Groen licht voor chiptak Toshiba E 17 I.j LAST MINUTES Voor het eerst sinds 2009 neemt het aantal vaste banen sterker toe dan het aantal tijdelijke contracten. Is flex eindelijk op zijn retour? De groei van het aantal vaste banen is écht het gevolg van de huidige krapte De kwartaalcijfers van het CBS waren eerder deze week overduidelijk: waar werknemers de af gelopen jaren hun hand jes mochten dichtknijpen als ze een tijdelijk baantje kregen aangeboden, kunnen ze daar sinds kort hun neus voor ophalen. Het is een vaste baan, of niets. De vraag dringt zich op of dit structureel is of slechts een korte opleving van het contract voor onbe paalde tijd. Experts van de arbeidsmarkt hou den het vooralsnog op het laatste: een korte opleving die over is zodra het economisch weer iets minder gaat. Fabian Dekker, arbeidssocioloog bij Regioplan Beleidsonderzoek, gelooft niet in een permanente trendbreuk. „Vanaf de jaren 90 is er in Nederland een structurele ontwikkeling in het aantal flexbanen. Volgens mij staat de toename van flexwerk los van de eco nomische conjunctuur. Alleen Polen heeft de afgelopen decennia net zo'n grote groei doorgemaakt in flex werk." Krapte Dat er nu meer vaste contracten dan flexcontracten worden afgesloten, heeft volgens Dekker te maken met lage werkloosheid en krapte op de arbeidsmarkt: „Machtsverhoudingen verschuiven. De werknemer heeft meer te zeggen. In die situatie willen bedrijven mensen aan zich binden." ONVERWACHT Coen de Loos (48), business intelligence consultant bij QNH Consulting, kreeg in februari een vast con tract voor onbepaalde tijd. „Bij mijn vorige werkgever kreeg ik twee keer achter el kaar een jaarcontract aangeboden. Ik zag niet veel toekomst voor mezelf bij dat bedrijf, dus halver wege het tweede jaar besloot ik te vertrek ken. „Ik verwachtte dat ze mij bij QNH ook een jaarcontract zou den geven, maar het bleek twee maanden proeftijd met daarna een contract voor on bepaalde tijd. Dat had ik nog nooit meege maakt. Ik stel het ze ker op prijs. Er spreekt vertrouwen in jou als nieuwe werknemer uit dat ze daartoe be reid zijn. Maar het soort contract dat ik krijg, speelt voor mij geen doorslaggevende rol. Het gaat mij om het werk en de omge ving waarin je te rechtkomt. Ik zeg ja tegen het bedrijf, niet tegen het contract. „Of mijn vaste con tract past in een trend weet ik niet. Bij QNH lijkt het meer aan de mentaliteit binnen het bedrijf te liggen. Het idee is datje je met een vast contract meer thuisvoelt bij het bedrijf. „In de huidige markt is zo veel vraag naar nieuwe werkne mers dat ik me kan voorstellen dat bedrij ven vaste contracten geven om mensen aan zich te binden. Een vast contract is fijn, want het biedt je meer zekerheid. Ik word ook wel eens benaderd door recrui- ters, maar ik zit hier lekker op m'n plek en ga niet weg voor een paar euro meer." Ton Wilthagen, hoogleraar arbeids markt in Tilburg, wil best geloven dat ze zich op het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in de handen wrijven van genoegen. Maar de trendbreuk op het conto van SZW schrijven, zou veel te veel eer zijn. De vorige minister van Sociale Zaken, Lodewijk Asscher, voerde in 2015 de Wet werk en zekerheid in, maar die werkte zo slecht dat het nieuwe kabi net er weer afscheid van nam. Tel daarbij op dat opvolger minister Koolmees pas begin vorige maand een vervanger presenteerde (de Wet arbeidsmarkt in balans, waarmee het ontslagrecht en de opeenvolging van tijdelijke contracten moet worden versoepeld) en het zal duidelijk zijn