Industrie wil werk maken van het hergebruik van plastic Zeeuws Orkest geïnspireerd door The Wall 3 BEZOEK 2E PINKSTERDAG ONZE SHOWROOM! miniumfolie. „Het komt er nu op aan", stelt Den Doelder, „dat desig ners al bij de eerste ontwerpen van verpakkingen er rekening mee hou den dat alle onderdelen te scheiden en recyclebaar zijn. De primaire functies zoals het vers houden van voedsel moeten tegelijkertijd behou den blijven. Dat is een flinke uitda ging" Den Doelder is hoopvol gestemd. „Je ziet een kanteling. Tien, twintig jaar geleden hielden idealisten zich hiermee bezig. Nu is er veel meer aandacht voor. Strengere regelgeving kan een extra zetje geven." Wetenschap en techniek kunnen voor een oplossing zorgen, maar es sentieel is, aldus Den Doelder, dat overheden meewerken, dat zij zor gen voor een goede infra structuur om plastic in te zamelen en uit het milieu te houden. Zo kan een gesloten materialen- kringloop ontstaan. Den Doelder: „Vijf Aziatische landen, de Filipij- nen, Indonesië, Thailand, Vietnam en China, zijn verantwoordelijk voor de helft van de plasticsoep. Vooral daar is nog een wereld te winnen." Iet is al meer dan een stip aan de horizon, grootscha lig hergebruik van plastic. Elf grote industriële bedrijven uit Zeeland, Vlaanderen en West-Bra bant presenteerden in april een uitgewerkt plan om aan de kli maatdoelstellingen van Parijs te voldoen. Het grootschalig herge bruik van plastic is daarin één van de belangrijkste projec ten. Veel onderzoek is nog nodig, maar in het gepre senteerde plan staat zwart op wit een doel stelling voor 2030. In dat jaar moet een fabriek draaien die jaarlijks 250.000 ton gebruikt plastic kan opwerken. Het eindproduct moet dienen als grondstof voor de productie van nieuw plastic. Dow, het op het Dow-terrein in Terneu zen gevestigde chemie concern Trinseo en olie raffinaderij Zeeland Refi- nery in Vlissingen-Oost worden genoemd als potenti ële klanten van deze fabriek. North Sea Port zal er als ha venautoriteit bij betrokken zijn. Met de investering in de fabriek is een bedrag van 140 miljoen euro gemoeid, is de inschatting. De elf industriële bedrijven in Zeeland, Vlaanderen en West- Brabant, die samenwerken onder de noemer Smart Delta Rescour- ces, realiseren zich de noodzaak van deze inspanning. In 2050 is gerecycled plastic nog de enige grondstof voor de productie van plastic in Europa die voldoende voorradig zal zijn, staat in het in april gepresenteerde plan. Schouwersweg 100, Heinkenszand VOUWWANDEN I Ook zonwering, overkappin- als binnen buiten wordt 9en en baikonbegiazing Het concert is de opmaat naar de 30e editie van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, van 5 tot en met 27 oktober. De opening is in de rk-kerk in Sluis, waar het Antwerp Symphony Orchestra onder leiding van Philippe Herreweghe werken van Barber, Schubert en Beethoven uitvoert. Solist is violist Stefan Jac- kiw. De dag erna verzorgt het WDR Funkhausorchester samen met het Uwaga Kwartet een concert in Het Festival van Z-Vlaanderen is van 5 t/m 27 oktober proms-sfeer in het Scheldetheater in Terneuzen. Dat wordt geleid door Conrad van Alphen, artist in residence van het festival. Het programma omvat nóg drie symfonieorkesten: het Residentie Orkest The Hague (13 oktober in Hulst), Het Nationaal Orkest van België (20 oktober in Scheldethea ter) en Sinfonia Rotterdam XL (27 oktober in Hulst). Bijzonder is ook het concert In Flanders Field, op 12 oktober in Koe wacht. The Four Baritones (met de Zeeuws-Vlaamse saxofonist Jan Menu), ensemble Grupetto en Kurt Van Eeghem brengen een ode aan de bevolking van Koewacht, waar 100 jaar geleden veel vluchtelingen werden opgevangen. Verder biedt het festival piano duo Scholtes Janssens (7 oktober in Hengstdijk), Ensemble Prima Voce (11 oktober in IJzendijke), Coal Harbour (14 oktober in Terneuzen) en St George Quintet (19 oktober in Groede). De kaartverkoop begint 22 mei. Voor meer informatie: festival- zvl.nl. vrijdag 18 mei 2018 we met ons plastic? Een enorme wereldbol van plastic afval stond in 2014 in Vlissingen en Terneuzen. FOTO PETER NICOLAI Dow-onderzoeker Jaap den Doelder. fotoboaztimmermans markllux warema SOLARLUX www.kielgast.com Fachpartner ,4 Partner Quality Partner Het Zeeuws Orkest voert zater dag 8 september 'The Wall Symphony' uit, een nieuwe compositie van de Middel burgse componist Douwe Ei- senga. Hij heeft zich laten inspi reren door het album 'The Wall' van Pink Floyd. De première is in het Industrieel Museum Zee land in Sas van Gent. Rolf Bosboom Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31