O u Europa wapent zich tegen VS-sancties 16 iV «1 CONTRACTEN VASTE BAAN ir Kort 'Overheid moet miljarden in infrastructuur steken' De overheid moet de komende jaren miljar den euro's meer investeren in infrastruc tuur, vindt branchevereniging voor project ontwikkelaars Neprom. De sector wil zelf een miljoen woningen opleveren voor 2030. Om die woningen bereikbaar te houden, zal de overheid een extra duit in het zakje moe ten doen. Wegen en openbaar vervoer lopen volgens Neprom vol. Om bestaande en nieuwe wijken niet te laten dichtslibben, schat de organisatie dat de overheid tot 2030 jaarlijks 1 tot 2 miljard euro extra moet uit geven aan infrastructuur. RTL scoort met reclame Mediabedrijf RTL heeft het afgelopen kwar taal meer geld verdiend aan televisiereclame in de belangrijke markten Nederland, Duitsland en Frankrijk. Die hogere op brengsten werden echter grotendeels te nietgedaan door ongunstige wisselkoers effecten. De kwartaalomzet steeg met 0,8 procent tot iets meer dan 1,4 miljard euro. Als onder meer de wisselkoerseffecten bui ten beschouwing worden gelaten, dan was sprake van een stijging met 2,6 procent. Het bedrijfsresultaat zakte met bijna 2 procent tot 259 miljoen euro. De Nederlandse strea- mingsdienst Videoland groeide sterk. De dienst had aan het einde van het afgelopen kwartaal 82 procent meer betalende abon nees dan vorig jaar. Arion Bank wil naar de beurs De IJslandse Arion Bank wil naar de beurs in Reykjavik en Stockholm. Dat maakte de bankleiding gisteren bekend. Arion Bank is de opvolger van Kaupthing. De voormalige grootste bank van IJsland was samen met onder meer Landsbanki, moederbedrijf van Icesave, verantwoordelijk voor de IJslandse bankencrisis in 2008 en werd met noodkre- dieten van honderden miljoenen euro's ge red. De voormalige bestuursvoorzitter kreeg een celstraf van 5,5 jaar wegens fraude en manipulatie. Flitsen Altice Shell Ahold- Delhaize Pharming Group I 41 1 r Met die maatregelen wil Europa voorkomen dat Trump zijn een zijdige opzegging van het nucle aire akkoord met Iran - en de weigering van Europa om hem daarin te volgen - over de rug van Europese bedrijven uitvecht. „Er is een duidelijke wil om onze eco nomische belangen te verdedi gen. We mogen niet aanvaarden dat de VS daar in onze plaats over beslist", aldus de Belgische pre mier Charles Michel gistermor gen in Sofia. Commissievoorzitter Jean- Claude Juncker vroeg en kreeg daar toestemming van de EU-lei- ders om een twintig jaar oud be schermingsmechanisme tegen unilaterale sancties, de zogeheten blokkeringsbepaling, uit de mot- tenballen te halen en in een nieuw jasje te steken. Met die zelfde bepaling wapende Europa zich in 1996 tegen VS-sancties, t De handel tussen Iran en Europa bedraagt zo'n 20 miljard per jaar toen afgekondigd door Bill Clin- ton, tegen bedrijven die tegen de zin van de VS zaken bleven doen met Cuba, Libië en ook toen Iran. Helemaal duidelijk is de Euro pese strategie nog niet. De ge schillen met Trumps Amerika lo pen zo hoog op en zijn zo talrijk klimaat, Iran, Midden-Oosten, de dreigende staal- en aluminium- tarieven - dat voorzichtig opere ren geboden blijft. De belangen zijn en blijven groot, want de handel tussen Eu ropa en Iran beloopt een slordige 20 miljard per jaar. Maar Europa heeft nog even tijd, omdat Trump het Europese bedrijfsleven nog drie tot zes maanden geeft om zijn activiteiten in Iran terug te schroeven. MILJOEN WONINGEN VIDEOLAND GROEIT STERK MOEDERBEDRIJF VAN ICESAVE Alle nieuwe automodellen moeten in de EU eerdaags verplicht worden uitgerust met tal van geavanceerde veiligheidsvoorzienin gen. Brussel wil dat noodremsystemen, een alcoholslot en een 'slimme assistent' om in de rijstrook te blijven, standaard worden in gebouwd. De Amerikaanse supermarktgigant Wal- mart heeft in het eerste kwartaal de omzet zien stijgen met 33 procent, vooral door een sterke onlineverkoop. Walmart is in een felle concurrentiestrijd verwikkeld met Amazon. O m vrijdag 18 mei 2018 GO Het kabelcon cern trok meer klanten aan in de belangrijke Franse markt. Het olie- en gas- concern boekte een aardige winst in de AEX. De Belgisch- Nederlandse 'super' leverde gisteren in. Het biotechnolo giebedrijf boekte zijn eerste kwar taalwinst, maar beleggers lieten het afweten. o >11 Coen de Loos kreeg na zijn sollicitatie een vast contract voor onbepaalde tijd aangeboden. FOTO KOEN VERHEIJDEN Europese bedrijven die zaken blijven doen met Iran, moeten zich van eventuele VS-sanc- ties niets aantrekken. Brussel zal die bedrijven meteen te hulp schieten, mocht het mis gaan. Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16