m 1 i 'De kinderen sliepen als soldaten naast elkaar' 'Minder spullen, minder hoofdpijn' 3 m B |||j VISSERSHUISJE, 1745 Laveren Driezitsbank REGELS We zeulen steeds meer Action-rommel naar binnen vrijdag 18 mei 2018 GO rest van het huis? In de zomer, als zijn voor deur openstaat, koekeloe ren geregeld toeristen naar binnen. „Of ze lopen naar binnen. Sommige mensen denken dat dit een museum is", zegt tuin- en binnenhuis- architect-in-ruste Guido Rot- tiers (66) uit Middelharnis. Voor alle duidelijkheid: een museum is zijn huis niet. Hij heeft in zijn kleine vissers huisje uit 1745 wel veel voor werpen uit zijn bestaan ver zameld. Op zijn beperkte aantal vierkante meters staan ze thematisch uitgestald. Waaronder muziekinstrumen ten, schilderijen en een wijn vaatje met glazen. Een mu seum van zijn leven dus. Rot- tiers probeert al 33 jaar een vleugje Frankrijk op Goeree- Overflakkee te krijgen. Frank rijk, het land waar hij elk jaar twee maanden in de wijn gaarden werkt. „Ik houd van hard werken, stilte en het eenvoudige leven." Hij leeft bewust klein, vertelt hij op weg naar zijn huiska mer. Waarin - o, wonder - ook nog plaats is voor hond Guido Rottiers zou voor een miljoen niet weggaan uit zijn woninkje in Middelharnis. Skip, een vogelkooi met ka narie en een aquarium. Om in de piepkleine keuken te komen, is het een kwestie van voorzichtig laveren tus sen de bijzondere voorwer pen door. Boven heeft hij zijn slaapkamer, en aan de ach terkant een tuintje. Rottiers: „Vroeger woonden in dit huisje vissersgezinnen met twaalf kinderen, die als sol daten naast elkaar sliepen. Dan moet het in je eentje toch ook kunnen? Ik zou hier niet met een partner willen wonen, daar vind ik het te klein voor. Ik heb hier alles wat ik nodig heb: mijn muziek, kunst, de natuur, mijn dieren en 's zomers zit ik buiten, met uitzicht op de haven." Meer heeft hij niet nodig. „Zelfs als ik een miljoen zou winnen, zou ik niet weggaan. Nou, hoewel... misschien zou ik wel een mooi Frans kasteel kopen. En dan ga ik zelf in het monumentale conciërge huisje wonen." :HSI SSTf™""* Im Dick de Vries (58) verruilde vorig jaar een ruime woning 'op Sche- veningen' voor zijn hui dige stulpje van 40 vierkante meter. Het is een huisje uit 1953 in het bosrijke Zeist. „Ik ben alleen en vond het onzin om lan ger in een groot huis te wonen", zegt De Vries, voormalig geograaf en docent en momenteel bezig met zijn klusbe drijf. „Dankzij de stij gende welvaart zijn we steeds groter gaan wonen en daarom zeu len we ook steeds meer Action-rommel naar bin nen. Die boeken over opruimen hoef je niet te lezen. Opruimen moetje doén. Minder spullen, minder hoofdpijn." 'Compact wonen', zoals De Vries het noemt, geeft overzicht. „Alles wat ik bezit, zie ik om me heen. En in deze bosrijke omgeving kun je heerlijk fietsen en hardlopen. Het huis maakt deel uit van een villadorp met 106 huis jes voor 55-plussers. We borrelen elke maand met de bewoners; je kunt ook gezamenlijk koken en eten." Zijn verhuizing van groot naar klein bracht wel uitdagingen mee. „Mijn driezitsbank heb ik inge ruild voor een tweezitter en er staat nog maar één fauteuil in de kamer. Het enige voorwerp waarvoor ik nog geen oplossing heb, is mijn fiets. Die staat in de keuken, en daar staat ie De meeste hofjes werden vroeger gebouwd uit liefda digheid. Zo ook het Hofje van Nieuwkoop in Den Haag, met 62 huisjes een van de grootste hofjes van Nederland. Het werd in 1661 ge bouwd voor 'minder bedeelde weduwen'. Tegenwoordig is wonen in een hofje niet per se goedkoop. Bewoner Jos van den Berg: „Voor mijn eenpersoons huisje betaal ik ruim 900 in de weg." De Vries keek ook al eens naar moderne tiny houses. Die bevielen hem matig. „Sowieso is de vraag waar tiny houses van de gemeente mogen staan. Ik heb weieens een Al- meers project bezocht waarvan ik dacht: dit zijn een soort caravans. Dat trekt mij niet." De Vries is gewend om nóg eenvoudiger te leven. „Ik zeil een paar maanden per jaar op de Middellandse Zee; daar heb ik nog minder ruimte. Ik raad het ie dereen aan: kleiner wonen en je rommel weggooien. Het geeft rust." euro huur per maand." En niet iedereen komt door de ballotage. „Je moet een jaarin komen van 35.000 euro hebben. En in een enkel huisje mag je niet samenwonen." Wie een al te uitbun dige tuinset voor z'n huisje plaatst, wordt bovendien tot de orde geroepen. En o ja, de pizzakoe rier komt hier ook niet binnen: „Die moet z'n bestelling aan de poort afleveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51