m Wat moeten we nu met de Staat van Zeeland? I&SBI 8 WimM/W': cl - c j HET MOOISTE VAN ZEELAND Analyse MOOISTE GEBOUW DUINHOTEL TIEN TORENS Duurzaam en futuristisch. Het helmgras bekleedt het beton. Duinhotel Tien Torens in Zoutelande is het project waarmee architect Timko Lokerse het verschil hoopt te maken. Het is een gebouw waar naar je móet kijken. Vrij wel alle strandgangers, verderop op het duin pad, onderbreken hun wandeling om het allemaal eens goed te be zien. Duinhotel Tien Torens in Zoutelande is een blikvanger. Tien Torens? Op het complex is niet één toren te ontwaren. Het hotel, dat voor de huidige nieuwbouw werd afgebroken, heette al zo. En was zo genoemd, omdat je vanuit het ho tel tien torens van Walcherse ste den en dorpen kon zien. Dat is nog zo, als het helder is. Eigenzinnig. Eén met de natuur. Duurzaam. Het Duinhotel is in Zeeland zonder twijfel één van de meest in het oog springende ge bouwen, die het afgelopen jaar zijn opgeleverd. De organisatie van de verkiezing van 'het mooiste ge bouw' heeft het complex niet voor niets een 'wildcard' verleend. Timko Lokerse is de man die het hotel heeft ontworpen. In eerste instantie werd gekeken of het oude, uit de vooroorlogse jaren stammende hotel behouden kon blijven. Al gauw werd duidelijk dat, als je aan de hedendaagse nor men wilde voldoen, elke verdie ping afzonderlijk moest worden opgehoogd. Dat zou een te om vangrijke en dure operatie wor den. Dus werd er besloten tot sloop en nieuwbouw. Timko Lokerse is in 1975 gebo ren in Kapelle en woont in Dis hoek. Zijn naam kennen we ook op een andere manier. Hij draait in feite nog steeds mee in de top van het nationale beachvolleybal: „Je kunt zeggen dat ik zeker tijdens mijn studie in Delft en ook daarna nog wel meer beachvolleyballer was dan architect. Sinds ik in 2004 een eigen bureau opzette ben ik in de eerste plaats architect en op de tweede plaats beachvolleyballer." Strandpaviljoen Vergroeid met strand en zee is hij niet toevallig de eigenaar van strandpaviljoen Aquarius bij Oranjezon. In het weekeinde bakt zijn vriendin Paulien daar taartjes. aBÉvsi! Verder heeft hij een woning en atelier in het oude waterpompsta tion in de duinen van Dishoek. We kijken aan welke projecten hij zijn naam verbonden heeft. Zonder compleet te zijn: enkele landgoederen op de mooiste plek jes van Zeeland, diverse villa's in Nederland en daarbuiten waaron der een aantal volledig zelfVoorzie- nende, Theater Diligentia in Den Haag, de Timmerfabriek in Vlis- singen. Onlangs tekende hij nieuwe duinovergangen voor de gemeente Veere. Lokerse zegt over zijn werk: „Ik combineer graag oud en nieuw. En waar mogelijk zorg ik dat gebouwen in het landschap worden ingepast." Zeker wat dat laatste betreft is Duinhotel Tien Torens, met in to taal tien duinlodges waarbinnen kamers afzonderlijk kunnen wor den verhuurd, een treffend voor beeld. Op het terras van het pent house zegt de architect: „Toen bleek dat het opknappen van het oude hotel niet haalbaar was, De Statencommissie economie praat vandaag over de Staat van Zeeland, het inmiddels omstreden rapport van ZB Planbu reau over economische, demografi sche, sociale en ruimtelijke ontwik kelingen in de provincie. Omdat en kele maanden geleden twijfel ont stond over het wetenschappelijke ge halte van de studie, heeft het dage lijks provinciebestuur bureau APE opdracht gegeven een 'review' te ma ken. Een ander bureau, Berenschot, buigt zich over de vraag of het Zeeuwse beleidsonderzoek nog wel door ZB Planbureau moet worden gedaan. Het antwoord daarop wordt in september verwacht. APE kreeg minder tijd. Er moest op korte ter mijn duidelijkheid worden verschaft over de Staat van Zeeland. Immers, gemeenten en provincie baseren hun beleid op deze trendrapportage - die ook al eens in 2009 en 2023 is uitge voerd. Wat is dus de waarde van de Staat van Zeeland 2027? Laat dat nou net de vraag zijn die APE niet heeft beantwoord. 