RENATE WENNEM ARS Wrede vader van 19 kinderen krijgt twee jaar celstraf 6 Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt of bel 088-0885 886 Column Ze moeten zich doodscha men, die zeven gasten die een Tsjechische ober in el kaar hebben getimmerd. Schanda lig, om je zo te gedragen. Of dat nou op een Tsjechisch terras is of op de markt in Breda. Er zal nog wel een tijdje gesteg geld worden over de precieze aan leiding, maar ik wil best geloven dat die Hollanders hun zelf mee genomen alcohol op dat terras wilden nuttigen. En dat kan niet. In Neder land niet en in Tsje chië dus ook niet. Maar hoe het hand gemeen begon zal me een zorg zijn, want niets vergoe lijkt het exceptio nele geweld waar door die Tsjech ver volgens met een verbrijzelde oogkas in het ziekenhuis belandde. Het schijnt dat-ie nog in coma gele gen heeft ook. Dus straffen en liefst hard. De daders zijn opgepakt, vastgehouden en een paar van hen hebben een voorwaardelijke straf gekregen. Twee broers zitten nog steeds vast. Die hebben de ober tegen zijn hoofd en in zijn rug geschopt. Maar waarom zie ik die ober de hele tijd in de krant? Journalis ten en fotografen zijn naar Praag afgereisd en hangen hijgerig om hem heen, terwijl hij een foto laat zien van zijn gehavende oog vlak na de matpartij. Een halve pagina beslaat het inter view met de ober. 'Ik had dood kunnen zijn', zegt hij zelfs op de voorpagina. Hij zint op een fikse schadeclaim. Dus hoe tragischer zijn verhaal, hoe gun stiger het voor hem uitpakt, kan ik me zo voorstellen. Het is ontzettend verve lend voor de ober. Zeker als je bedenkt dat hij niet alleen in de kreukels ligt, maar ook nog eens afhankelijk lijkt van donaties om zijn gezin nu te onderhouden. Hij heeft alle recht om die aan dacht te vragen, maar het ver baast me dat hij die ook krijgt. Ik vind het geen journalistiek. Dit verhaal gaat over het gevoel er omheen. Het riekt naar sensa tie. En de lezer smult ervan. Sommigen hebben zelfs bloe men naar Praag gestuurd, als troost en excuus. weet zijn het echt geen frisse jon gens. Maar laat het recht gewoon zijn werk doen. Dan lezen we te zijner tijd wel een keer in de krant hoe het is afgelopen. Kunnen de families van de Nederlandse vechtjassen tenminste ook weer gewoon over straat. Dus hoe tragischer zijn verhaal, hoe gunstiger het voor de ober uitpakt De 59-jarige aannemer en vishan delaar hoorde zijn vonnis gister middag aan in een afgeladen rechtszaal in Utrecht. De zaak te gen de excentrieke Bunschoter, die zijn kinderen opvoedde vol gens de principes van de 17de eeuwse Statenbijbel, trok de afge lopen twee jaar veel aandacht. Koelewijn en zijn vrouw wer den in september 20t6 gearres teerd nadat vier inmiddels vol wassen kinderen aangifte hadden gedaan. De Bunschoter mishan delde zijn kinderen geregeld met een houten lat. Hij sloot onge hoorzame zonen en dochters soms dagenlang op in een zee container op zijn erf. Ze moesten hun behoefte doen in een emmer. De zeven thuiswonende min derjarige kinderen werden uit huis geplaatst. De rechtbank achtte het bedrei gen van de oudste zoon met een kettingzaag bewezen, maar kon niet vaststellen of het feit was verjaard. Volgens de rechter had Koelewijn niet de intentie hem te doden. „De verdachte wilde zijn zoon een lesje leren. De kans op overlijden was niet aanmerke lijk." De poging een andere zoon te wurgen, vond de rechtbank evenmin aangetoond. Ook voor misbruik van een toen 13-jarige dochter is onvoldoende bewijs. i Hij sloot kinderen soms dagenlang op in een zeecontainer De rechtbank legde bewust een onvoorwaardelijke straf op aan de hardleerse Koelewijn. „De ver dachte ziet de strafbaarheid van zijn handelen niet in. Hij zag het als een noodzakelijk onderdeel van de opvoeding. Hij is zo over tuigd van het eigen gelijk, dat een behandeling zinloos is." De Bunschoter mag de ko mende vijfjaar geen contact heb ben met zijn minderjarige kinde ren, kleinkinderen en de kinde ren die aangifte deden. Autovakantie Ontdek Midden-Duitsland Zonvakantie Bonaire Rondreis Mystiek Japan Busreis Cruise Caribisch gebied vrijdag 18 mei 2018 GO Sensatie Want we staan er als Nederland bepaald niet mooi op zo. En wie Henk Koelewijn, de streng gereformeerde vader van ne gentien kinderen uit Bunscho ten, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het jarenlang mishandelen van tien zonen en dochters. Marco Willemse Utrecht De wereld is Kras Kras.nl/39043 Kras.nl/caribbean-cruise Kras.nl/36600 Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdragé'tjtrjuise), réserveringskos'ten ei lamiteitenfonds Royal Londen Leuke treinreis per Shinkansen Tokyo, Hiroshima, Kyoto méér Klantbeoordeling 8,7 Rustig gelegen hotel in Limbach Dagelijks ontbijt en diner Met wandelkaart van de omgeving Ontdek het imposante Londen Voordelige excursies o.l.v. NL-gids Klantbeoordeling 8,7 Groot aanbod kleurrijke cruises Azuurblauwe zee en witte stranden Strandverlenging mogelijk! Rustig gelegen complex Duikcentrum op het resort Klantbeoordeling 8,1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6