Brede steun voor 'nieuw' college Goes Buys Ballotstraat weer open 7 Op de Westerschelde werden gistermorgen voor de eerste keer de 41 oorlogsslachtoffers van twee Franse mijnenvegers herdacht. In de middag volgde de algemene Franse herdenking in Kapelle. HERDENKING FRANSE MIJNENVEGERS Joseph Rolland, Roger Labaille, Pierre Josse, Francois Marie Ropers", klinkt het over de Wes terschelde. Een voor een worden de namen opgenoemd van de omgekomen opvarenden van twee Franse mijnenvegers. Op 15 mei 1940 liepen die, kort na elkaar, op magnetische mijnen. Die waren daar door Duitse vlieg tuigen afgeworpen. Daarbij kwa men 41 Franse opvarenden om het leven. Het is voor het eerst dat de om gekomen bemanningsleden van de twee Franse mijnenvegers wor den herdacht. „Terwijl zij toch ook gewoon bij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog horen", vindt Andries Looijen van Oor logsmuseum Vitality in Kapelle. Op initiatief van Looijen gaat een delegatie vroeg in de ochtend per boot de Westerschelde op. Daar volgt een plechtigheid aan boord van museumschip Bernisse. Looien en de Defensie-attaché van de Franse ambassade, kolonel Nogrette, houden daar een toe spraak. Kort daarna worden de 41 namen van de Franse slachtoffers opgenoemd door Vlissingse wa terscouts. Na 78 jaar worden zij eindelijk genoemd. Bij elke naam wordt een roos overboord gegooid, waarna de taptoe schalt en de mi nuut stilte valt. Zes kransen wor den te water gelaten. Na wat piper- muziek vertrekt de Bernisse onder begeleiding van een Frans en een Nederlands marinevaartuig terug naar de haven van Vlissingen. Het is natuurlijk wrang dat de twee mijnenvegers juist door mij nen ten onder zijn gegaan. „De Henri Guegan en de Duquene II hadden de opdracht om de Wes terschelde mijnenvrij te houden", aldus Looijen. „Maar dit waren magnetische mijnen, een voor de Fransen en de Britten, nieuw type. Het Duitse negende Flieger-Divi- sion had ze afgeworpen boven de Schelde." De Henri Guegan en de Duquene II hadden de opdracht om de Westerschelde mijnenvrij te houden De toegang tot de Wester schelde moest mijnenvrij zijn voor de troepenverplaatsing. „Op 15 mei werd daarom de vaargeul tus sen Vlissingen en Breskens ge veegd. Daarbij zijn de twee sche pen op mijnen gelopen en verlo ren 18 opvarenden van de Henri Guegan het leven. Van de dertig opvarenden van de Duquesne II kwamen er 23 om", aldus Looijen Later die dag is diezelfde Looijen wéér aanwezig bij een herdenking. Dit keer in Kapelle. Daar worden jaarlijks alle Franse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her dacht. Looijen is daar in gezel schap van veteraan Maurice le Noury. De 96-jarige Fransman, die al twee keer eerder aanwezig was bij de Franse herdenking, luistert op de Franse begraafplaats naar toespraken van burgemeester Huub Hieltjes, de Franse ambassa deur Lalliot en van de Marok kaanse ambassadeur Bellouki. Die laatste is er vanwege de Noord- Afrikanen die onder Franse vlag hebben meegevochten in de Tweede Wereldoorlog. Daarvan liggen er in Kapelle ook 22 begra ven. Le Noury legt, samen met Looijen, ook weer een krans bij het monument op de Franse be graafplaats in Kapelle. De be graafplaats waar alle militairen liggen die onder Franse vlag in Nederland zijn gesneuveld. Ter nagedachtenis aan alle Franse en Marokkaanse oorlogsslachtoffers in Nederland. En daar horen die 41 opvarenden van de Henri Gue gan en de Duquesne II eigenlijk ook gewoon bij. GOES De Buys Ballotstraat in Goes gaat volgende week vrijdag weer open. Hij was sinds februari afgesloten voor de reconstructie van de kruising met de Patijn- weg. Die is nog niet voltooid. In oktober wordt de spoorwegover gang aangepakt. Als dat is gebeurd, gaat de nieuwe strook open voor verkeer dat vanuit de stad rechtsaf de Buys Ballotstraat in moet. Tot die tijd wordt daarvoor één van de twee rijstroken gebruikt voor het verkeer dat de stad uitrijdt. DE MARKT. VAN ALLE MARKTEN THUIS. PINKSTERMARKT BOULEVARDS VLISSINGEN zondag 20 mei 2018 10.00 - 17.00 uur Met brede steun van de gemeente raad is het 'nieuwe' Goese college gisteren van begonnen. De wet houders Derk Alssema (CDA), Loes Meeuwisse (WD) en André van der Reest (SGP/CU) werden tijdens een speciaal ingelaste raadsvergadering benoemd voor een nieuwe termijn. Hier en daar werden wel wat kri tische noten geplaatst over het col legeprogramma. Zo lieten PvdA en GroenLinks weten niet enthou siast te zijn over het voornemen om de lasten voor bedrijven de ko mende vier jaar te bevriezen. Dat kost de gemeente 270.000 euro. „Wat zijn daar het nut en de De burger staat in de kou en krijgt geen lastenverlichting noodzaak van?", wilde Carel Bru- ring (GL) weten. PvdA'er Marco Eestermans stelde dat de burgers in de kou blijven staat, omdat zij geen lastenverlichting krijgen. Vincent Mareels (Nieuw Goes) liet weten niet blij te zijn met de te rugkeer van het themajaar. Het geld dat hiervoor wordt vrijge maakt (200.000 euro) had volgens de partij beter naar de zorg kunnen gaan. De PvdA liet weten wél blij te zijn dat er toch een vierde thema jaar komt. Uiteindelijk kregen de drie wet houders brede steun om door te gaan. Vrijwel alle oppositiefracties zeiden blij te zijn met het college programma op hoofdlijnen en de door het nieuwe college beloofde grotere rol voor de gemeenteraad. Formateur Alssema zei dat er meer ruimte komt voor een open debat over belangrijke thema's en dat er wisselende meerderheden kunnen worden gevormd. Nu Derk Alssema en Loes Meeuwisse weer wethouder zijn, vallen er twee plaatsen vrij in de gemeenteraad. Hun plaatsen wor den binnenkort ingenomen door Izaak Melse (CDA) en Laura Wave rijn (WD). vrijdag 18 mei 2018 BE De taptoe schalt, de stilte valt Willem Adriaansens Kapelle -Andries Looijen van Oorlogsmuseum Vitality Iedere; cLa$<er\ Rob Paardekam Goes -Marco Eestermans, PvdA Na het noemen van de namen van de Franse slachtoffers klinkt de Taptoe en wordt er een minuut stilte gehouden, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66