'We hebben kunnen vaststellen dat de feiten in het algemeen voldoende objectief, actueel, volledig en be trouwbaar zijn en herleidbaar tot openbare bronnen', aldus APE. 'Een combinatie van provinciale bevol kingsprognoses, bestaande gegevens uit landelijk en regionaal onderzoek en informatie verzameld via een grootschalige enquête verschaft een robuust fundament voor de (pro vinciale en lokale) beleidsvorming.' Maar op dat fundament is een kaar tenhuis gebouwd, zegt APE in wat vriendelijkere bewoordingen. ZB Planbureau heeft in de Staat van Zee land de eigen visie zwaarder laten wegen dan de feiten. Bovendien is het rapport te haastig opgesteld. Dat de trek vanuit de dorpen naar de stad niet meer te stoppen is, zoals de Staat van Zeeland aangeeft, en dat daarom moet worden geïnvesteerd in een verdere ontwikkeling van de steden, is een onvoldoende bewezen visie die de presentatie van de feiten en daarmee de conclusies van de Staat van Zeeland heeft gekleurd. Een vijf tal thema's wordt nagelopen en daar bij wijst APE op beweringen die ZB Planbureau te zwaar heeft aangezet of onvoldoende heeft gefundeerd. Nadat in het laatste hoofdstuk de provincie en de (grotendeels ex terne) begeleidingscommissie een veeg uit de pan hebben gekregen, omdat de opdracht aan ZB Planbu reau te vaag was en de controle sum mier, stopt de review abrupt. Er wordt geen antwoord gegeven op de vraag wat beleidsmakers nu nog heb ben aan de Staat van Zeeland. Het provinciebestuur zegt de aanbevelin gen van APE over te nemen, maar die gaan alleen maar over de begeleiding van een volgend rapport. Daarover wordt in september pas gesproken, na de conclusies van Berenschot over ZB Planbureau. Maar waar zijn de aanbevelingen waarmee politici nu uit de voeten kunnen? Moet de Staat van Zeeland in de prullenbak? Moet het rapport, waarvan de onderliggende feiten kloppen, worden herschreven? Moet een volgende trendrapportage eerder worden uitgevoerd? APE zegt er niks over. Wel wordt de visie van ZB Plan bureau ondergraven, terwijl die hele maal niet zo revolutionair is. Hij komt voor 95 procent overeen met het provinciale beleid, zoals dat bij voorbeeld onlangs is vastgelegd in het Omgevingsplan. Er wórdt ingezet op stedelijkheid, er wórdt gestreefd naar banen voor hoger opgeleiden, er wórdt geprobeerd bedrijven en voor zieningen naar Zeeland te halen en er is beleid tegen verkrotting. Waarom deze review per se in mei klaar moest zijn, is onduidelijk. De haast die de onderzoekers van APE hun collega's van ZB Planbureau verwijten, lijkt ook hen parten te hebben gespeeld. vrijdag 18 mei 2018 PC Alsofjeineen duinpan zit Jan van Damme Wat is het mooiste nieuwe ge bouw van Zeeland? Er zijn vijf nieuwbouwprojecten uitgekozen, waarop u kunt stem men via pzc.nl/mooistegebouw. De winnaar wordt zaterdag 2 juni bekendgemaakt op de Dag van de Architectuur. In deze serie vertellen architec ten over hun genomineerde pro ject. Vandaag aflevering 3: Timko Lokerse over Duinhotel Tien To rens in Zoutelande. Ernst Jan Rozendaal Onderzoeksbu reau APE oordeelt hard over de Staat van Zeeland, maar vergeet zelf de be langrijkste conclu sie. Staal van Zooiand 2017 l)»ltii|inn iti<-M>a|>vMi WxriW||himI iumhmii int- ijn-rvn i-n uit ■.•Ikiuir Jrijwn A Rapport Staat van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36