraan dichtgaat - zoals het kabinet van plan is - moet reke ning worden gehouden met een klap van 5 op de schaal van Richter. Peter Winterman Den Haag £iSL1TJ mm Pmm—- m p^bmmms mtummmmV: mm r ij*'* Bevingen van 5 op de schaal van Richter blijven ook de komende jaren mogelijk in Groningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9