Stop theater over kazerne OM wil veelpleger in speciale instelling M Oud 2 PLASTIC AFVAL DE KNOP MOET OM A GLIMMEN Het is een wereldwijd probleem, plastic afval. Terneuzenaar Jaap den Doelder, onderzoeker bij Dow Terneuzen en deeltijdhoogleraar in Eindhoven, houdt zich er dagelijks mee bezig. „Bij iedereen moet een knop om." Commentaar Mariniers zetten de hakken in het zand want ze willen in geen geval naar die 'uithoek' ALMANAK Kim vierde onlangs haar 30ste verjaardag, maar wordt regelma tig jonger geschat. Tijdens een etentje bij haar broer en schoon zus in Goes vertelt ze over de nieuwe manager op kantoor, die haar aanzag voor stagiaire. De 5- jarige Rosa heeft geen geduld voor die verhalen. Baldadig springt ze bij haar tante op schoot en port in diens buik. „Pas op hoor", waarschuwt Kim, „straks duw je het avondeten mijn buik uit." Rosa gaat onge stoord verder. „Of een baby", grapt Kim dan. Rosa kijkt haar tante fronsend aan. „Nee hoor, daar ben jij veel te oud voor." BROUWERSDAM Plastic staat in een kwade reuk. Volg alleen al de verhalen over plas ticsoep in de wereldzeeën. Jammer, vindt Den Doelder, en niet omdat hij bij een belangrijke plasticprodu cent werkt. „Plastic is een mooi product en minder milieubelas tend dan vaak wordt gedacht. Glas staat bekend als milieuvriendelij ker, maar glas is zwaarder dan plas tic. Vervoer en ook productie van glas kosten meer energie." Een voordeel van glas is weer wel dat het gemakkelijker recyclebaar is, maar dat kan veranderen. In de strijd tegen plastic afval heeft de Europese Unie zich recentelijk tot doel gesteld dat in 2025 - al over ze ven jaar - alle plastic verpakkingen herbruikbaar moeten zijn. Onder zoekers als Den Doelder kunnen hun tanden erop stuk bijten. Een eerste stap is dat plastic niet meer mag worden gestort. Dat is, aldus Den Doelder, al goed geregeld in Nederland. Het gaat dan om de volgende stap. Wat doe je ermee? Olieproduct Den Doelder noemt allereerst het omzetten van plastic in energie. Plastic is in essentie een oliepro duct. Door het te verbranden in af- valcentrales wordt er energie mee opgewekt. Hergebruik in nieuwe toepassin gen is hoogwaardiger, zodat fabri kanten als Dow plastic afval weer kunnen gebruiken in de krakers en minder basisgrondstof nodig heb ben. Maar helaas, die ontwikkeling is nog niet ver. „Op laboratoriumschaal wordt eraan gewerkt en je ziet nu de eer ste opschaling", vertelt Den Doel der. „Simpel is het niet. Je wilt als producent kwalitatief goede plastic blijven maken en om plastic afval in het krakerproces te hergebrui ken, zul je het eerst moeten bewer ken, moet je de moleculen kleiner maken. Vergt dat veel energie, dan gooi je het kind met het badwater weg. De meeste moleculen die in Tien, twintig jaar geleden hielden idealisten zich hiermee bezig. Nu is er veel meer aandachtvoor zo'n stap worden gemaakt, zijn bo vendien nu nog beter geschikt om als brandstof te gebruiken dan als bron voor materialen." Veel onderzoek is nog nodig om dit proces te vervolmaken. Min stens zo belangrijk is, volgens Den Doelder, dat bij de productie van plastic materialen alvast rekening wordt gehouden met hergebruik. Producenten houden er bij verpak kingen rekening mee dat consu menten ze aantrekkelijk moeten vinden, terwijl de verpakkingen te gelijk de inhoud moeten bescher men. Zo zijn verpakkingen ont staan die wel uit elf verschillende lagen en acht materialen zijn opge bouwd, van plastic, nylon tot alu- MIDDELBURG Als de officier van justitie zijn zin krijgt, verdwijnt de 33-jarige Terneuzenaar J.C. voor twee jaar in een ISD-instel- ling (instelling voor veelplegers) en wordt er weer een bladzijde aan zijn 25 pagina's tellend straf blad toegevoegd. De actieve Terneuzense veel pleger, die zich gisteren voor de Middelburgse rechtbank moest verantwoorden, wordt verdacht van een winkelinbraak in Hulst waarbij een laptop en een geldlade werd meegenomen, de diefstal van een tas in café De Markies tij dens de Havenfeesten in Terneu zen, het bespugen van zijn ex (alle in 2015) en de diefstal van een bos sleutels op 30 september vorig jaar in Terneuzen. Bij het laatste vergrijp besloot C. in