Robotmaaier? Doe maar niet J 'Wat heeft een mens nu nodig?' 2 ROMKE VAN DE KAA f wn .v Minihuis Wonen in een tiny house (een superklein huis) is hot, maar je zou bijna vergeten dat een groot deel van de bevolking in vroeger eeuwen krap woonde. Bewoners van historische minihuisjes aan het woord. Column Een paar jaar geleden was de robotmaaier nog een nieuwtje. Trotse eigenaren gaven het ding een naam en plaatsten filmpjes op YouTube waarop je hun kat zag meeliften op de rug van zo'n mechanische schildpad. Totdat de eerste gevallen bekend werden waarbij de robot maaier in aanvaring kwam met een levende schildpad. Toen ging de lol er wel af. Nooit meer grasmaaien! Daar droom ik van. Maar inmiddels bekijk ik het apparaat met gemengde gevoelens. Om te be ginnen vraag ik mij af of het wel zo handig is om een proces waaraan vlijmscherpe messen te pas komen te automati seren. Elke robotmaaier heeft een rode knop voor noodgevallen, maar ik zou kinderen en huisdieren toch uit de buurt houden. En het vervelende is dat ons kroost en onze dieren nu juist degenen zijn die zich niet altijd uit de buurt laten houden. Als we zo doorgaan, wordt het penibel voor de egel Wie vijfjaar geleden voorop liep en een robot maaier kocht, komt nu tot de ontdekking dat de maaier steeds vaker in de oplader moet. Hij hangt meer rond in het oplaadstation dan dat hij maait. De accu is aan vervanging toe. De maaier was al een flinke uitgave, een nieuwe accu is ook niet goedkoop. En dat ingraven is niet in vijf minuten gebeurd, zeker niet als je een paar flinke boomwortels te genkomt. Natuurlijk, je kunt die draad ook in de grond vastpinnen, maar dan kun je er weer over struikelen. De dreigende obesitas vind ik ook een punt. We moeten meer bewegen, wordt ons voortdu rend ingewreven. Nu vergt het ingraven van een zwakstroomdraadje best veel inspanning, maar daarna is het meer een kwestie van in de luie stoel zitten en tevreden toekijken hoe Frodo - of hoe je het ding ook genoemd hebt - zacht zoe mend over het gazon kruipt. Zacht zoemend met 6o decibel; minder lawaaiig dan een motor maaier, maar toch. Het grootste bezwaar heb ik tot het laatst bewaard: de maairobot vormt een gevaar voor egels. Hier en daar slaan dierenartsen alarm om dat ze steeds vaker met slachtoffers van de robot maaier worden geconfronteerd. Als we zo door gaan wordt het penibel voor de egel, in onze ro- botmaatschappij. Dan zullen we ook snel een slakkenbestrijdingsrobot moeten ontwikkelen. Egels zijn vooral 's avonds en 's nachts actief. Het zou al heel wat slachtoffers schelen als we de maairobot in ieder geval na zonsondergang uit zetten. Automatisch - dat moet toch niet zo lastig zijn? BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN HOFJESWONING, 1661 Scheiding Ik was wel blij dat ik later een dubbele woning kreeg Afscheid PARKWONING, 1953 vrijdag 18 mei 2018 GO Zelf was ik ook vol enthousiasme over de robotmaaier toen die werd geïntroduceerd. Ten tweede werkt een robotmaaier op een accu. En accu's gaan geen leven lang mee. Dan is er het dingetje met het stroomdraad. Die moet je ingraven om te voorkomen dat de robotmaaier tussen de sierplanten belandt. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl 1_JL ib ontdooi" Hoe overleef je in het bos? In Outdoor staan tips tricks (Uitgeverij Snor, €14,99). Fit Vega(n) Book is voor iedereen die graag sport én plantaardig eet (Kosmos, €20). Insta Interieur showt hoe je je huis Instagram- proof maakt (€24,99). 3 o Waar is de Leo van Marrewijk „Als ik hier 's avonds rondloop, in het licht van de oude lan taarns, denk ik: ik zou zomaar Charles Dickens kunnen te genkomen." Kunstschilder Jos van den Berg, huurder van nummer 100 van het Haagse Hofje van Nieuwkoop, schetst een treffend tafereel: wie door de poort het hofje uit 1661 binnen stapt, stapt een aantal eeuwen terug in de tijd. Slechts een enkele fiets voor de woningen verraadt dat we in de 21ste eeuw zijn beland. Het Hofje van Nieuw koop is een 'hoffelijk hofje', vindt ook Jos' vriendin Mabel Bou- scholte van nummer 114. „Ik kwam hier 22 jaar geleden terecht nadat mijn man en ik uit elkaar gingen. Ik had een dak boven mijn hoofd nodig. Dat het klein was, gaf niks. Wat heeft een mens nou eigenlijk nodig? Al was ik wel blij toen ik later een dubbele wo ning kon krijgen. Mijn man en ik kwamen na melijk weer bij elkaar; we hebben hier tot zijn dood samen ge woond. Nu heb ik mijn atelier boven." Haar bijna-buurman Van den Berg is geluk kig met zijn enkele hofjeswoning met een woonoppervlakte van 50 vierkante meter; voor hofjesbegrippen is het nog vrij riant. Al denkt niet iedereen daar zo over. Van den Berg: „Toen ik net was verhuisd, kreeg ik een man van een groot bedrijf op bezoek. Bij binnenkomst zei hij: 'Zo, dit is de hal. Waar is de rest van het huis?"' Die rest is er dus niet, en kunstschilder Van den Berg voelt zich er senang bij. Binnen in de woonkamer annex keuken 'voelt' het niet eens klein, wel com pact. Een bed, bureau en magnetron, dat is alles wat Van den Berg naar eigen zeg gen nodig heeft. Die staan er ook. En in en kele functionele in- bouwkasten is nog een fractie te zien van de verzamelingen die hij ooit had. Om zich thuis te voe len in zo'n kleine woonruimte, was wel een groots afscheids- ritueel nodig. „In het verleden woonde ik juist altijd groot. Dat moest ook wel, want ik verzamelde kunst collecties. Op een ge geven moment had ik er genoeg van. Rond mijn verhuizing heb ik letterlijk zeven vracht wagens met kunst weggedaan en ver kocht." Dat werkte louterend. „Je ruimt als het ware ook je geest op. Ik koop nog wel boeken, hoor. Als ik een boek uit heb, leg ik het op onze ruiltafel, bij de in gang van het hofje." Hofjesbewoners heb ben niet veel spullen, maar wel elkaar. Dat merkte Bouscholte na een ernstig verkeers ongeluk. „Ik kreeg van alle kan ten hulp van andere hofjesbewoners. Mensen kijken hier naar elkaar om." ▲T Mabel Bouscholte woont in het Haagse Hofje van Nieuwkoop. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Kleiner wonen: Dick de Vries uit Zeist kan het iedereen aan raden. FOTO'S DESIREE SCHIPPERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50