dat er andere krachten in het spel zijn op de huidige arbeidsmarkt. „Het is overigens al de derde po ging sinds 1999 om de arbeidsmarkt te herzien", zegt Wilthagen. „Ik denk dat de huidige cijfers niet zijn toe te schrijven aan het beleid, al zou voor malig minister Asscher dat natuurlijk graag willen. De groei van het aantal vaste banen is écht het gevolg van de huidige krapte." Bovendien groeit het aantal zzp'ers ook nog steeds, al dus Wilthagen, en dat is een andere vorm van flexibel werken. Ook Nic Vrieselaar, econoom bij de Rabobank, ziet geen permanente ontwikkeling. „Wij denken dat de flexibilisering van de arbeidsmarkt een structurele trend is, tenzij de re gelgeving wordt veranderd." De voorgestelde wet van Koolmees is een goede stap, meent de econoom. „Vast wordt iets minder vast en flex iets duurder. Het komt tegemoet aan de wensen. Maar het is nog afwach ten hoe dat zal uitpakken." Hij hoopt dat het invloed zal hebben. „Vaste contracten geven zekerheid en dat is gunstig voor de consumptie en de huizenmarkt." Vaste contracten Socioloog Dekker denkt ook dat de toename van het aantal contracten voor onbepaalde tijd een goede ont wikkeling is. „Je ziet in verschillende onderzoeken dat ongeveer 70 procent van de werknemers met een flexibel contract liever een vast contract heeft. Mensen gaan continu akkoord bij gebrek aan beter." Maar wil het een structurele veran dering worden, dan moet er nog wel wat gebeuren op de arbeidsmarkt, denkt hoogleraar Wilthagen. „In Ne derland moeten bedrijven mensen die ziek zijn twee jaar doorbetalen. Met name kleine werkgevers zullen huiverig zijn om mensen met vlekjes of oudere mensen aan te nemen. Ook moet je een vergunning aanvragen om tot ontslag over te gaan. Deze re gels bestaan nergens in de wereld." Met andere woorden: volgens Wilt hagen is er nog geen hervorming op handen die het daadwerkelijk aan trekkelijker maakt om mensen in vaste dienst te nemen. „Een contract voor onbepaalde tijd zou zo aantrekkelijk moeten zijn dat het mensen voldoende zekerheid biedt en de werkgever voldoende flexibiliteit geeft", denkt Wilthagen. „Volgens mij is een contract niet meer dan dat je afspreekt met elkaar te gaan werken, maar dat het nog on bekend is hoe lang dat duurt." 1" WWr~ TOKIO De verkoop van de chiptak van Toshiba kan wor den afgerond. De Chinese toe zichthouder heeft groen licht gegeven voor de verkoop aan investeerder Bain Capital. Ook Apple, Seagate, SK Hynix en Hoya maken deel uit van die groep. De overname ter waarde van 15 miljard euro werd in septem ber overeengekomen. Dat was op voorwaarde dat een conflict tussen Toshiba en branchege noot Western Digital werd op gelost. Eind vorig jaar bereikten die twee kemphanen een ak koord. Toshiba zette de winst gevende chipdivisie te koop, omdat het hard geld nodig heeft. V; Vlieg- en busreizen 749,- 1499,- •ft*D vrijdag 18 mei 2018 GO Flexwerk is nog niet verslagen Marloe van der Schrier -Ton Wilthagen (hoogleraar) Si-. De chipafdeling werd voor 15 miljard euro overgenomen. tot wel 100,- korting p.p. Kleurrijk Sicilië 8-daagse vliegreis - vertrek I I juni 30,- korting p.p. en gegarandeerd vertrek o.a. vulkaan Etna, Palermo, zoutpannen Trapan i van 779,- oad.nl/VRIT32 voor Grand Tour Schotland 14-daagse busrondreis - vertrek 5 juli 100,- korting p.p. en gegarandeerd vertrek o.a. Hebriden, Isle of Skye, Scone Palace, Dunrobin Castle oad.nl/BRGB44 van LS99,- voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 14 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17