Krikke door het stof om foute informatie 'Malek' W 'Normaal zie je dit op tv, nu 4 Parnassia wil familie vertellen waarom Malek F. weg mocht TORNADO SCHADE ÏÈmtÊmtë „Ik betreur het dat mijn woorden een verkeerd licht op de zaak heb ben geworpen", zei burgemeester Krikke gisteravond in de Haagse raadzaal. De 31-jarige Haagse Syriër Ma- lek F. stak drie mensen neer bij de Haagse Hogeschool. Hij werd bij zijn aanhouding in z'n been ge schoten. In de politiek klonk veel kritiek op de crisiscommunicatie vanuit het stadhuis: waarom werd de op tie van een terroristische aanslag direct van tafel geveegd? Snel na het incident meldde burgemeester Pauline Krikke: „De verdachte is bij de politie bekend vanwege verward gedrag. Op dit moment zijn er geen signalen dat er meer speelt." Die informatie bleek onvolle dig. Ooggetuigen hadden gehoord dat de Syriër 'Allahu Akbar' had geroepen en een paar dagen later werd duidelijk dat er wel degelijk andere signalen waren: begin maart had de politie een melding gekregen dat verdachte Malek F. van plan zou zijn een terreurdaad te plegen. Na onderzoek en bespreking door de AIVD, de gemeente en de politie was er toen geen aanlei ding om de Syriër aan te houden. Opvallend: Krikke, de top van de politie en het OM hoorden van- wege 'een menselijke fout' pas op 7 mei van deze tip, twee dagen na de aanval. Dit tot verbij stering van de politiek. Krikke: „Maar er is wel meteen onderzoek gedaan, dat is zorgvul dig gewogen, tot en met de AIVD. Dat leverde geen andere aanpak op." Een meerderheid van de Haagse raad eist betere communicatie en betere afstemming tussen de diensten: „De burgemeester heeft voor onrust in de stad gezorgd door de communicatie", zei frac tieleider Richard de Mos van Groep de Mos. CU/SGP-raadslid Pieter Grinwis: „'Gaat u maar rus tig slapen', was de toon. Waarom altijd zulke de-escalerende mede delingen?" Malek F. was bekend als ver ward persoon, maar de diensten hielden én houden vanaf het be gin rekening met alle motieven, benadrukt de burgemeester: „We hebben alle opties open gehou den. Dat hadden we duidelijker moeten communiceren." De burgemeester pleit verder voor betere zorg voor verwarde personen: „Er moet een gat wor den gevuld, er moet zwaardere bemoeizorg komen voor mensen die uitbehandeld zijn." KLACHT In de tuin van een huis aan de Linden Strasse hangt een caravan in de heg. Een gevaarte van 1400 kilo. Als een propje opgepakt door de wind van zijn parkeerplaats, 50 meter verderop. Eigenaresse An gela Kopka ziet dat het is gebeurd, maar kan het nog altijd maar moeilijk geloven. „Onvoorstel baar, wat een kracht moet dat zijn geweest". De familie Kopka was niet thuis toen de tornado over Boisheim raasde. Georg Glomb wel. Die zit woensdagavond even na zes uur, met zijn kinderen (7 en 10) op de eerste etage samen huiswerk te maken. „Op zeker moment werd het snel steeds donkerder buiten. We gingen instinctief iets dichter bij het raam zitten." Daar ziet de 48-jarige inwoner van Boisheim de tornado op zich afkomen. Een tollende toren vol zand en puin. Luttele seconden later wordt zijn tuinhuis opgetild, vliegt een speeltoestel door de lucht en re gent het dakpannen. „Met mijn huilende kinderen elk aan een arm, ben ik naar beneden gerend. In paniek, bang dat het hele dak er zou worden afgerukt." De tornado blijkt dwars over Boisheim getrokken. De Bone- sender Strasse oogt als een slag- vrijdag 18 mei 2018 GO Dat de dader van de brute steekpartij op Bevrijdingsdag aanvankelijk vooral als 'ver warde man' werd bestempeld, was fout. Dat erkende de Haagse burgemeester Pauline Krikke gisteravond in het spoeddebat over de aanval waarbij drie mensen gewond raakten: 'Alle opties lagen open, dat hadden we duidelij ker moeten communiceren'. Niels Klaassen Lex de Jonge Den Haag Burgemeester Pauline Krikke van Den Haag erkent dat de communicatie na de aanslag op 5 mei niet goed was. FOTO ANP De familie van Malek F., overweegt een medische tuchtklacht in te dienen tegen ggz-instelling Parnas sia. Victor Schildkamp Den Haag Gisteren werd al bekend dat de familie van Malek aangifte van zware mishandeling tegen Par nassia wil doen. Parnassia, waar de paranoïde Malek werd behandeld, wil snel met de fa milie in gesprek. De familie verwijt Parnassia niet tijdig en adequaat met hun hulpvragen te zijn omgegaan. Malek werd 'pas' opgenomen, toen hij begin februari zijn huis raad op straat gooide. Ook ver baasde het zijn familie dat hij na een periode van zes weken weer naar huis mocht. Woordvoerster Marjolein Tim mer van Parnassia houdt vol dat Malek 'is behandeld voor datgene waarvoor hij binnen kwam'. Om privacy-redenen kan ze niet zeggen waar Malek aan lijdt. Dat Malek op een ge geven moment weer weg mocht bij Parnassia, is volgens Timmer na een goede beoor deling gebeurd. „Je kan helaas niet altijd in alles precies voor spellen wat er daarna kan ge beuren. Als dé grote vraag is waarom we hem naar huis lie ten gaan, zullen we die beant woorden." hi>i 11 Bij Angela Kopka ligt de caravan in de heg (grote foto), verderop is heel bos om gewaaid (linksonder). Rechtsonder Georg Glomb bij zijn huis. foto slaurens eggen en anp Een tornado richtte woensdag avond veel schade aan in het Duitse Viersen en de omgeving, vlak over de grens bij Venlo. Vooral het dorp Boisheim werd zwaar getroffen. Serge Sekhuis Viersen/Boisheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4