een dronken bui met wat vrien dinnen te chillen in de woning waarvan hij wist dat de bewoner niet thuis was. Hij trapte de ach terdeur in en verliet de woning met de sleutelbos. Een spaarpot met daarin 250 euro verdween eveneens, maar daarvan zei C. niets te weten. C. kon kort daarna worden aangehouden, maar in de auto waarin hij reed werd niets aangetroffen. vrijdag 18 mei 2018 e? Het Korps Mariniers slijpt de messen. Alles wordt in stel ling gebracht om de verhuizing van Doorn naar Vlissin- gen te torpederen. Brigade-generaal Jeff Mac Mootry kwam gisteren voor de Kamercommissie Defensie met het zwaarste wapen: het levensbelang van zijn manschappen. Als het ervaren middenkader massaal opstapt vanwege de verhui zing, komt de veiligheid van de missies in het geding. Dit klinkt nogal dramatisch, vooral omdat het nog jaren duurt voor de Vlissingse kazerne gereed is. Tijd genoeg om nieuwe leiders te laten wennen aan het strijdperk. Ook een beetje overdreven: de marinier die komt vertellen dat hij drieënhalf uur moet rijden naar Vlissingen - en dat zonder files. Het zijn extreme argu menten in een discussie die inmiddels voldoende is gevoerd. Het beeld is voor iedereen duidelijk. De mariniers zetten de hakken in het zand want ze willen in geen geval naar die 'uit hoek'. In Zeeland zijn ze nog steeds van harte welkom. De ma riniers dikken hun argumenten een beetje aan. Deze provincie is niet te beroerd om haar beste beentje voor te zetten. Dit roept een lastige vraag op. Als het hier zo goed is qua werk, voorzieningen en kwaliteit van leven, waarom is die kazerne dan zo dringend gewenst? Het is nu aan de Tweede Kamer en aan staatssecretaris Barbara Visser om deze kwestie te ontdoen van alle theater en om een nuchtere afweging te maken. Liefst snel. DREISCHOR Peter van Wijck (foto) spuit het bankje bij de kerk schoon. Lichtmasten, bankjes en borden. Ze glimmen op Drei- schor als nooit tevoren. Pilotproject 'Dreischor Schoon Netjes' zorgde er gisteren voor dat met man en macht gewerkt werd aan een opknapbeurt van het dorp. „En dat is een goede actie ge weest", concludeert Peter Bodbijl van het uitvoeringsbedrijf van de gemeente Schouwen-Duiveland. Niet alle doelen werden ge haald. Qua onkruid bleek er meer werk te zijn dan één borstel machine aankon. „Maar daar leer je ook van. En we hebben heel veel positieve reacties gehad." foto dirk-jan gjeltema Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE Vaartocht kind met beperking De zeilwedstrijd 40 mijl van Bru biedt kinderen met een beperking een vaartochtje aan over de Grevelingen. De organi satie nodigt deze gezin nen uit om mee te varen in een grote rib. De boot is niet aangepast, maar heeft zitjes en er is hulp aanwezig. Er is voor ie dereen een zwemvest. De wedstrijd is op 26 mei bij de jachthaven Brui- nisse. Aanmelden via info@40mijlvanbru.nl. GRIJPSKERKE Open dag bij melkveebedrijf Melkveebedrijf Vrij Zwa nenburg van de familie Wouters (op de foto met kampioenskoe Caro) in Grijpskerke houdt Tweede Pinksterdag open dag. Aan de Zwa- nenburgseweg 1 staan de staldeuren open van 10.00 tot 16.00 uur. Vier generaties van familiekoe Anita zijn te bewonderen bij de zuivelbar, er is een boerenstormbaan en skelter-trekkertrek. ZONNEMAIRE Interieur Paauwe in de prijzen Interieur Paauwe in Zon- nemaire is uitgeroepen tot 'International Hülsta retailer of the year'. Gis termiddag kwam de di recteur van het Duitse Hülsta, Andreas Brem- mer, de award hoogst persoonlijk afleveren bij Johan Paauwe. Het Zeeuwse bedrijf is al veertig jaar Hülsta-dealer en heeft sinds enkele jaren een Hülsta Design Center. Daar is minimaal 90 procent van de col lectie in het echt te zien. Gwen van Oeveren bij Concert at Sea Gwen van Oeveren, die deelnam aan The Voice Kids en winnaar was van Schouwen-Duive- land's Got Talent, mag donderdagavond optre den bij Concert at Sea. Dan staan ook Blof, Ra- coon, Danny Vera en het Zeeuws Orkest op de planken. Gwens optre den is een initiatief van de Stichting Renesse. Wat doen Harmen van der Werf Teneuzen -Jaap den Doelder De rechtbank doet uitspraak op 29 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61