IÉ 3 Generaal: Veiligheid mariniers in geding bij verhuizing kazerne naar Vlissingen f*D ATIC 2 NACHTEN KAMPEREN VERVAT MEGASTORE .JpiMnaÉfc De Aletta Jacobszaal is niet de grootste vergaderruimte in het ge bouw van de Tweede Kamer. Het zaaltje puilt uit door alle belangstel ling van lokale bestuurders, vak bondsmensen en journalisten als een kwartet in uniform gestoken mannen plaatsneemt tegenover de leden van de vaste Kamercommis sie Defensie. Onderwerp: de ver huizing van de mariniers van Doorn naar Vlissingen. Een Zeeuwse delegatie, onder aanvoering van burgemeester Bas van den Tillaar, zit op de publieke tribune. Op aandringen van GroenLinks is een delegatie van het Korps Mariniers uitgenodigd voor een gesprek over verhuizing van de verouderde en te krappe kazerne in Doorn naar een nieuw te bouwen kazerne in Vlissingen. Een van de mariniers is brigade generaal Jeff Mac Mootry. Hij trok eind vorige maand de aandacht met een dringend beroep op de poli tieke top van Defensie om nog eens goed na te denken over de verhui zing. Hij vreest geen korps meer over te houden, omdat zijn mensen eenvoudigweg niet bereid zijn om vanuit het centrum van het land naar het zuidwesten te verhuizen. Mac Mootry neemt geen woord terug van wat hij heeft geschreven. Hij waarschuwt dat behoud van er varen kader letterlijk van levensbe lang is tijdens militaire missies. Juist binnen die groep dreigt een 'enorme uitstroom' aan ervaring. „Een ervaren sergeant ziet of hij het paadje links of het paadje rechts moet nemen. Dat maakt precies het verschil of een groep van zes mariniers wel of niet in een hinder laag van de Taliban loopt." Boven dien vreest de generaal voor de kwaliteit van anti-terreureenheden van de mariniers. Waarom komen die bezwaren nu pas, zes jaar nadat het besluit is ge nomen, willen de Kamerleden we ten. Binnen het Korps is altijd ge dacht dat de verhuizing toch niet door zou gaan, antwoordt marinier Frank Jonk. Pas de laatste tijd dringt Binnen het Korps Mariniers is altijd gedachtdatde verhuizing nooit door zou gaan het besef door dat de verhuizing echt 'op de loer' ligt. „Vlissingen komt steeds weer bovendrijven als reden om te vertrekken", vertelt korporaal Francesco Prigioniero. Na afloop zegt Mac Mootry dat hij het primaat van de politiek niet ter discussie stelt. „Maar aan mili tairen is door de politiek gevraagd ons uit te spreken als we vrezen voor risicovolle situaties. Dat is wat ik nu doe", verklaart de generaal, die zelf Zeeuwse roots heeft en re gelmatig in Zeeland komt. Burgemeester Van den Tillaar heeft in het uurtje in de Aletta Ja cobszaal geen nieuwe argumenten gehoord. Hij gaat ervan uit dat de marinierskazerne in Vlissingen ge woon gebouwd wordt. Plaatsver vangend commandant der zee strijdkrachten generaai-majoor der mariniers Frank van Sprang had in het gesprek geopperd dat in Vlissin gen andere marineonderdelen een plaats kunnen krijgen. Van den Til laar zegt dat dit geen alternatief is voor de komst van de mariniers. Mac Mootry's waarschuwing dat een keuze voor Vlissingen de veilig heid van mariniers in gevaar brengt, bestempelt wethouder Al- bert Vader (PSR) als 'chantage'. Het Zeeuwse GroenLinks-Statenlid Gerwi Temmink, die ook naar Den Haag is afgereisd, wil zijn Kamer lid Isabelle Diks wijzen op de Zeeuwse belangen. Vader zegt dat het niet alleen gaat om de 14 mil joen die al geïnvesteerd is in de voorbereiding van de bouw, maar vooral om de vele tientallen miljoe nen euro's die de Zeeuwse econo mie de komende decennia mis loopt als dit project wordt afgebla zen. vrijdag 18 mei 2018 I IW BI3 AANKOOP VAN EEN FAMILIETENT ÉX v Kampeerstoel^^^B r N Campart M Livorn o DWS DENVER 4 persoons koepeltent inclusief luifel Marinier Frank Jonk, korporaal Francesco Prigioniero, commissievoorzitter Bram Ojik, generaai-majoor Frank van Sprang en brigade-generaal Jeff Mac Mootry (vlnr) voor aanvang van het gesprek, fotosjos van leeuwen 'Zo blijft er geen korps meer over' Stadionweg 33d I 3077 AP Rotterdam T 010 482 2781 I www.vervat.nl Een kazerne in Zeeland bouwen of een Korps Mariniers behou den. Kiest u maar. Dat was de kern van de boodschap van korpscommandant Jeff Mac Mootry aan de Kamercommissie Defensie. Theo Giele Den Haag -Marinier Frank Jonk Burgemeester Bas van den Tillaar (rechts met gestreepte das) ziet de delegatie van de mariniers arriveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3