in mijn eigen tuin' Uitbraak nummer 10 II NIEUWS 5 Hulpverleners in Congo moeten alle zeilen bijzetten. Het ebolavirus heeft de grote stad Mbandaka bereikt, maar het ziekenhuis telt er maar vijf isolatieplekken. veld. „Normaal zie je dit soort beelden op televisie, vanuit de Verenigde Staten. Nu zie ik het in mijn eigen tuin", klinkt het nuchter. Georg kijkt om zich heen. Een trieste aanblik. De ra vage in en buiten zijn huis is to taal. De tuin ligt bezaaid met ka potte, rode dakpannen. De voor deur is uit zijn sponningen ge rukt, de rolluiken hangen uit hun rails. Hij wijst op de fundering van het tuinhuis, waarvan het dak spoorloos is. „Kijk, de hele constructie is gewoon 20 centi meter verschoven." Het dak van het huis is zwaar gehaven. In al lerijl wordt er een zeil overheen getrokken. Het echte schadeher- stel volgt de komende dagen. Wonder boven wonder vielen in Boisheim 'slechts' twee ge wonden. Een man werd geraakt door een vallende boom, een brandweerman kreeg een elektri sche schok. EPIDEMIE Het snel oprukkende ebolavirus stelt de artsen in Congo voor pro blemen. Er zijn niet alleen te wei nig plekken om patiënten op te vangen, ook het experimentele me dicijn kan nog niet worden gege ven aan de bevolking. Deze week werd een voorraad van vierduizend vaccins ingevlogen, maar het ver voer over land vormt een groot pro bleem. Het medicijn moet worden bewaard in stikstof bij een tempe ratuur van -60 tot -80 graden Cel sius. Het ebolavirus, waardoor hoogstwaarschijnlijk al 23 mensen zijn overleden, bereikte veel snel ler de Congolese havenstad dan Artsen zonder Grenzen had ver wacht. De afgelopen weken kwa men zo'n veertig meldingen van patiënten met ebolaverschijnselen uit dorpjes diep in de jungle, zo'n 200 kilometer verderop. Maar gis teren bevestigden de autoriteiten een nieuw geval in de grote stad Mbandaka en dat is heel zorgelijk, zegt Artsen zonder Grenzen. In een afgelegen gebied besmet een ebola- patiënt gemiddeld twee mensen. In een drukke stad, of op plekken waar veel mensen komen, zoals in klinieken en bij begrafenissen, kan dat oplopen naar twintig man. Radio De hulporganisatie is bezig met een race tegen de klok en laat deze week 45 medewerkers overkomen uit Europa, bovenop het team van twintig man dat afgelopen week end al naar Congo ging. Er zijn nog geen Nederlandse artsen ingevlo gen. „Alle media zijn ingeschakeld. Vooral de radio is in Congo belang rijk. Daar hameren we constant op hygiëne: 'Was je handen, maak schoon'", vertelt landencoördi- nator Julien Raickman van Artsen zonder Gren zen vanuit de stad. Ook worden bewoners opge roepen om hun naasten met ebolaverschijnse len - hoge koorts, bra ken, bloedingen - zo snel mogelijk te melden bij de klinieken. In een ziekenhuis in Mbandaka is inmiddels een isola tieruimte van vijf bed den ingericht. „Niet veel", zegt ook Raick man. „Maar daarmee kunnen we de eerste ebola-patiënten op vangen." We hameren constant op hygiëne: 'Wasje handen, maak schoon' In de komende dagen worden twee behandelcentra uit de grond gestampt in Mbandaka en de verderop gelegen kleinere stad Bikoro, elk met twintig bedden. Raickman: „Ook zijn er tonnen medische goederen onderweg. Denk aan infusen, beschermende kleding, desinfecterende midde len als chloor." Vaccin Door snel patiënten te isoleren, kan een epidemie worden voor komen. In 2014 werd Conakry, de hoofdstad van Guinee, ook drie keer getroffen zonder dat de be smetting epidemische vormen aannam. De vierde keer ging het wel mis. Toen sloeg het virus ook toe in Siërra Leone en Liberia: met ruim elfduizend doden de grootste ebola-uitbraak ooit. Het vaccin, waar nog niet offi cieel goedkeuring voor is, wordt volgens de landencoör- dinator zo snel mogelijk in gezet. „Maar we moeten doorgaan met behandelen alsof het niet voorhanden is. We zijn namelijk bang dat de bewoners anders te veel rekenen op een geneesmiddel en zich niet meer druk maken om de hygiënemaat- regelen. Als dat ge beurt, heb je pas echt de poppen aan het dansen." Zonder me dicatie overlijdt 50 tot 90 procent van de be smette patiënten. Viersen Düsseldorf vrijdag 18 mei 2018 Kijk op de site bij /video voor beelden van de - tornado en de schade Strijd tegen ebola in Congo is race tegen de klok Mbandaka Hanneke van Houwelingen Wilko Voordouw Kinshasa Congo is al negen keer eerder bloot gesteld aan het ebolavirus. Het do delijke virus werd in dit Midden-Afri kaanse land ont dekt, in 1976, en eiste destijds bijna driehonderd levens. De belangrijkste bron van het virus zijn besmette vleer- honden en apen, die worden opgegeten door de inheemse bevolking. Mensen kunnen elkaar be smetten via lichaamsvocht (bloed, speeksel, sperma). In totaal zijn er sinds 1976 wereldwijd on geveer 13.000 doden gevallen. De grootste ebola-uit- braak ooit was van 2014 tot 2016 en eiste 11.300 slacht offers. De angst was toen zelfs voelbaar in Ne derland, waar in zie kenhuizen al isola tieplekken werden ingericht voor reizi gers die terugkwa men uit Afrikaanse risicolanden. —Julien Raickman, Artsen zonder Grenzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5